Godlewski Adam

alt
Tetralogia Fallota, hipoplazja pierścienia zastawki tętnicy płucnej, nieprawidłowe odejście lewej tętnicy wieńcowej.
 
 
 

Adasiowe Serce

Adaś Godlewski urodził się 13 listopada 2012r. z wadą genetyczną ? Zespół di George?a oraz ciężką złożoną wadą serca, pod skrajną postacią Zespołu Fallota. A dokładnie Tetralogii Fallota, która przejawia się: zwężeniem ujścia tętnicy płucnej, ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej, przesuniętą na prawo aortą oraz przerośniętą prawą komorę serca. W sposób słaby i niepełny rozwinęły się u Dziecka pierścień, pień i tętnice płucne, ma dziurę w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca oraz nieprawidłowe odejście lewej tętnicy wieńcowej, która rozgałęzia się tworząc drugą tętnicę (brak typowej prawej tętnicy wieńcowej).

O tym, że Adaś będzie miał wadę serca, Rodzice dowiedzieli się już w 12 tygodniu ciąży. Była to wiadomość, która nimi wstrząsnęła, ale nie przypuszczali, że wada będzie tak złożona i poważna. Lekarze podejrzewali u dziecka także Zespół di George?a, który ostatecznie potwierdziło badanie genetyczne wykonane w sierpniu 2013r.

Po urodzeniu stan Adasia okazał się bardzo ciężki. Serce Chłopca pompowało za mało krwi z tlenem, więc już w szóstej godzinie życia personel szpitalny (IP CZD) podjął próbę leczenia interwencyjnego. Przeprowadzono natychmiast przezskórną walwuloplastykę płucną, polegająca na wprowadzeniu do serca cewnika zakończonego balonem, który napełnia się w miejscu zwężenia w celu poszerzenia naczynia krwionośnego. Niestety podczas zabiegu nastąpiło całkowite rozregulowanie pracy przedsionków i komór serca (tzw. blok przedsionkowo-komorowyIII stopnia). Wola życia Adasia przezwyciężyła jednak słabość ciała. Po 7 minutach masażu zewnętrznego i leczeniu farmakologicznym przywrócono u niego zatokowym rytm serca. Zabieg walwuloplastyki przerwano. Adasia odesłano natychmiast na operację. Maluszek przeżył bardzo trudny zabieg zespolenia systemowo ? płucnego. Zarówno dla Rodziców, jak i dla Dziecka był to moment dramatyczny ? interwencję lekarską przeprowadza się w stanie hipotermii, czyli całe dziecko jest schładzane do temperatury 13oC i na kilka minut ustaje w nim krążenie. Szczęśliwie wszystko przebiegło bez komplikacji.

Po tak trudnych początkach, nasz mały Bohater pierwsze miesiące swojego życia spędził na Oddziale Intensywnej Terapii, Kardiochirurgii i Kardiologii pod opieką lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Zresztą do dzisiaj pozostaje pod stałą opieką kardiologów, a także wielu innych specjalistów, m.in.: alergologa, immunologa, neurologa, nefrologa, endokrynologa, logopedy, foniatry, audiologa, laryngologa, gastrologa.

Od tamtej pory Adaś przeszedł jeszcze 6 cewnikowań serca, z których dwa były zabiegami interwencyjnymi. Nie każdy z tych zabiegów odbywał się bezproblemowo. W styczniu 2013 r. odkryto, że jedno z naczyń krwionośnych pompuje zbyt wiele krwi do płuc i trzeba je było zamknąć. W październiku 2013 r. u Adasia wytworzyła się przetoka tętniczo-żylna na prawej pachwinie ? tętnica i żyła połączyły się ze sobą w wyniku urazu. Przetokę zamknięto chirurgicznie w listopadzie 2014 r.

