8 PAŹDZIERNIK
Światowy Dzień Serca - Chojnice

 

alt

Fundusz na Rzecz Dzieci z Wadami Serca reprezentowałam ja, czyli Ania Tarkowska wraz Gosią Sakowską z Bydgoszczy. W przygotowaniu naszego stanowiska pomogli nam mąż i syn Gosi.

Gościnności pod namiotem w tym dniu udzielił nam Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego z Bydgoszczy, a dokładnie oddział pediatrii i kardiologii z pododdziałem patologii noworodka, którego pracownicy na czele z panią ordynator lek. med. Iwoną Bolewicz-Planutis przeprowadzali w Chojnicach badania profilaktyczne u dzieci (waga ciała, wzrost, ciśnienie krwi, poziom cukru, wskaźnik BMI).

Obchody Światowego Dnia Serca rozpoczęły się paradą wspaniale poprzebieranych mieszkańców Chojnic i zaproszonych gości. Następnie po uroczystym otwarciu obchodów, przedstawieniu idei Światowego Dnia Serca i informacjach na temat możliwości przeprowadzenia badań, na scenie pojawiła się Majka Jeżowska, a następnie dwukrotnie Rudi Shuberth, którzy skutecznie rozgrzali zgromadzone tłumy w ten niestety chłodny i deszczowy dzień.

Mieszkańcy, dzięki zaproszonym gościom, mogli poznać metody ochrony serca i naczyń, zasady zdrowej diety oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy. Propagowano życie bez papierosa oraz zachęcano do bardziej aktywnego spędzania wypoczynku. Imprezę zakończył występ zespołu Perfect.

Nasze stanowisko było oblegane głównie przez dzieci, które były bardzo zainteresowane kolorowankami i oczywiście nagrodami za prawidłowe rozwiązanie Funduszowej krzyżówki (słodycze, maskotki, balony). Przychodzili również rodzice dzieci z wadami serca, którzy liczyli na to, że podczas takiej imprezy będą mogli uzyskać pomoc i odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Poniżej reportaż zdjęciowy z obchodów Światowego Dnia Serca w Chojnicach.

alt


alt

Nasze stanowisko już gotowe.


alt

Prowadzący imprezę: Iwona Schymalla i Jarosław Kret.


alt

Pierwszy z lewej - prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. dr hab. med. Adam Torbicki.


alt

Kolorowa parada mieszkańców, artystów i zaproszonych gości przeszła przez Chojnice.


alt

Ideę Funduszu chętnie poznawali rodzice dzieci z wadami serca, jak również osoby znane. Udało nam się chwilę porozmawiać z panią Grażyną Torbicką, która już o nas słyszała, a bliżej poznać mogła podczas obchodów Dnia Serca w Krakowie, no i oczywiście w Chojnicach.

alt

alt
 
Na badania przyszło bardzo dużo dzieci. Lekarze i panie pielęgniarki mieli cały czas co robić. Nie spodziewali się, aż takiego zainteresowania.

alt

Prace przyjęte na konkurs plastyczny "W młodym sercu, młody duch".

alt

alt
 
Do kolorowania ustawiła się kolejka, a cukierki znikały błyskawicznie. Rozdałyśmy cały worek maskotek i drobnych zabawek.

alt

Majka Jeżowska

alt

Tłumnie zgromadzeni na Rynku mieszkańcy Chojnic.

 

Przygotowały: Anna Tarkowska, mama Adasia i Małgorzata Sakowska, mama Madzi