• Relacja
  • Program
  • Prezentacje
  • Wykładowcy
  • Zdjęcia

Fundacja Serce Dziecka już po raz trzeci zorganizowała w ramach cyklu AKADEMIA SERCA Konferencję Kardiologiczną o problemach dzieci i dorosłych z wadą serca.

altW Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego odbyła się w sobotę, 15 listopada, Konferencja AKADEMIA SERCA, na którą stawiła się rekordowa liczba uczestników. W Konferencji wzięli udział rodzice dzieci z wadami serca, lekarze, personel medyczny oraz studenci medycyny. Towarzyszyła nam również liczna grupa wolontariuszy Fundacji, którzy opiekowali się dziećmi w czasie sesji wykładowych. Konferencja przygotowana została we współpracy Kliniką Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka. Nad merytoryczną stroną Konferencji czuwała Pani Profesor Wanda Kawalec, Kierownik Kliniki Kardiologii CZD w Warszawie. Program Konferencji przygotowany został na podstawie pytań rodziców dzieci z wrodzonymi wadami serca (WWS) zadanych ankiecie internetowej.

Konferencję otworzyły Pani Profesor Wanda Kawalec, Kierownik Kliniki Kardiologii CZD, i Doktor Turska-Kmieć, zastępca kierownika Kliniki oraz w imieniu Fundacji Serce Dziecka, prezes Beata Kulesza i prezes Katarzyna Parafianowicz.

Prezentacje przedstawiali znakomici specjaliści z IP Centrum Zdrowia Dziecka oraz zaproszeni goście – znawcy prezentowanych dziedzin i zagadnień medycznych.

Konferencja rozpoczęła się miłym akcentem z udziałem dzieci - laureatów Konkursu filmowego „Serce Dziecka – Dzieciom” którym uroczyście wręczono tablety, będące nagrodami za wyróżnione filmy. Widok zachwyconych twarzyczek był bezcenny. Z takim przejęciem wychodzi się jeszcze tylko po Oscara.

10 lat działań na rzecz dzieci z wadą serca

altData Konferencji zbiegła się w czasie z ważnym dla naszej Fundacji wydarzeniem dziesięciolecia działalności na rzecz dzieci z wadami serca. Przez 10 bogatych w wydarzenia lat naszej historii przeprowadziła słuchaczy prezes Fundacji Beata Kulesza. Dwa pierwsze to działania Funduszu na Rzecz Dzieci z Wadą Serca przy Fundacji dla Polski, założonego z inicjatywy rodziców dzieci z wadą serca, którego. Przewodniczącą była, , Dina Radziwiłłowa, która tragicznie zginęła w wypadku samochodowym w 2006. Kolejnych 8 lat to już historia Fundacji Serce Dziecka. W każdym kolejnym roku istnienia Fundacja rozszerzała działalność, zawsze wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich podopiecznych. Początkowe działania były nakierowane na szerzenie informacji o wadach serca, ich
leczeniu i diagnozowaniu – stale jest rozwijana strona internetowa, forum
altdyskusyjne, FB, liczne publikacje książkowe, broszury i ulotki informacyjne. Fundacja rozwinęła również bezpośrednią pomoc finansowa na rzecz podopiecznych (ponad 10,5 mln. zł), doposażenie ośrodków zdrowia (ponad 1 mln. zł).  Duży nacisk Fundacja również kładzie na działania rehabilitacyjne i integracyjne, poprzez organizację turnusów rehabilitacyjnych i spotkań integracyjnych. Wszystkie te działania są możliwe wyłącznie dzięki zaangażowaniu ludzi i dobrej organizacji – prezentacja zakończyła się przedstawieniem zaangażowanych obecnie osób – Zarządu, Rady Fundacji, Zespołu oraz osób współpracujących. Miłym i wzruszającym akcentem było podziękowanie złożone na ręce mamy Diny Radziwiłłowej – Pani Eleonory Galicy-Zarembiny – honorowej Przewodniczącej Fundacji, oraz Pani Agnieszki Sawczuk – Prezesa Fundacji dla Polski.

