25 WRZEŚNIA
Swiatowy Dzień Serca - Starogard Gdański


alt

alt

Po wielu telefonach do różnych osób w końcu udało mi się dowiedzieć, kiedy i gdzie organizowane będą Światowe Dni Serca przez gdański oddział Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Okazało się, że w tym roku wybrano na to ważne wydarzenie Starogard Gdański, który dość dobrze znam. Od wielu lat, najpierw jako dziecko, a teraz już z własnymi dziećmi niedaleko właśnie Starogardu co roku spędzam wakacje.

Wybrałam się do Starogardu z Adasiem i moja siostrą, Agnieszką. Przyjechaliśmy trochę spóźnieni ( nie przewidziane utrudnienia podczas drogi), ale zdążyliśmy jeszcze na oficjalne otwarcie uroczystości i na mowę powitalną przewodniczącego oddziału gdańskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pana prof. dr hab. med. Grzegorza Raczaka.

alt
Prof. dr hab. med. Grzegorza Raczaka udziela wywiadu.

Dzięki pracownikom Starostwa Powiatowego i prezenterowi TVN Meteo, panu Bartłomiejowi Jędrzejakowi ( prowadził całą uroczystość) Fundusz na Rzecz Dzieci z Wadami Serca miał możliwość zaprezentowania się przy samej scenie. Pomoc w rozdawaniu ulotek Funduszu otrzymaliśmy od pani Stanisławy Brandt i jej uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim.

alt
Ja z Adasiem. Adaś z ciocią, Agnieszką

alt
Bartłomiej Jędrzejak (prezenter TVN Meteo) i Adaś z ciocią

alt
Stanowisko Funduszu

Pogoda dopisała nam niesamowicie. Było aż za gorąco. Zupełnie to jednak nie przeszkadzało Adasiowi i innym zebranym dzieciom w szaleństwach na materacach rozstawionych przed sceną.

alt
Do zabawy dzieci nie trzeba było namawiać...

alt
Pierwsze znajomości

Młodzież ze szkół starogardzkich przeszła w pochodzie wokół Rynku niosąc transparenty mówiące o Dniu Serca i o tym jak ważne jest zdrowe serce.
 
alt

alt

Wielkim zainteresowaniem, nie tylko Adasia, ale i wszystkich zebranych, cieszyły się pokazy ratownictwa medycznego. Wszyscy chętni mogli poćwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy.

alt
Ratownicy pomagają poszkodowanym w bójce ulicznej - opatrują złamania i zranienia oraz przeprowadzają akcję reanimacji u chłopaka, który zakrztusił się jedzeniem.
 
Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród za pierwsze miejsca w konkursie "Dbaj o serce".

alt
Nagrodzone prace

alt
Przedstawiciele Starostwa powiatowego i firmy Polpharma wręczają nagrody

Była też część artystyczna, ale zdecydowanie bardziej zebrani mieszkańcy Starogardu byli zainteresowani możliwością wykonania bezpłatnych badań (krwi, EKG, pomiaru ciśnienia) i konsultacji lekarskich. Była również okazja do oddania krwi w specjalistycznym ambulansie do pobierania krwi Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska.

alt
Kolejki były bardzo długie, ale wszyscy chętni mogli się przebadać

Mam nadzieję, że obchody Światowego Dnia Serca pozwolą na zwiększenie świadomości ludzi o tym, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i o zdrowe serce. Przy okazji takiego dnia również mieszkańcy mniejszych miast mogą skorzystać z bezpłatnych badań oraz poznać nie tylko sposoby zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia, ale poznać również organizacje pozarządowe takie jak, Fundusz na Rzecz Dzieci z Wadami Serca.
 
Opracowała: Ania Tarkowska, mama Adasia.