Ogólnopolski Dzień Transplantologii

 

Corocznie w Polsce wykonuje się około 500 przeszczepów organów. W 2014 roku w Polce dokonano 75 przeszczepów serc. U dzieci przeszczepy są bardzo rzadkie, 2-3 rocznie. Dzieci z wadami serca operowane są dzięki dawcom. Serce to narząd z którego mogą być pobrane zastawki i żyły do ratowania serc najmłodszych. Dlatego ważna jest świadomość, że godząc się na pobranie organów po śmierci możemy ratować życie innych. Zachęcamy po podpisywania Oświadczeń Woli.

Pierwszej na świecie udanej transplantacji serca dokonał zespół chirurga Christiaana Barnarda w 1967 roku. Pierwszą w Polsce próbę przeszczepu serca przeprowadził zespół profesorów Jana Molla, Antoniego Dziatkowiaka i Kazimierza Rybińskiego w Łodzi w 1969r. Jednak dopiero w 1985 roku Prof. Zbigniew Religa w raz z zespołem lekarzy z Zabrza wykonał pierwszy udany przeszczep serca.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu "Bogowie", który w piękny sposób pokazuje pracę i pasję Prof. Zbigniewa Religi oraz polskich kardiochorurgów.

Pobierz ulotkę, w której umieściliśmy oświadczenie woli dotyczące przekazania organów do przeszczepu, które możesz wyciąć i nosić ze sobą.

 

Do góry