Konferencja była podzielona na sesje, każdorazowo poprzedzone wprowadzeniem przygotowanym przez rodziców, pokazującym dylematy rodziców związane z tematem sesji..

Wprowadzenie do Sesji „Dziecko po operacji wady serca” przedstawiła Katarzyna Parafianowicz, mama rezolutnej Julki po operacji atrezji zastawki płucnej.

altCo może się zdarzyć po operacji wady serca - dr med. Małgorzata Żuk

Pani doktor Żuk usystematyzowała wiedzę na temat leczenia zabiegowego oraz odległych konsekwencji wad serca. Wytłumaczyła co kryje się pod pojęciem „operacje paliatywne” i jakie jest ich znaczenie w procesie leczenia. Przybliżyła zagadnienia związane z korekcją wady oraz zwróciła uwagę na szereg niepożądanych zdarzeń i następstw, które mogą wystąpić u dziecka po tak poważnej ingerencji chirurgicznej jaką jest operacja serca.

 

 

altAktywność fizyczna dziecka z wadą serca – dr med. Anna Turska Kmieć

Kolejny wykład dotyczył zagadnień związanych z aktywnością fizyczną dzieci. Doktor Turska wyjaśniała, że aktywność dziecka jest sprawą niezwykle istotną dla jego prawidłowego rozwoju. Budowanie kondycji fizycznej u dzieci z wadą serca musi być odpowiednio dobrana do możliwości i stanu zdrowia małego pacjenta i bezwzględnie skonsultowane z lekarzem kardiologiem (on określi indywidualnie wskazania i przeciwwskazania).

Wprowadzenie do Sesji  „Dieta i wakacje” przedstawiła Ewa Michalska, mama 5 letniego Antosia z HLHS

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dzieci podobnie jak odpowiednio dobrana dieta zdrowa dla serca. Ewa jako dobrze zorganizowana mama, zbudowała prezentację wokół 8 jasnych haseł: leki to obowiązek o którym nam rodzicom nie wolno zapominać; badania to podstawa - trzeba stale monitorować stan dziecka; dieta stanowi wyzwanie i musi być dostosowana do stanu zdrowia dziecka; ruch to zdrowie - wzmacnia serce, podnosi odporność; odkrywanie to potrzeba i pasja dziecka-pomóżmy mu odnaleźć coś w czym jest dobry i co umocni jego poczucie wartości; trudne pytania są nieuniknione i to wyzwanie dla nas rodziców; wakacje zawsze stanowią kompromis, a dorastanie dziecka jest procesem, którego nie zatrzymamy i na to każdy rodzic musi być gotowy. 

altDieta zdrowa dla serca – dr med. Anna Brodzikowska Pytel

O diecie ciekawe mówiła Dr n. med. Anna Brodzikowska-Pytel, która zwróciła uwagę na  cele i zadania prawidłowego żywienia serduszkowych pacjentów. Schemat „Piramida żywienia” zobrazował kwestie dotyczące podstaw. Podczas wykładu omówione zostały zagadnienia diety od momentu narodzin do okresu nastoletniego. Dr Brodzikowska-Pytel przybliżyła zadania diet związanych m.in. z powikłaniami pooperacyjnymi (m.in. zespół jelitowej utraty białka) czy wpływu spożywanych pokarmów na czynnik INR. Opisała występujące problemy. Podkreślała konieczność włączenia w proces leczenia specjalisty dietetyka.

 

altWakacje – gdzie i jak  - dr med. Lidia Ziółkowska

Przez temat dotyczący wakacji oraz odpowiedzi na pytania gdzie i jak je spędzać z naszym dzieckiem przeprowadziła słuchaczy Dr n. med. Lidia Ziółkowska. Doktor podkreśliła, że wakacje to czas odpoczynku dla wszystkich członków rodziny. Konieczny zatem jest wybór właściwego miejsca czy to w kraju czy zagranicą  i odpowiednie przygotowanie rodziny do wyjazdu, uwzględniające ograniczenia, specjalne wymagania czy potrzeby dziecka (m.in. zapewnienie odpowiedniej ilości leków, w przypadku podróży zagranicznej, przetłumaczenie na język danego kraju dokumentacji medycznej, sprawdzenie ośrodków szpitalnych w pobliżu miejsca pobytu, gdy wybieramy się w podróż samolotem - sprawdzenie u przewoźnika czy posiada na pokładzie odpowiedni sprzęt (np. tlen), altwykupienie na czas podróży stosownego ubezpieczenia, wykonanie odpowiednich szczepień, oraz inne).  

