Masaż Shantala pomocy w rozwoju dziecka z wws

 

 

Tym właśnie charakteryzuje się masaż Shantala. Jest to DOTYK MIŁOŚCI!

Ten dotyk jest niezwykle istotny dla dzieci z wadami serca, które spędzają czasami całe tygodnie a nawet miesiące z dala od domu, na szpitalnych oddziałach. Co ważne, te trudne warunki nie są przeszkodą do wykonywania masażu. Bliskość można budować i w takich warunkach! Jest to szalenie ważne zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pozwala budować więź, wzmacniać relacje, okazywać MIŁOŚĆ! 

 

U dziecka jak i u każdego z nas skóra dominuje nad całą resztą.

DOTYK jest pierwszym zmysłem. Frederick Leboyer (francuski położnik, który zobaczył jak kobieta w Indiach masuje swoje dziecko) pisze, że skórę trzeba karmić nie kremami a miłością a najłatwiej to zrobić właśnie poprzez masaż.

Tym właśnie charakteryzuje się masaż Shantala. Jest to DOTYK MIŁOŚCI.

Ten dotyk jest niezwykle istotny dla dzieci z wadami serca, które spędzają czasami całe tygodnie a nawet miesiące z dala od domu, na szpitalnych oddziałach. Co ważne, te trudne warunki nie są przeszkodą do wykonywania masażu! Bliskość można budować i w takich warunkach. Jest to szalenie ważne zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pozwala budować więź, wzmacniać relacje, okazywać MIŁOŚĆ!

Będąc w szpitalu rodzic często czuje się bezradny, niepokoi się i myśli co będzie dalej, często martwi się „na zapas”. Badania, operacja a później okres rekonwalescencji. Musi czekać na wyniki, opinie lekarskie, jak i na to jaki będzie efekt operacji. Wiadomo, że każde dziecko inaczej to przyjmuje. Wszystko to jest bardzo obciążające emocjonalnie dla rodzica i dla dziecka. Oboje potrzebują dużo wsparcia, ciepła i miłości. Ten czas oczekiwania i zamartwiania się rodzic możne zamienić dając sobie i dziecku chwilę tylko dla siebie. Zamiast siedzieć, czekać i martwić się, co tylko może pogorszyć sytuację. Dziecko bowiem wyczuwa emocje i niepokoje rodzica, co powoduje napięcie, a przez to dłużej dochodzi do zdrowia. Rodzic może w łatwy i prosty sposób spędzić ten czas pomagając sobie i dziecku.

„Być noszonym, kołysanym, głaskanym, trzymanym, masowanym jest równie ważne jak witaminy, sole mineralne i proteiny” - pisze w swojej książce Shantala „Tradycyjna sztuka masażu”. Dodatkowo u dzieci masaż pomaga w ich rozwoju fizycznym.

W domowych warunkach wykonywany jest przy oryginalnej holenderskiej muzyce relaksacyjnej "Shantala Babymassage muziek" z biciem serca w tle. Jest prostym masażem relaksacyjnym, łatwym do nauczenia się dla każdego.

Masaż Shantala:

*   dla dziecka:
 
- pomaga we wzmocnieniu lub odbudowaniu więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem,
- uspokaja, relaksuje, reguluje napięcie mięśniowe u dziecka,
- pomaga w uregulowaniu układu trawiennego (kolki, zaparcia),
- pomaga w zaśnięciu i uregulowaniu snu dziecka,
- pomaga we wzmocnieniu układu odpornościowego organizmu,
- wpływa na prawidłowy rozwój emocjonalny,
- pomaga w rozwoju fizycznym poprzez wyrównanie napięcia mięśniowego u dziecka, np. pomaga w obniżonym lub podwyższonym napięciu mięśniowym, gimnastyka pobudza układ nerwowy, przygotowuje do raczkowania, itp.

*   dla rodzica:
 
- podnosi wiarę i pewność siebie w opiece nad dzieckiem,
- umacnia kontakt emocjonalny rodzica/opiekuna z dzieckiem,
- pomaga w dokładniejszym poznaniu, zrozumieniu zachowań oraz komunikacji z dzieckiem,
- uspokaja, łagodzi a czasem zapobiega ewentualnym objawom depresji.

Shantala Body Touch - dla dorosłych i starszych dzieci:

 
- relaksuje i odpręża,
- pozwala się wyciszyć,
- można go wykonywać w ubraniu,
- wzmacnia więzi emocjonalne między najbliższymi osobami,
- redukuje stres, polecany szczególnie np. u kobiet w ciąży, matek karmiących,
- redukuje stres u osób żyjących w ciągłym napięciu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu.

Badania naukowe!

Harvay Karp - Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy pisze, że niemowlę karmi się pieszczotami jeszcze w brzuchu matki. Kontakt skórny stanowi dotykowy odpowiednik uspokajającego, hipnotycznego ruchu i dźwięku w łonie. Tak jak mleko stanowi niezbędny składnik odżywczy.

Tiffany Field udowodniła, że 15 minut codziennego masowania wcześniaka przyczyniło się do tego, że przybierały 47% więcej na wadze niż dzieci, które nie były masowane. Iloraz inteligencji okazał się u nich wyższy.

McGill University w badaniach młodych szczurów udowodnili, że szczury „dopieszczone” nauczyły się poruszania w labiryncie i rozwiązywania łamigłówek wykazując wyjątkową inteligencję.

Margot Sunderland - Mądrzy rodzice umieściła na pierwszym miejscu dotyk i masaż jako jeden z trzech czynników stymulujących wydzielanie w mózgu dziecka uspakajającej oksytocyny. Bliski kontakt fizyczny reguluje autonomiczny układ nerwowy dziecka (obniża poziom kortyzolu).

 

Dla kogo więc polecamy masaż Shantala?

Dla każdego :)

 

opracowanie: Dagmara Nowicka; www.shantala.biz 

Do góry