"Narodziny dziecka z HLHS" - wywiad z dr hab. Tomaszem Mroczkiem

alt

W ramach programu Akademia Serca zapraszamy do wysłuchania ciekawego wywiadu. 

 Ze względu na długość oraz merytorykę rozmowę podzieliliśmy na kilka części , aby łatwiej było jej  wysłuchać. 

W ponad 2-godzinnej audycji, dedykowanej zwłaszcza rodzicom spodziewającym się dziecka z HLHS, udział wziął gość specjalny – doc. Tomasz Mroczek – doświadczony kardiochirurg z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, laureat m.in. nagrody naukowej przyznawanej za niezwykłe dokonania naukowe przez Radę Naukową Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religii. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu doktorowi za przyjęcie zaproszenia i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

Rozmowę rozpoczęliśmy od zadania naszemu gościowi  pytania o rolę i znaczenie diagnostyki prenatalnej w przygotowaniu się zarówno rodzica jak i kardiochirurga do urodzenia i zoperowania dziecka ze złożoną wadą serca pod postacią Zespołu Niedorozwoju Lewego Serca (HLHS).  Pan doktor wyjaśnił nam, jakie parametry monitoruje kardiolog prenatalny podczas wykonywania kolejnych badań echa serca płodu i jakie są tzw. „trudniejsze” przypadki.

Dowiedzieliśmy się  jakie zagrożenia mogą wynikać z faktu, że wada serca dziecka nie została zdiagnozowana prenatalnie i jak z takimi sytuacjami radzą sobie lekarze.

Doc. Tomasz Mroczek opowiedział nam też o 3 możliwościach pierwszych interwencji kardiochirurgicznych i na tej kwestii skupiliśmy naszą uwagę w tej audycji.

Dowiedzieliśmy się co dzieje się „za zamkniętymi drzwiami” i jak wyglądają przygotowania do operacji. Doc. Tomasz Mroczek uświadomił nam jak olbrzymie znaczenie ma współdziałanie w zespole zwanym „Heart Team”.  Przeprowadził nas przez temat przygotowań do operacji, samej operacji oraz opowiedział co dzieje się tuż po zabiegu operacyjnym. Następnie spytaliśmy o te pierwsze kluczowe 24h po zabiegu, gdy dziecko przebywa  już na sali Intensywnej Terapii.  Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak wiele parametrów jest wtedy monitorowanych i jaką wagę ma doświadczenie personelu medycznego  w opiece nad zoperowanym dzieckiem.

Naszą rozmowę zakończyliśmy pytaniem o opiekę rodziców nad dzieckiem po przeprowadzonym  I etapie  i dyskusją czy faktycznie zawsze istnieje potrzeba monitorowania maluszka w domu.

Na tym zakończyliśmy naszą audycję i już dzisiaj zapraszamy na następną, dotyczącą kolejnych etapów operacji. 

Aktualizacja:

Rozmawiali: Ewa i Jerzy Michalscy / www.radioklinika.pl

 

 Facebook Slider

F

o

r

u

m

Facebook Slider