Pod koniec sesji I eksperci odpowiadali na pytania osób obecnych na sali. Chętnych do zadawania pytań nie brakowało, a eksperci z IP CZD wyczerpująco udzielali odpowiedzi.

W przerwie uczestnicy zostali zaproszeni na lunch oraz na zapowiedzianą niespodziankę czyli tort przygotowany przez Cukiernię Sweet Home z okazji 10-lecia działań na rzecz dzieci z wadami serca.

Wprowadzenie do Sesji  „Blizna pooperacyjna” przedstawiła Beata Kulesza, mama 15 letniej Ani, która przeszła 3 operacje kardiochirurgiczne

Z doświadczeń rodziców, także dobrze znanych Beacie, mamie nastoletniej Ani wynika, że problemy związane z blizną rosną proporcjonalnie do wieku dziecka. Zaraz po interwencji chirurgicznej mogą wystąpić komplikacje związane z procesem zrostu tkanek. Później pojawia się problem związany aktywnością dziecka a w okresie nastoletnim blizna może stanowić źródło kompleksów i stać się dla pacjenta problemem natury estetycznej.

Tematyka II sesji dotyczyła zagadnień związanych z blizną pooperacyjną w ujęciu 3 specjalistów: kardiochirurga, kinezyterapeuty i chirurga plastycznego.

altSpojrzenie kardiochirurga – Dr n. med. Krzysztof Mozol

Doktor Krzysztof Mozol przedstawił temat od strony kardiochirurgicznej. Wyjaśnił m.in. jakie obecnie typy cięć stosuje się w kardiochirurgii dziecięcej, oraz jakie czynniki wpływają na lokalizację cięć. Za pomocą zdjęć i schematów  zobrazował m.in. sterotonomię pośrodkową, torakotomię, boczną mini-torakotomię, szycie warstwowe rany operacyjnej, zakładanie szwów metalowych na mostek czy opóźnienia zamknięcia klatki piersiowej. Zwrócił uwagę słuchaczy na etapy gojenia ran, typy ran pod względem sterylności i znaczenie profilaktyki pooperacyjnej, w której znaczący udział mają już rodzice dziecka. Przedstawił m. in. etapy tworzenia się blizny jak również czynniki które mają na powyższe wpływ. Zwrócił też uwagę na objawy, które bezwzględnie wymagają konsultacji z lekarzem. Ta prezentacja stanowiła wizualnie silny element Konferencji.

altSpojrzenie kinezyterapeuty – mgr Wojciech Cackowski

Po kardiochirurgicznym wstępie uczestnicy wysłuchali wykładu magistra Wojciecha Cackowskiego, kinezyterapeuty. Kinezyterapia jest leczeniem ruchem, gimnastyką leczniczą. Pan Cackowski podkreślił znaczenie ćwiczeń w procesie rekonwalescencji, w którym ruch jest  niejako środkiem leczniczym wpływającym na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do procesu dalszej rehabilitacji.

Spojrzenie chirurga plastycznego - dr med. Łukasz Ulatowski

Uzupełnieniem sesji dotyczącej blizny był wykład Dr med. Łukasza Ulatowskiego, z Kliniki Chirurgii Plastycznej CMPK, w Warszawie, który przedstawił temat blizny pooperacyjnej z punktu widzenia chirurga plastycznego. Pan Doktor m.in. omówił czynniki od których zależy ostateczny wygląd blizny, przybliżył pojęcie i charakterystykę bliznowca, wskazał sposoby leczenia zmian pooperacyjnych.

altOstatnia Sesja, której przewodniczyła prof. dr hab. med. Wanda Kawalec, a brali udział wszyscy wykładowcy, w całości poświęcona została odpowiedziom na pytania nadesłane przez rodziców i zebrane przez FSD oraz na pytania z sali.

