18 MARZEC
Kurs resuscytacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie


18 marca 2007 o godz. 18:00 rozpoczął się pierwszy kurs resuscytacji (udzielania pierwszej pomocy), organizowany przez nasz Fundusz. Zajęcia, prowadzone przez szalenie sympatycznego i bardzo rzeczowego prof. dr hab. Tadeusza Szretera, odbyły się w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.


Kurs trwał ponad 2 godziny. Pierwsza część (teoretyczna) obejmowała wprowadzenie do resuscytacji oraz zaznajomienie kursantów z podstawowymi pojęciami i czynnościami z zakresu ratowania życia, a także wyjaśnienie różnic pomiędzy technikami resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla dorosłych (A-BLS) oraz dzieci (P-BLS). Wyjaśniona została między innymi zasada działania i sposób użycia defibrylatora oraz przypadki, w których jest on stosowany.

Druga część zajęć (praktyczna) obejmowała z kolei ćwiczenia na fantomach. W trakcie ćwiczeń uczestnicy nabywają umiejętność prawidłowego działania w sytuacji zagrożenia życia. Prowadzący prof. Szreter dokładnie tłumaczy jak należy postępować tak, aby pomóc zagrożonej osobie, a nie zaszkodzić jej jeszcze bardziej. Każdy z osobna może zweryfikować nabyte umiejętności oraz technikę masażu i sztucznego oddychania w trakcie sprawdzianu na fantomie podłączonym do komputera. Na podstawie wykresów można zobaczyć, czy masaż wykonano z właściwą siłą i we właściwym tempie oraz czy oddech odniósł pożądany skutek.

Ostatni element szkolenia to demonstracja działania profesjonalnego fantomu, na którym szkolone są ekipy medyczne. Fantom taki symuluje różne sytuacje zagrożenia życia (zanik tętna, migotanie komór), a zadaniem osób na nim ćwiczących jest przywrócenie prawidłowych czynności krążeniowo-oddechowych.

W sytuacji, gdy wszystkie nasze kardiologiczne dzieci noszą w sobie jakieś ryzyko wystąpienia dysfunkcji krążeniowo-oddechowych uważamy, że jak największa grupa rodziców powinna przejść kurs resuscytacji, dlatego wszystkich chętnych prosimy o kontakt z Krzysztofem Bendkowskim telefonicznie pod numerem 510612962 lub mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub z pozostałymi członkami i przedstawicielami Funduszu.

W kursie brało udział 10 osób i takie grupy są zbierane na kolejne.