19 LUTY
Konferencja "Z Uśmiechem w sercu"

alt
19 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się Konferencja z okazji Dnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, wspólnie zorganizowana przez Pana Wojewodę Świętokrzyskiego i Fundusz Serce Dziecka.
Gośćmi honorowymi konferencji byli minister zdrowia prof. Zbigniew Religa i minister Przemysław Gosiewski oraz Pani Doc. Anna Turska-Kmieć, która jest Wojewódzkim Konsultantem ds. kardiologii dziecięcej.

Naszą konferencję zorganizowaliśmy przy dużym udziale Wojewody Świętokrzyskiego Pana Grzegorza Banasia, który wspiera wspiera akcje profilaktyki zdrowia dzieci. 
Z wielkim zaangażowaniem do naszego pomysłu przystąpili lekarze, którzy przygotowali interesujące prezentacje dzieląc się swoją wiedzą z uczestnikami spotkania. Zaprosiliśmy zespół specjalistów, którzy rozmawiali o postępie w diagnozowaniu i leczeniu dzieci z wadami serca.
W tym miejscu serdecznie dziękujemy Pani kardiolog dr Wioletcie Korzeluch, Pani neonatolog dr Annie Kondała-Chojnackiej, Położnikowi Panu dr Dariuszowi Kołodziejskiemu oraz Pani psycholog dr Annie Smołkowskiej-Sokołowskiej za udział w konferencji.
Słowami: "Cel konferencji jest niezwykle ważny. Problemy dotyczące układu krążenia, które niesie współczesna cywilizacja i które wydawać by się mogło powinny dotyczyć tylko dorosłych, są coraz częściej obserwowane także u dzieci. Dlatego też coraz częściej musimy o tym mówić i wiedzieć, jakie szanse daje współczesna medycyna oraz gdzie w takich przypadkach się zgłosić" - Pan Wojewoda Grzegorz Banaś rozpoczął konferencję.
Wojewoda podziękował Funduszowi za działalność na rzecz dzieci w regionie świętokrzyskim.
W imieniu Funduszu Serc e Dziecka, jako współorganizatora konferencji głos zabrał - Robert Szechnicki - przedstawiciel regionalny. W ciekawy sposób przedstawił cele, plany oraz dotychczasową działalność Funduszu.
Konferencje podsumował Minister Zdrowia Prof. Zbigniew Religa chwaląc dobry stan polskiej kardiochirurgii "W ciągu ostatnich dwudziestu lat Polska poczyniła ogromny postęp, jeśli chodzi o leczenie chorób serca. Liczba ośrodków diagnostyki jest w tej chwili w naszym kraju wystarczająca. Są one również doskonale wyposażone" - zapewniał.
Równolegle z konferencją odbył się konkurs plastyczny "Z uśmiechem w sercu", w którym wzięły udział sześcioletnie dzieci z "zerówki" Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku. Dzieci malowały rysunki przedstawiające to, co kojarzy im się ze szczęściem i zdrowiem. Jury pod przewodnictwem Pana Prof. Zbigniewa Religi wybrało najlepsze prace. Wszyscy mali uczestnicy konkursu dostali nagrody.

alt
Minister Prof. Zbigniew Religa, Wojewoda Pan Grzegorz Banaś i Minister Pan Przemysław Gosiewski oceniają prace dzieci.
  
Kolorowym elementem konferencji był prezentacja zdrowej żywności oraz
propozycje potraw najodpowiedniejszych dla dzieci i dorosłych z chorobami kardiologicznymi.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał miły podarunek - smaczne i zdrowe jabłko z załączoną informującą o organizatorach konferencji.

alt
Minister Prof. Zbigniew Religa, Wojewoda Pan Grzegorz Banaś, Minister Pan Przemysław Gosiewski oraz Pani Poseł Halina Olendzka.
  
Wszystkim uczestnikom spotkania w imieniu swoim jak i Pana Wojewody składam serdeczne podziękowania.
 

Monika Szechnicka