Dzień Serca w Zespole Szkół Publicznych w Czerniejewie–we współpracy z Fundacją Serce Dziecka
W tym roku Dni Serca odbyły się pod hasłem zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Szkoła w Czerniejewie już od kilku lat aktywnie uczestniczy w obchodach Dnia Serca.
W tym roku tematem przewodnim obchodów Dnia Serca były działania zmierzające do zaoferowania aktywności fizycznej oraz propozycji zdrowego odżywiania się. Ukoronowaniem wszystkich działań była wystawa „SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO”, przygotowana przez uczniów, nauczycieli i rodziców naszych dzieci, którzy przynieśli dużo warzyw, owoców i kwiatów ze swoich ogródków, by uświetnić nasze zamierzenie. We wszystkich klasach odbywały się praktyczne zajęcia , na których uczniowie samodzielnie szykowali zdrowe potrawy i je degustowali. Z tych lekcji są piękne fotografie, które znalazły się na wystawie. Ponadto klasy drugie i trzecie opracowały własne książki kucharskie z przepisami na zdrowe dania z wykorzystaniem warzyw i owoców. W klasach pierwszych powstały prace plastyczne: wydzieranki z kolorowego papieru oraz wyklejanki z plasteliny promujące owoce . Na zajęciach dodatkowych pierwszoklasiści wykonali kukiełki z warzyw Ponadto była audycja w szkolnym radiowęźle i gazetka tematyczna związana z Dniem Serca, na której zamieszczona była informacja o organizacjach pozarządowych pomagających dzieciom z wadami i chorobami serca.
Niektórzy uczniowie mieli już okazję uczestniczyć w zajęciach z pierwszej pomocy, które realizowane są w oparciu o program WOŚP „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”. Po obejrzeniu filmu, były zajęcia praktyczne z udziałem dzieci.
Na zajęciach dodatkowych uczniowie klas starszych mogli samodzielnie zaprojektować PIRAMIDĘ ZDROWIA. Największą zabawą było tworzenie wystawy przez naszych uczniów.
Ponadto wszystkie działania związane ze zdrowym żywieniem były także wsparte zajęciami na powietrzu, które zachęcały do aktywności ruchowej. Niektórzy uczniowie uczestniczyli w rajdzie pieszym, inni byli na wycieczce w lesie czy w parku. A bardzo liczna grupa uczniów z klas IV-VI SP i I-III G brała udział w akcji Sprzątania świata. Aktywność na powietrzu była realizowana w ramach zajęć obowiązkowych i nadobowiązkowych.
Dzień Serca był świetną okazją do promowania zdrowego trybu życia, ale to tylko początek działań szkoły , które zamierzamy organizować w miarę możliwości, przez cały rok szkolny.
Poniżej zdjęcia z naszych działań.OPRACOWAŁA: Danka Kopeć- mama Konrada