W czerwcu 2014 r. lekarze musieli zrezygnować z operacji korekcji serca. Mały Adaś za mało ważył. Dlatego lekarze zdecydowali się wykonać zabieg, który pomógłby Adasiowi doczekać w dobrym samopoczuciu do kolejnej operacji. Ponownie podjęto próbę przezskórnej walwuloplastyki płucnej. Lekarze nie obiecywali, że zabieg ten przyniesie zamierzony efekt, ale tłumaczyli, że warto podjąć takie ryzyko. Wykonano wówczas balon plastykę zwężonej zastawki płucnej w celu stymulacji rozwoju pierścienia płucnego. Okazało się, że było warto, zabieg spełnił swoje oczekiwania. Od tamtego dnia Adaś ma lepsze utlenowanie krwi, a co za tym idzie lepiej się czuje. Niestety podczas czerwcowego pobytu w szpitalu okazało się także, że Adam ma samoograniczające się wstawki częstoskurczu nadkomorowego (tzn. w pewnych momentach dnia ma za szybki rytm serca pochodzący z przedsionków, który sam się ogranicza). W celu zmniejszenia wystąpień częstoskurczu nadkomorowego musi zażywać dodatkowe leki. 

Obecnie Adaś czeka na kolejną operację, tym razem na otwartym sercu. Po przeprowadzeniu badań i zwołaniu wielu konsyliów lekarze zdecydują, o terminie operacji. Liczne problemy zdrowotne, które utrudniają życie naszego Bohatera, spowodowały opóźnienia ruchowe. Adaś ma także obniżone napięcie mięśniowe. Wymaga codziennej rehabilitacji i turnusów rehabilitacyjnych. To właśnie po przebytych turnusach rehabilitacyjnych zaczął siadać mając 10 miesięcy, raczkować, gdy miał roczek. W czerwcu 2014 r. postawił samodzielnie swoje pierwsze kroki. 

Adam ma także problemy z układem immunologicznym, przez co bardzo często choruje na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Infekcje te bardzo opóźniają jego rehabilitację, przez to traci wypracowane wcześniej napięcie mięśniowe. Ma także problemy z nerkami, obecnie jest na specjalnej diecie niskobiałkowej. Jakby tego wszystkiego było mało, ma także alergię pokarmową i problemy dermatologiczne. Zespół di George?a to także problemy z mową, Adam wymawia zaledwie kilka słów. Obecnie jest poddawany intensywnej terapii logopedycznej. Uczęszcza na zajęcia z muzykoterapii.

Pomimo złożonej wady serca, wady genetycznej oraz trudności, które spotyka w życiu codziennym, Adaś jest bardzo energicznym, wesołym i uśmiechniętym Chłopcem. Dzielnie walczy o powrót do zdrowia, aby nabrać sił przed kolejnymi operacjami serca. Bardzo lubi bawić się samochodami, klockami, słuchać muzyki oraz tańczyć. Chętnie słucha czytanych mu przez Rodziców bajek.

Adaś wymaga ciągłej stymulacji, leczenia farmakologicznego, opieki specjalistów oraz rehabilitacji. Niestety leki, turnusy rehabilitacyjne, specjalistyczne konsultacje, terapia logopedyczna wiążą się z kosztami. Dlatego też Rodzice Adasia proszą Wszystkich Ludzi Dobrej Woli o wsparcie ich walki o zdrowie Syna.

Zwracamy się do wszystkich Ludzi o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Serce Dziecka, której podopiecznym jest Adaś.

Wszystkie zebrane środki, znajdujące się na Adasia subkoncie fundacyjnym wydatkowane są tylko na potrzeby związane z leczeniem, opłacaniem pobytów szpitalnych i nieustanną rehabilitacją Adama, dokumentowanych na podstawie okazanych faktur.

W imieniu Adasia i jego Rodziców wszystkim, którzy do tej pory przekazali 1% podatku bądź wpłacali darowizny na leczenie Adasia serdecznie dziękujemy!

 
Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Adama.
 
Darowizny prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Narbutta 27 lok.1, 02-536 Warszawa

Nr konta na wpłaty w euro PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272


SWIFT BIGBPLPW 
koniecznie z dopiskiem: ZC 6446 Adam Godlewski
 
1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
 KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 6446 Adam Godlewski


Facebook Slider

F

o

r

u

m

Facebook Slider