Uczestnicy spotkania pytali o wszystko, m.in. o możliwe odległe konsekwencje pooperacyjne, kiedy może wystąpić nadciśnienie tętnicze, o przeszczepy serca,  szczepienia podnoszące odporność dzieci z WWS, nowe możliwości w medycynie. Nasi  eksperci z zaangażowaniem i wyczerpująco dzielili się swoją obszerną wiedzą, dokładając przy tym starań by wyjaśnienia były zrozumiałe dla wszystkich.

 

altAtmosfera tegorocznej edycji AKADEMII SERCA była szczególna. Między prelegentami i rodzicami nawiązał się otwarty dialog. Także nasi najmłodsi goście, czyli serduszkowe dzieci miały zapewnioną opiekę i aktywność. W czasie sesji opiekowali się najmłodszymi wolontariusze z warszawskiego L.O. im. Jana III Sobieskiego, oraz starsze dzieci z WWS wraz z swoimi przyjaciółmi. Z specjalnych atrakcji dla najmłodszych uczestników, udało się lodowisko gdzie przy skocznej muzyce, z pasją i wytrwałością, opanowywały lub doskonaliły jazdę na łyżwach. Następnie wspólnie z przewodnikiem dzieci zwiedziły zakamarki Stadionu Narodowego.

Ozdobą Konferencji była wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów
 - Szkoły podstawowej ZSS nr 33 dla dzieci i młodzieży przewlekle chorej w Bydgoszczy w ramach konkursu plastycznego z okazji Dni Serca, 
 - oraz L.O. im. Jana III Sobieskiego w ramach konkursu „Serce Dziecka”
wszystkim artystom serdecznie dziękujemy

Serdecznie dziękujemy:

Pani Profesor Wandzie Kawalec, za patronat i merytoryczny nadzór nad Konferencją,

Wykładowcom, za ogrom pracy włożony w przygotowanie prezentacji.

Uczestnikom za liczne przybycie i aktywny udział w dyskusji

Wolontariuszom za wspaniałe prace plastyczne i opiekę nad dziećmi w trakcie Konferencji

Pracownikom, za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie Konferencji,

Sponsorom, za wkład organizacyjny i finansowy. 
Nasze działania nie byłyby możliwe be wsparcia ze strony firmy 2012plus, Roche Diagnostics Polska, Abbvie, Farmona, Bobbi Brown, Kraina zabawek Ktosiaki, Próchnik, Sweet Home.

Patronom medialnym: Medanet, Radioklinika, ABC Zdrowie , Akademia Malucha, Portale medyczne.

Zapraszamy za rok na IV edycję Konferencji AKADEMIA SERCA.

alt alt alt

 Termin konferencji: 15 listopada 2014 r.

JAK ŻYĆ Z DZIECKIEM Z WADĄ SERCA

8:00 - 9:00

 

Powitalna kawa, rejestracja uczestników

 

9:00 - 9:30

 

Otwarcie Konferencji

 

   

prof. dr hab. med. Wanda Kawalec (IP CZD),

Beata Kulesza i Katarzyna Parafianowicz (FSD)

 

     

 

9:30-10:35

 

SESJA I   Dziecko po operacji wady serca

 

9:30 - 9:35

 

Wprowadzenie do zagadnień - spojrzenie rodzica

 

   

Katarzyna Parafianowicz (FSD)

 

9:35 - 10:05

 

Co może się zdarzyć po operacji wady serca

 

   

dr n. med. Małgorzata Żuk (IP CZD)

 

   

Podczas prezentacji dowiemy się między innymi tego, jak wygląda okres pooperacyjny zwłaszcza odległy, jakie są możliwe powikłania oraz konsekwencje leczenia wad serca.

 

10:05 - 10:35

 

Aktywność fizyczna dziecka z wadą serca

 

   

dr n. med. Anna Turska-Kmieć (IP CZD)

 

   

Z wykładu dowiemy się, czy dzieci z wadami serca mogą uczestniczyć w zajęciach WF, uprawiać sport i jaki wysiłek jest dla nich dozwolony.

