14-16 CZERWIEC
1-sza Konferencja Szkoleniowa "Naukowe Warsztaty Krakowskie" dotycząca problematyki wrodzonych wad serca

altW miesiącu czerwcu 2008 roku, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, odbyła się 1-sza konferencja szkoleniowa poświęcona problematyce wrodzonych wad serca.

Inicjatorem i organizatorem konferencji była Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, pod przewodnictwem pana Prof. Janusza Skalskiego.

Tematyka konferencji dotyczyła zagadnienia wieloetapowego leczenia operacyjnego najcięższych, złożonych wad serca, w szczególności serca jednokomorowego i podzielona została na 5 głównych sesji:
  •  rola diagnostyki prenatalnej w przypadku płodów z sercami jednokomorowymi;
  •  anatomia serc jednokomorowych i procedury kardiochirurgiczne;
  •  procedura Fontana;
  •  sukcesy i porażki w leczeniu serc jednokomorowych;
  •  postępowanie z nastolatkami i dorosłymi z sercami jednokomorowymi.
W spotkaniu wzięli udział znakomici goście z USA - profesorowie Jack Rychik, Christian Pizarro oraz Paul Weinberg, a także znamienici przedstawiciele wszystkich polskich ośrodków kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej.
alt

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania bardzo interesujących wykładów, a także w trakcie paneli dyskusyjnych kończących każdy cykl prezentacji szansę do wymiany poglądów i doświadczeń z własnych ośrodków.

Na zaproszenie pana Prof. Janusza Skalskiego udział w konferencji wzięły trzy przedstawicielki Fundacji Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej, będące zarazem matkami dzieci z sercami jednokomorowymi: Barbara Jarząbek, Monika Bystrzyńska i Małgorzata Pawłowska.

W imieniu Fundacji i naszym własnym, bardzo dziękujemy panu Prof. Skalskiemu za umożliwienie nam udziału w tym niezwykle interesującym spotkaniu. Mamy nadzieję, że kolejne już planowane "Naukowe Warsztaty Krakowskie", zakończą się podobnym sukcesem jak minione.

Małgorzata Pawłowska, Monika Bystrzyńska i Barbara Jarząbek