15 PAŹDZIERNIKA
Dzień Dziecka Utraconego...PAMIĘTAJMY

Dziś wspominamy dzieci, które odeszły do "Krainy Aniołków", gdzie są na pewno szczęśliwe.


I choć jest ciężko, to staramy się pamiętać ich uśmiechy, radosne zabawy, pasje i wspólny czas spędzony razem.

Sercem i myślami jesteśmy razem ze wszystkimi rodzicami, którzy stracili swoje dzieci.

Rodzice z Funduszu.........

alt

Warszawa, 19 września 2006
alt
Informacja prasowa
 
O 15 października jako Dniu Dziecka Utraconego mówi się w Polsce od 2004 r., a w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europy od 1989 r.
W Polsce Organizacja Rodziców po Stracie i Rodziców Dzieci Chorych DLACZEGO uznała, iż wyodrębnienie szczególnego dnia poświęconego problemowi rodziców, którzy stracili dziecko, jest potrzebne. Tęsknota, frustracja, poczucie winy i klęski - to uczucia, które towarzyszą osieroconym rodzicom częstokroć do końca życia. Wiek dziecka oraz okoliczności jego śmierci wiążą się z różnorodnymi problemami, które jeszcze bardziej pogłębiają smutek i rozgoryczenie.

Rodzice z Organizacji DLACZEGO starają się obalić stereotypy związane ze stratą. Uznają, że konieczność pożegnania się ze zmarłym dzieckiem jest niezbędna do pełnego przeżycia żałoby. Niestety często w przypadku śmierci dzieci nienarodzonych jest to niemożliwe, gdy szpital odmawia wydania, a nawet pokazania ciała dziecka. W środowisku rodzinnym często powtarzany jest frazes: "będziesz mniej cierpieć gdy nie zobaczysz dziecka", podczas gdy psychologowie uważają, że w pełni nie przeżyta żałoba może mieć negatywne skutki w dalszym życiu. Rodzice, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia lub martwego porodu, spotykają się z brakiem procedur szpitalnych, z nieznajomością przepisów prawnych dotyczących zachowywania się personelu w takiej sytuacji, z niezrozumieniem ze strony osób duchownych, które to - mimo wielkiego nacisku na obronę życia dzieci zagrożonych aborcją - całkiem zapominają o tragedii rodziców dzieci poronionych, przedwcześnie zmarłych, odmawiając pogrzebu. Zwrócono uwagę na to, że zgodnie z Ustawą o Obronie Praw Dziecka - nabywa ono wszelkie prawa w momencie poczęcia i niezależne od czasu, w którym się rodzi, jest martwo narodzonym dzieckiem, którego ciało należy potraktować z takim samym szacunkiem i godnością, z jakim traktuje się ciało każdego zmarłego. Przepisy Prawa nie zawsze jednak są respektowane przez osoby, które zajmują się tworzeniem procedur i podejmowaniem decyzji w tak trudnych sytuacjach.
 
Rodzice po stracie dziecka skazani są na społeczny ostracyzm - co utrudnia dotkniętym tragedią osobom odnaleźć się na nowo w społeczeństwie.
Nie chcemy się izolować; domagamy się szacunku objawiającego się chociażby godnym traktowaniem ciała zmarłego dziecka. Prosimy również o szacunek dla naszego pielęgnowania pamięci o dziecku, które odeszło. Niech ten jeden dzień w roku, 15 października, stanie się dniem pamięci o tych najmniejszych, których zabrakło.

Informacja została przygotowana przez rodziców, którzy stworzyli DLACZEGO - Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych - Koło przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci.
Więcej Informacji (w tym o rozpowszechnianiu bransoletek - cegiełek) można znaleźć na stronie internetowej www.dlaczego.org.pl

Więcej informacji: Anna Banasiak tel. 509 155 583 Agnieszka Kaluga tel 508 294 707, Małgorzata Omiecińska 0 602599381, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.