altKapituła Orderu Uśmiechu wręczyła ordery Profesorom Jadwidze i Jackowi Mollom
Wywiad Agnieszki Piestrzeniewicz w radiu ParadaProfesorska para Jadwiga i Jacek Moll to niezrównany duet w zakresie leczenia wrodzonych wad serca. Pani Profesor jest kardiologiem, Pan Profesor kardiochirurgiem. Od lat są związani z Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi, gdzie Pani Profesor jest zastępcą Kierownika Kliniki Kardiologii, Pan Profesor natomiast jest Kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii. Przez lata obydwoje szkolili się w międzynarodowych instytucjach, z zakresu diagnozowania, leczenia i operowania wrodzonych wad serca. To głównie dzięki nim łódzka kardiologia i kardiochirurgia są znane w całej Polsce. Przy tym profesorowie słynną z niezwykłego zaangażowania i oddania sprawie. Cały czas walcząc o poprawę warunków na oddziałach i o dobro dzieci. Prywatnie bardzo mili Łodzianie uwielbiający narty i spotkania ze swoimi wnukami.
 
Ceremonia Wręczenia Orderu Uśmiechu

16 stycznia w teatrze V6 w Łodzi odbyła się wzruszająca uroczystość, na którą czekali mali i duzi pacjenci Profesorów Jadwigi i Jacka Mollów wraz ze swoimi rodzicami. Była to uroczystość wręczenia Orderów Uśmiechu profesorstwu Moll. Oczekiwana tym bardziej że odznaczenia te przyznane zostały w 2008 roku. O ich przyznanie wystąpiły do Kapituły dzieci z wadami serca, leczone w ICZMP w Łodzi. 
Była to impreza pełna wzruszeń, podziwu dla pracy tych jakże wspaniałych lekarzy, którzy bez reszty poświęcili się swojej pracy, która jak mówią jest ich wielka pasją, ale i z nutką humoru, wtedy kiedy przedstawiony został ich życiorys wraz ze zdjęciami z młodości.
Na uroczystość przybyli rodzice wraz ze swoimi pociechami z różnych zakątków Polski, chcąc jeszcze raz podziękować za uratowane życie swoich dzieci. Te starsze same mogły podziękować, za ten największy dar, jakim jest w tym wypadku  „nowe życie”, te młodsze zrobiły to z pomocą rodziców. 
Profesorowie nie kryli wzruszenia, już kiedy tylko weszli do teatru zostali ciepło przywitani przez zgromadzonych. Każdy chciał choć chwilkę porozmawiać z laureatami lub chociaż zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Rodzice z wielkim zapałem ubierali swoje skarby
w koszulki, które specjalnie na tę okazję przygotowała Fundacja Serce Dziecka. 
Na początku oficjalnie przywitano laureatów i ich zaproszonych gości. Po tej części odbyła się część artystyczna, w której były przedstawione życiorysy laureatów. Są naprawdę imponujące, pełne faktów , które nie jeden człowiek mógłby im pozazdrościć.
Następnie na scenę wkroczył Kanclerz Kapituły – Marek Michalak  wraz z dziećmi i zaczęło  się pasowanie na Kawalerów Orderu Uśmiechu. Ta część najbardziej utkwiła mi w pamięci i chyba nie tylko mi. W tej części Kanclerz poprosił jedno dziecko jako przedstawiciela, aby powiedziało za co chce podziękować profesorstwu. Marta zdołała tylko powiedzieć, że dziękuję za to że może tu być i za to, że żyje i tu polały się łzy wzruszenia nie tylko u Marty ale i zapewne u wszystkich zgromadzonych. Potem dzieci wyciskały sok z cytryn i jak przystało na prawdziwych laureatów, profesorowie musieli ten sok w pucharach wypić. Opróżnili je bez mrugnięcia okiem i bez skrzywienia, oraz przyrzekli, że już zawsze będą pogodni i uśmiechnięci oraz, że będą przynosić dzieciom radość. Każdy z nich został pasowany różą na Kawalera Orderu Uśmiechu.
Na scenę wkroczyły dzieci, które tłumnie zgromadziły się przy tronach gdzie siedzieli nasi laureaci i był to naprawdę cudowny widok. Przecież wszystkie te dzieci uratowali właśnie profesorowie. Kiedy skończyła się część oficjalna, teatr przygotował krótki spektakl pt: „Złota rybka”
Po ceremonii rodzice wręczali kwiatki i był poczęstunek, na który zostali zaproszenie wszyscy zgromadzeni. Można było zapoznać się z innymi rodzicami, jak i również zrobić zdjęcie z profesorstwem.
Na długo zostaną nam w pamięci te piękne i wzruszające chwile. Przecież , każdy z nas ma za co dziękować tym wspaniały ludziom. Bo dzięki Nim życie naszych dzieci jest CUDEM…

Opracowała: Agnieszka Piestrzeniewicz