 

10:35 - 10:55

 

Przerwa kawowa

 

10:55 - 11:00

 

Wprowadzenie do tematów "dieta i wakacje" - spojrzenie rodzica

 

   

Ewa Michalska (FSD)

 

11:00 - 11:30

 

Dieta zdrowa dla serca

 

   

dr n. med. Anna Brodzikowska - Pytel (IP CZD)

 

   

Problemy z jedzeniem u dzieci to zawsze duży kłopot dla rodziców. Dlatego warto dowiedzieć się jaką dietę stosować u dzieci  z różnymi problemami kardiologicznymi, jakie produkty są wskazane i jakie wykluczyć z jadłospisu dzieci przyjmujących leki nasercowe.

 

11:30 - 12:00

 

Wakacje. Gdzie i jak je spędzać z dzieckiem z wadą serca

 

   

dr n. med. Lidia Źiółkowska (IP CZD)

 

   

Czy możemy pojechać z dzieckiem w góry, do ciepłych krajów, czy po operacji dziecko może się kąpać w morzu?  Na takie pytania i wiele innych dostaniemy odpowiedź podczas prelekcji o bezpiecznym podróżowaniu.

 

12:00 - 12:30

 

Dyskusja

 

12:30 - 13:00

 

Prezentacja Fundacji Serce Dziecka

 

13:00 - 13:55

 

Lunch

 

     

 

13:55-16:00
 

SESJA II   Blizna pooperacyjna - jaki to problem

 

13:55 - 14:00

 

Wprowadzenie do zagadnień sesji II

 

   

Beata Kulesza (FSD)

 

14:00 - 14:30

 

Spojrzenie kardiochirurga

 

   

prof. Bohdan Maruszewski (IP CZD)

 

14:30 - 15:00

 

Spojrzenie fizjoterapeuty

 

   

mgr Wojciech Cackowski

 

15:00 - 15:30

 

Spojrzenie chirurga plastycznego

 

   

dr Łukasz Ulatowski

 

   

W tej sesji dowiemy się jak powstają blizny po operacjach kardiochirurgicznych, jakie mogą być problemy w odległym okresie po operacji, jakie mogą być sposoby postępowania leczniczego.

 

15:30 - 16:00

 

Odpowiedzi na pytania uczestników, dyskusja

 

16:00 - 16:15

 

Przerwa kawowa

 

     

 

16:15-17:30
 

SESJA III   Eksperci odpowiadają na nurtujace rodziców pytania

 

   

Przed konferencją przeprowadziliśmy ankietę wśród rodziców dzieci z wadami serca. W tej sesji eksperci odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania. Będzie to bardzo ciekawe zakończenie konferencji.

Moderator: Prof. dr hab. med. Wanda Kawalec. Eksperci: Wykładowcy.

 

17:30 - 18:00

 

Podsumowanie i zakończenie Konferencji

 

Podczas tegorocznej Konferencji jednym z wykładowców był Pan Wojciech Cackowski - fizjoterapeuta, jeden z trzech certyfikowanych terapeutów KMI (Kinesis Myofascial Integration) w Polsce oraz certyfikowany nauczyciel Anatomy Trains. Metody Integracji Strukturalnej KMI uczył się w Anglii u Toma Myersa i Jamesa Earls. 

Co to jest metoda KMI, czyli ruchowa integracja mięśniowo-powięziowa?

Jest to metoda, która zajmuje się integrowaniem struktury ciała albo mówiąc inaczej w zintegrowany, zaplanowany sposób zmianą struktury ciała w przestrzeni.

Aby ponownie posłuchać o metodzie i o tym, jakie zmiany w strukturze ciała może wywoływać w długim okresie czasu blizna pooperacyjna zaprosiliśmy Pana Wojciecha do Fundacji. 

