27-28 WRZESIEŃ
Dni serca w Czerniejewie 
Lokalne obchody Światowego Dnia Serca w Czerniejewie
 

W przedszkolu i szkole

Nawiązując do minionego roku, w miejscowości, w której mieszkam i pracuję- przygotowałam akcję skierowaną na dzieci uczęszczające do szkoły i przedszkola w Czerniejewie. Obchody Dnia Serca miały przede wszystkim zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na profilaktykę chorób serca, pokazać im zdrowy styl życia. Działaniami objęłam uczniów całej szkoły- zaangażowani byli uczniowie na wszystkich poziomach nauczania.

W dniu 23 września przedstawiciele klas piątych i szóstych rozwiązywali zadania testowe przygotowane przez naszą Fundację. Test był dość łatwy, a jego rozwiązanie nie sprawiło żadnego kłopotu uczestnikom. Stąd też były tylko sukcesy! Nagrodami były pluszaki , przysłane przez Gosię Pawłowską. Ponadto rozdałam dzieciom długopisy, baloniki, nasze fundacyjne kolorowanki oraz dyplomy, specjalnie przygotowane na tą okazję.

Dla klas I-IV przygotowałam konkurs plastyczny, w którym wzięło udział 35 uczniów. Prace były bardzo różne : każde dziecko zrealizowało temat tak, jak potrafiło najlepiej. Oczywiście każda z prac zwraca uwagę na zdrowy styl życia, który pomaga zadbać o swoje serce, bo hasło konkursu brzmiało "JAK DBASZ O SWOJE SERCE?".

Wszyscy uczniowie biorący udział w tym konkursie otrzymali przepiękne kolorowanki przesłane przez Monikę Bystrzyńską. Inne były dla dziewczynek, a inne dla chłopców. Ponadto za zajęcie miejsca, bądź wyróżnienie pracy- Komisja Konkursowa wręczyła dzieciom dyplomy.

Nasi Gimnazjaliści z klas drugich oraz trzecich uczestniczyli w prelekcji przygotowanej panią Barbarę Hasel wraz ze słuchaczkami Studium Medycznego w Gnieźnie. W czasie trwania wykładu można było dowiedzieć się wiele o nadciśnieniu tętniczym, prawidłowej diecie oraz profilaktyce chorób serca.

Za zgodą Dyrektora Przedszkola - panie Nauczycielki przeprowadziły w swoich grupach krótkie pogadanki o sercu i jego roli w naszym życiu, po czym dzieci pracowały nad kolorowaniem różnych gotowych wzorów, nawiązujących do Dnia Serca. W tych zadaniach uczestniczyło około 100 dzieci. Ponadto nawiązałam współpracę z Dyrektorem świetlicy środowiskowej i tam grupa dzieci - 25 osób- również wykonała podobne zadania.

Miło było popatrzeć jak "maluszki" radzą sobie z pokonywaniem trudności w realizacji tematu. Przesympatycznym uczestnikom naszej akcji przekazałam fundacyjne kolorowanki i lizaki - serduszka, a Paniom Nauczycielkom materiały do kserowania.
 

Wizyta na oddziałach poznańskiego szpitala

W dniu 30 września zapowiedziałam się z wizytą na oddziałach PSK w Poznaniu. Odwiedziłam trzy oddziały: dwa kardiologiczne oraz kardiochirurgiczny. Dla najmłodszych dzieci zawiozłam tradycyjnie pieluszki i chusteczki pielęgnacyjne. Starszym dzieciom rozdałam maskotki, słodycze, soki, kolorowanki i balony. Jak zwykle pomagał mi mój syn Krzysztof oraz Jego kolega Rafał. Rodzicom i ich pociechom , przebywającym aktualnie na oddziałach szpitala , przekazałam życzenia powrotu do zdrowia i do domu oczywiście.
 

Szkoła Podstawowa w Dębicy

Szkoła w Dębnicy koło Kłecka już dwa razy zbierała z nami na Wielką Orkiestrę świątecznej Pomocy. Tym razem przyłączyli się do naszej akcji. Po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły, została przeprowadzona akcja obejmująca wszystkich uczniów od klasy 0 do 6.

Uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie konkursów i zagadek o sercu. Przygotowali gazetki ścienne o tematyce nawiązującej do dbałości o serce. Były pogadanki w klasach oraz kolorowanie naszych materiałów. Wszyscy świetnie się bawili, a przy tym uczyli. Uczniowie otrzymali fundacyjne kolorowanki oraz balony. Natomiast starsi uczniowie za konkurs- maskotki. W tej akcji nieocenionym pomocnikiem okazała się moja siostra Maria.

Przygotowanie konkursów oraz spotkań wymaga cierpliwości oraz czasu- tak jak każde zadanie, które przychodzi nam w życiu realizować. Jednak praca z dziećmi i dla nich powoduje przypływ dobrej energii i od razu serce zaczyna lepiej funkcjonować. Radość bierze górę nad zmęczeniem.

Danka Kopeć - mama Konrada