25 WRZEŚNIA
Międzynarodowy Dzień Serca - Kraków


25 września 2005 już po raz drugi uczestniczyliśmy jako Fundusz na Rzecz Dzieci z Wadami Serca w obchodach Światowego Dnia Serca. W tym roku główne obchody odbywały się w Krakowie i tu zjawili się licznie przedstawiciele Funduszu ze swoimi pociechami. Dołączyli do nas również inni rodzice z dziećmi operowanymi w Prokocimiu - mama z córeczką z Białorusi oraz część z rodziców działających w Stowarzyszeniu Cor Infantis. Wszyscy razem przygotowywaliśmy stoisko Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala w Prokocimiu, którego byliśmy współgospodarzami.

alt alt
alt alt

 

Po to żeby lepiej wyróżniać się w tłumie przyczepiliśmy sobie duże czerwone plakietki - dzieci w kształcie serca z napisami : "Mam naprawione serce", "Mam chore serce"; " Moje serce jest w naprawie" a rodzice: "Moje dziecko ma naprawione serce", "Moje dziecko ma chore serce" i wiele innych jak "Mój brat ma naprawione serce", "Pomagam dzieciom z chorym sercem".

alt alt


Po oficjalnym otwarciu wszyscy zgromadzeni przeszli dookoła Rynku w marszu zdrowia. Nasz fragment pochodu otwierał transparent: "Dzieci zoperowane przez Profesora Edwarda Malca" a zamykał transparent z logo i nazwą Funduszu. Pomiędzy nimi tłumnie szli rodzice i dzieci w większości zoperowane w klinice w Prokocimiu.

alt alt alt
alt alt alt

Przez cały czas trwania imprezy byli obecni Profesor Malec i inni lekarze z Kliniki Kardiochirurgii, licznie oblegani przez rodziców i dzieci. My rozdawaliśmy ulotki z informacjami o Klinice Kardiochirurgii i organizacjach pomocy dzieciom z wadami serca: Stowarzyszeniu "Cor Infantis" oraz naszym "Funduszu na Rzecz Dzieci z Wadami Serca".

alt alt
alt alt

Główną atrakcją naszego stoiska był stolik dla dzieci, które mogły tam rysować. Opracowaliśmy też specjalne kolorowanki Serduszko z myślą o przygotowaniu naszych milusińskich na różne aspekty leczenia i pobytu w szpitalu - zastrzyki, operacje, badania. W nagrodę dzieci dostawały słodycze i balony.

alt alt alt

Na stoisku mieliśmy również monitor, na którym wyświetlane były zdjęcia dzieci po zoperowanych wadach serca. Chcieliśmy pokazać wszystkim, że takie dzieci mogą normalnie funkcjonować - uprawiać sporty, chodzić do przedszkola, bawić i śmiać się. Często jedynym znakiem jest "kreseczka" - czyli blizna po operacji.

Dostępne również były strony internetowe Kliniki Kardiochirurgii dziecięcej w Krakowie Prokocimiu oraz Funduszu, a także pokazy nagrań z programów z udziałem przedstawicieli Funduszu: Kawa czy Herbata oraz Rzeczpospolita Samorządowa.

alt alt

Kulminacyjnym punktem obchodów dla nas było zaproszenie na scenę Profesora Edwarda Malca, Docenta Andrzeja Rudzińskiego, innych lekarzy kardiologów oraz rodziców z dziećmi operowanymi w Krakowie - Prokocimiu. W imieniu rodziców podziękowania dla Profesora, lekarzy i personelu medycznego przekazały przewodnicząca Funduszu oraz mama zoperowanego dziecka z Białorusi.

alt alt

W przeddzień uroczystości na Rynku, czyli w sobotę odbyło się zorganizowane po raz kolejny przez Stowarzyszenie Cor Infantis spotkanie rodziców i serduszkowych dzieci w klubie Gawęda na terenie szpitala w Prokocimiu.

alt alt

Podczas gdy rodzice wymieniali doświadczenia i dzielili się swoimi przeżyciami, część mam Funduszowych przekazała oddziałom Kardiochirurgii i Kardiologii dary w postaci pieluszek, środków do pielęgnacji dzieci, zabawek, bloków i kolorowanek oraz słodyczy. Namawiałyśmy również rodziców do udziału w spotkaniu odbywającym się w Gawędzie proponując, ze na czas ich nieobecności pozostaniemy przy dzieciach.

alt alt

Niestety tylko nieliczne dzieci pozwoliły swoim mamom oddalić się i przez czas ich nieobecności z uśmiechem słuchały piosenek i wierszyków opowiadanych przez nasze przedstawicielki. Mamy nadzieję, że książeczki i maskotki, które rozdaliśmy bezpośrednio dzieciom umilą im ten trudny czas pobytu w szpitalu, a ulotki o Funduszu pozwolą ich Rodzicom z łatwością odnaleźć nas po powrocie do domu.Opracowała Beata Kulesza, mama Ani