25 WRZEŚNIA
Miedzynarodowy Dzień Serca - Warszawa, Agrykola

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Serca na warszawskiej Agrykoli odbyły się pod hasłem "Zdrowy styl życia - zdrowe serce". Impreza z dużym rozmachem została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przy współudziale Biura Promocji Miasta - Urzędu m.st. Warszawy oraz TVP2. Podczas Festynu, licznie przybyli Warszawiacy mogli skorzystać z bezpłatnych badań (m.in. pomiar ciśnienia i poziomu cholesterolu, EKG, BMI, pulsoksymetria) i konsultacji medycznych, a także wysłuchać serii mini wykładów dotyczących zdrowego trybu życia oraz zapobiegania chorobom serca. Festyn rozpoczął się o godzinie 12.00 wypuszczeniem kilkuset czerwonych baloników w kształcie serc oraz wykonaniem piosenki "Pomóż sercu" śpiewanej przez Majkę Jeżowską.

Fundusz na Rzecz Dzieci z Wadami Serca oraz Centrum Zdrowia Dziecka wspólnie przygotowały stanowisko, przy którym dyżurowali lekarze kardiolodzy, pielęgniarki, psycholog oraz rodzice dzieci z wadami serca. Dla dzieci przygotowane były kolorowanki "Serduszko" oraz ankiety: dla dzieci starszych - "Sprawdź swoją wiedzę o sercu", a dla dzieci młodszych - "Przedszkolaku sprawdź co wiesz o swoim sercu". Każde dziecko uczestniczące w zajęciach dostało upominek oraz słodycze.
 

alt

 
 
 
 
 
  
Dzieci rysują oraz wypełniają ankietki.
 

Kulminacyjnym punktem dla nas był udział w panelu Pani Profesor Wandy Kawalec z CZD poświęconym ryzyku chorób serca u dzieci i młodzieży. W trakcie tego panelu mieliśmy możliwość przekazania informacji o działalności naszego Funduszu.


alt

alt

Pani Profesor. W. Kawalec i Pani dr. M. Żuk oraz przedstawiciele naszego Funduszu podczas panelu na scenie głównej.

Największą atrakcją dla dzieci okazało się przybycie, na specjalne zaproszenie Funduszu, ZOZULI, w którego rolę wcielił się Marcin Tokarczyk, tata Lidki. Zarówno dzieci, jak i lekarze byli zachwyceni.

alt

alt

Spotkanie z Zozulą.

My rozdawaliśmy ulotki Funduszu oraz ulotki CZD - "Dbaj o zdrowe serce twojego dziecka", zaś "funduszowe" dzieci bardzo dzielnie nam pomagały rozdając słodycze ofiarowane nam przez Zozulę z firmy "Mieszko".

alt

Bardzo zapracowane, ale uśmiechnięte Ola i Jula.

alt

Na Festynie nie zabrakło też Dr Clowna, który na co dzień umila czas wszystkim dzieciom przebywającym w szpitalach.

alt

Dr Clown zabawia dzieciaki.

Przez cały dzień dyżurowaliśmy wraz z lekarzami i personelem medycznym CZD przy naszym stanowisku. Informowaliśmy o działalności Funduszu, przeprowadziliśmy interesujące rozmowy, mieliśmy możliwość spotkać się z innymi rodzicami dzieci z wadami serca oraz wszystkimi, którym los dzieci "kardiologicznych" nie jest obojętny. Festyn był bardzo udany i myślę, że w jeszcze większym gronie spotkamy się także w przyszłym roku.

Opracowała: Katarzyna Parafianowicz, mama Julki