Nowatorski zabieg w CZD

altNowatorski zabieg w CZD  odłączenia sztucznej
komory serca u 4-letniej Lenki 
Zespół Kardiochirurgów CZD pod kierunkiem Prof. Bohdana Maruszewskiego z powodzeniem podjął próbę odłączenia sztucznej komory serca u dziewczynki. Serce małej Lenki bije samodzielnie.Dziś (29.11.2012) w CZD zespół Kardiochirurgów pod kierunkiem Prof. Bohdana Maruszewskiego podjął próbę odłączenia sztucznej komory serca wszczepionej 4-letniej Lence. Lenka do szpitala trafiła z powodu zapalenia mięśnia sercowego, w wyniku którego serce dziewcznyki uległo poważnemu uszkodzeniu.
Alternatywą dla przeszczepu serca była próba podłączania dziewczynce sztucznej lewej komory. Po sześciu miesiącach leczenia serce Lenki jzregenerowało się na tyle, że lekarze podjęli decyzję o odłączeniu sztucznej komory.
Zabieg odłączenia jest skomplikowany, wymaga zaangażowania wielu lekarzy i specjalistów. Będzie to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

Wierzymy, że zabieg będzie udany.  Lekarzom życzymy powodzenia. Trzymamy kciuki za Lenkę i jej najbliższych.

Najnowsze informacje:

Po wielogodzinnej operacji serce małej Lenki bije samodzielnie. Podczas zabiegu nie wystąpiły większe komplikacje.  Prof. Maruszewski podkreśla, że choć jest zadowolony z przebiegu operacji to "przestanie się martwić za kilka dni". Najważniejsze są teraz pierwsze godziny i dni po operacji.

Ten nowatorski, pierwszy tego typu zabieg pokazuje jakich wspaniałych kardiochirurgów mamy w Polsce. Należą im się wyrazy uznania i szacunku.