Zapraszamy do wysłuchania poniższej rozmowy (odtwarzanie po naciśnięciu zielonego przycisku poniżej):

 

alt Prof. dr hab. n. med. Wanda Kawalec - pediatra, kardiolog, kardiolog dziecięcy. Wieloletni kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii dziecięcej, twórca i kierownik licznych programów naukowych i organizacyjnych dotyczących kardiologii dziecięcej w Polsce. Wychowawca i nauczyciel wielu lekarzy pediatrów, kardiologów i neonatologów. Autor licznych prac naukowych w dziedzinie pediatrii i kardiologii dziecięcej. Wieloletni redaktor czasopisma „Pediatria po Dyplomie”, członek redakcji  naukowych wielu czasopism pediatrycznych i kardiologicznych. Członek wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, między innymi były prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, przewodnicząca Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Pediatrycznych, przewodnicząca Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.
alt Dr n. med. Anna Turska-Kmieć - zastępca Kierownika Kliniki Kardiologii IPCZD, specjalista z zakresu pediatrii, kardiologii i kardiologii dziecięcej. Była wieloletnim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie kardiologii dziecięcej, sekretarzem Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk.  Jest członkiem zarządów pediatrycznych i kardiologicznych towarzystw naukowych w tym Sekcji Kardiologii Sportowej  Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest wykładowcą na kongresach i kursach, autorem wielu publikacji i rozdziałów do książek o tematyce związanej z kardiologią dziecięcą  w tym przede wszystkim dotyczących problemów niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, wad wrodzonych serca  i sportu. Jest jednym z redaktorów czasopisma „Pediatria po Dyplomie”, Była koordynatorem  programu szkolenia neonatologów i lekarzy rodzinnych w dziedzinie kardiologii dziecięcej  realizowanego  w ramach  Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo – Naczyniowego POLKARD”. Obecnie bierze udział w realizacji projektu „System elektronicznych usług medycznych eSUM Dzieciaki Mazowsza” w zakresie tele-konsultacji kardiologicznych
alt Dr n. med. Małgorzata Żuk - pediatra, kardiolog dziecięcy,  kierownik Oddziału Kardiologii Dziecięcej IP CZD. Od ponad 20 lat pracuje w Klinice Kardiologii IP CZD lecząc dzieci z patologią układu krążenia, głownie noworodki i niemowlęta z wadami serca. Dodatkowo od 2004 zajmuje się pacjentami z nadciśnieniem płucnym, uczestniczy w badaniach nowych leków i adaptowaniu standardów międzynarodowych do leczenia tej choroby w Polsce. Bierze udział w działalności dydaktycznej Kliniki Kardiologii prowadząc specjalizacje lekarskie z pediatrii i kardiologii dziecięcej oraz wykłady dla różnych odbiorców (lekarze, pielęgniarki, studenci, rodzice). Jest autorem artykułów naukowych na temat wrodzonych wad serca oraz nadciśnienia płucnego oraz poradnika dla rodziców i dzieci z nadciśnieniem płucnym. 
alt Dr n. med. Lidia Ziółkowska - pediatra, kardiolog dziecięcy. Od początku pracy zawodowej pracuje w Klinice Kardiologii Instytutu-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, obecnie na stanowisku adiunkta. Jest doświadczonym dydaktykiem, wykładowcą na kursach dla lekarzy, pielęgniarek oraz na naukowych konferencjach polskich i zagranicznych. Była i jest kierownikiem specjalizacji z pediatrii i kardiologii dziecięcej. Jest autorem wielu publikacji z zakresu pediatrii i kardiologii dziecięcej w piśmiennictwie polskim i zagranicznym. Jest członkiem redakcji czasopism naukowych, członkiem zarządów towarzystw naukowych pediatrycznych i kardiologicznych.  Jest współtwórcą programów dydaktycznych adresowanych do dzieci z wadami wrodzonymi serca oraz ich rodziców, w tym strony internetowej www.kardiologia.czd.pl oraz poradnika dla lekarzy, rodziców na temat rozpoznania, leczenia i profilaktyki infekcyjnego zapalenia wsierdzia u dzieci z wadami wrodzonymi serca.
 alt

