Turnusy rehabilitacyjne także dla młodych osób

opracowanie: Magda Małczuk, bibliotekarka, GUCH


Turnus rehabilitacyjny od zawsze kojarzony był głównie z różnego rodzaju wyjazdami do ośrodków uzdrowiskowych, które miały zaspokajać potrzeby rehabilitacyjne, szczególnie osób starszych, dojrzałych. Rzadko przez współczesnych taki wyjazd jest postrzegany przez pryzmat osób młodych w nim uczestniczących. Spowodowane jest to głównie ogólnym podejściem społeczeństwa do młodych pacjentów (nastolatków czy np. studentów). Pytanie, czy wyjazd na taki turnus rehabilitacyjny przynosi jakieś korzyści? Jeżeli takowe są, w jaki sposób pomagają osobom np. z wrodzonymi wadami serca poprawić swoją kondycję czy wzmocnić organizm. Czy może po prostu takie pobyty uzdrowiskowe są znakomitą okazją do odpoczynku? Jakie są wrażenia z pobytu na turnusie, czy są one pozytywne, czy chęć wybrania się na kolejny taki wyjazd jest na tyle duża, żeby zmotywować siebie lub swoją rodzinę? Oczywiście cel takiej rehabilitacji w społecznym odczuciu jest jeden: ma on poprawić stan naszego zdrowia.

Ważna kwestia, która wymaga przemyślenia, to oczywiście pytanie, czy decydujemy się na turnus rehabilitacyjny pełnopłatny, z dofinansowaniem, a może ze skierowaniem z NFZ. Pomiędzy tymi rodzajami wyjazdów występują różnice. Oczywiście końcowy efekt takiej rehabilitacji też może być inny. Wyjazd prywatny wiąże się ze znacznymi kosztami, ale ma też swoje plusy. Zalicza się do nich między innymi większy komfort i swoboda, rozszerzony dostęp do różnego rodzaju zabiegów, jednoosobowe pokoje. Prywatny wyjazd to przede wszystkim możliwość wyboru miejsca i czasu wyjazdu, co w przypadku osób młodych, uczących się ma bardzo duże znaczenie.

Turnus rehabilitacyjny, obojętnie czy odpłatny, czy finansowany z NFZ, niesie za sobą niezaprzeczalne korzyści. Taki rodzaj lecznictwa uzdrowiskowego dzieli się np. na formę leczenia w postaci szpitala uzdrowiskowego i sanatorium uzdrowiskowego. Trudno jest je ogólnie scharakteryzować, ponieważ każdy pobyt to inne odczucia i wrażenia. Pobyt w uzdrowisku to przede wszystkim zabiegi rehabilitacyjne w pełni dostosowane do potrzeb i możliwości konkretnego pacjenta. Osobom z chorobami serca w procesie powrotu do zdrowia niezbędny jest specyficzny klimat, co w pełni zapewniają wyspecjalizowane ośrodki rehabilitacyjne. Dlatego też, wybierając się do sanatorium, warto zastanowić się nad znalezieniem ośrodka, który oferuje usługi dla osób z chorobami serca. Jest to bardzo ważne, bo czasami zdarza się, że wyjeżdżamy na turnus, po czym na miejscu okazuje się, że brakuje tam takiej właśnie oferty.

Obecność osób młodych na wyjazdach sanatoryjnych niestety należy do rzadkości. Wiele z nas nie chce lub nie planuje takiego wyjazdu ze względu na m.in.: przewidywalną nudę, brak towarzystwa ludzi w podobnym wieku, brak dostosowania oferty rehabilitacyjnej do osób młodych. Ten ostatni czynnik ma, jak się wydaje, największy wpływ na brak zainteresowania młodzieży lub ich rodziców tego typu pobytami.

Powstaje także pytanie, kiedy taki wyjazd jest najbardziej potrzebny. Na pewno niezbędny jest on po zabiegach kardiochirurgicznych, ponieważ ułatwia powrót do normalnego, samodzielnego życia. Można nauczyć się w ramach tzw. edukacji zdrowotnej, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, aby jak najszybciej wrócić do pełni sił. Naszym zdaniem taki wyjazd jest nieodzownym elementem w procesie dochodzenia do pełnej sprawności. Kolejne wyjazdy mają głównie na celu regenerację organizmu, np. po całym roku szkolnym. W pełni zasłużony odpoczynek to istotne zalety późniejszych wyjazdów. Ważne jest także zachowanie regularności wyjazdów. Głównym minusem leczenia uzdrowiskowego jest brak na miejscu osób młodych, rówieśników, z którymi można byłoby spędzić miło czas. Jednak, pomimo wskazanych minusów, pobyty uzdrowiskowe – zazwyczaj dwu lub trzytygodniowe, to wyśmienita okazja spokojnego, zrównoważonego odpoczynku.

Sanatoria to miejsca nie tylko dla starszych osób, wiele korzyści z nich mogą osiągnąć również ludzie młodzi potrzebujący rehabilitacji, odpoczynku, relaksu. Taki wyjazd nazywany jest także „wczasami rehabilitacyjnymi” i wiele czynników wskazuje na to, że można go nazwać w ten sposób, ponieważ ma na celu głównie odpoczynek powiązany z dbaniem o własne zdrowie. Turnusy rehabilitacyjne to znakomity pomysł spędzenia wolnego np. wakacyjnego czasu, a na ich atrakcyjność niewątpliwie wpływają lokalizacje (często nad morzem, w górach czy chociażby pośród mazowieckich krajobrazów).Facebook Slider

F

o

r

u

m

Facebook Slider