Dr n. med Anna Brodzikowska-Pytel  jest pediatrą, kardiologiem dziecięcym oraz alergologiem. Od wielu lat pracuje w Klinice Kardiologii IPCZD. Jest bardzo doświadczonym lekarzem, umiejętnie wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w pediatrii i kardiologii dziecięcej w codziennej praktyce klinicznej. Z wielkim zaangażowaniem zajmuje się leczeniem przede wszystkim najmłodszych pacjentów, zwłaszcza noworodków i niemowląt . Jest kierownikiem specjalizacji z pediatrii.  Obecnie bierze udział w realizacji projektu „System elektronicznych usług medycznych eSUM Dzieciaki Mazowsza” w zakresie tele-wizyt kardiologicznych w domu pacjenta z wykorzystaniem telekonferencji. Od wielu lat współpracuje z Katolickim Ośrodkiem   Adopcyjno- Opiekuńczym i Fundacją Rodzin Adopcyjnych w Warszawie.      

alt Dr Łukasz Ulatowski - chirurg, specjalista chirurgii plastycznej. Jest starszym  asystentem w Oddziale Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Jest również nauczycielem akademickim i prowadzi zajęcia ze studentami. Szkolił się nie tylko w ośrodkach chirurgii i chirurgii plastycznej w kraju ale również w renomowanej Klinice Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w Szpitalu Akademickim w Leuven w Belgii. Należy do prestiżowych polskich i światowych towarzystw naukowych chirurgicznych i chirurgii plastycznej. Zajmuje się mikrochirurgią, wykonuje miedzy innymi   rekonstrukcje nerwów obwodowych, przenoszenie wolnych płatów tkankowych i rekonstrukcje piersi tkankami własnymi. Umiejętności dokładnego planowania oraz atraumatycznego operowania wykorzystuje w chirurgii ręki i chirurgii estetycznej.  Jest ekspertem udzielającym rad na portalu Estheticon.pl
 alt Mgr  Hanna Różycka - fizjoterapeutka, od wielu lat pracuje w Klinice Kardiologii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka.  Zajmuje się rehabilitacją dzieci we wczesnym i odległym okresie po leczeniu kardiochirurgicznym. Stale podnosi swoje kwalifikacje, ukończyła wiele kursów doskonalących miedzy innymi w zakresie medycyny manualnej, rehabilitacji dzieci z grupy ryzyka, ilościowej analizy chodu w praktyce klinicznej  oraz wczesnej interwencji w zaburzeniach neurorozwojowych u niemowląt. Jest instruktorem masażu Shantala.
alt

Mgr Wojciech Cackowski - fizjoterapeuta, certyfikowany terapeuta KMI (Kinesis Myofascial Integration) oraz certyfikowany nauczyciel Anatomy Trains. Metody Integracji Strukturalnej KMI uczył się w Anglii  u Toma Myersa i Jamesa Earls.  Swoje spojrzenie na anatomię człowieka oraz kinetykę ruchu opiera na wieloletnim doświadczeniu w pracy z pacjentami oraz pracy nad własnym ciałem. Przez wiele lat zmagał się z zaawansowanym skrzywieniem kręgosłupa a zwycięska walka a tą chorobą pozwoliła mu na zrozumienie jak należy pracować z pacjentami aby dokonać  korzystnych zmian w strukturze ich ciała, wzorcach postawy i ruchu.

W swojej pracy wykorzystuje ruch w szczególności oparty o praktykę jogi, osteopatyczne techniki trzewne oraz powięziową pracę w wodzie i na stole terapeutycznym. Obecnie pracuje jako specjalista ds. medycznych grupy MPM Hotele SPA i jest twórcą medycznej części oferty w hotelu Villa Park Med. & SPA w Ciechocinku. Od kilku lat jest wykładowcą na szkoleniach z zakresu metody KMI i koncepcji taśm anatomicznych zarówno w Polsce jak i za granicą. Ciągle szkoli się i rozwija swoją wiedzę z zakresu terapii manualnej, ruchowej i anatomii powięziowej. 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

.

Partnerzy

alt alt
alt  alt
alt  alt
 alt alt 

Patroni Medialni

alt alt

alt

 alt
alt alt