Rojowska Oliwia

alt
HRHS
 
 
 
 

W styczniu 2015r u Oliwii przeprowadzono kolejne cewnikowanie serca, po którym zakwalifikowano ją do operacji, - celem było wytworzenie fenestracji. 25 lutego 2015r odbyła się operacja- wytworzono fenestrację.Po zabiegu stan się bardzo pogorszył; spadki ciśnienia, arytmia i skrzepy w tunelu fenestracyjnym. W kolejnym dniu zdecydowano się na cewnikowanie serca z rozpuszczeniem skrzepu lekiem 'Actylisa', który zamiast skrzepu, uszkodził wszystkie śluzówki. Skrzep zagrażał życiu Oliwii więc w kolejnym dniu znowu re-operacja w głębokiej hipotermii. Usunięto skrzep, wytworzono większą fenestrację. Stan Oliwii był skrajnie ciężki, lekarze przez kilka dni walczyli o jej życie, nie mogli ustabilizować funkcji życiowych. Po 10 dniach walki był cień nadziei. Jednak walka dalej trwała, z uszkodzonych śluzówek lała się krew, przez niedotlenienie organów nastąpił paraliż ciała. Oliwia mogła lekko poruszać tylko 1 ręką; oraz wdało się ogólne zakażenie całego organizmu. Spędziła 3 tygodnie pod respiratorem, po 2 próbach odłączenia udało się jej samodzielnie oddychać. Ogromne ilości różnych leków, niedotlenienie organizmu, w krytycznych momencie spowodowały niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, paraliż. Plastry, którymi przyklejano rurki intubacyjne na twarzy spowodowały uczulenie, odparzenia- powstały rany z których ciekła krew. Na intensywnej terapii Oliwka spędziła 2 miesiące. Jej stan poprawił się na tyle, że mogła być przeniesiona na oddział kardiologii. Intensywne leczenie, żmudna i ciężka rehabilitacja pomogły Oliwii po 3 miesiącach powoli siadać i stawiać pierwsze kroki. Rany powoli goiły się, lecz niestety zostało mnóstwo blizn ? szczególnie na twarzy, które wymagają specjalistycznego leczenia. Tych wydarzeń Oliwia na pewno nie zapomni.8 czerwca Oliwka została wypisana do domu w stanie dobrym.

Nadal wymagała codziennej rehabilitacji.

Po przebytych operacjach stan Oliwii uległ znacznej poprawie, zmniejszyło się wodobrzusze, ma lepsze wyniki badań. Oliwka nadal zmaga się z nieuleczalną chorobą, przyjmuje duże dawki leków, potrzebuje specjalistycznego leczenia, ciągłych wizyt kontrolnych i rehabilitacji. Mimo ciężkiej choroby jest bardzo pogodna, dzielnie walczy o każdy dzień.Ma dużo marzeń i nadziej na lepsze jutro.

Proszę pomóżmy jej w ratowaniu życia i spełnianiu marzeń


Oliwia urodziła się w marcu 1997r. W 2 dobie życia z sinicą trafiła do Instytutu Pediatrii w Krakowie- Prokocimiu pod opiekę dr Kordona. Po badaniach rozpoznanie: niedorozwój prawego serca, artrezja zastawki t. Płucnej, anastomozy komorowo tętnicze. Wykonano cewnikowanie serca a następnie operację. Następna operacja w wieku 13 miesięcy, a II etap w wieku 2.5 lat. Wszystkie operacje przebiegły bez powikłań a wykonywał je dr Edward Malec.

Kolejne miesiące i lata mijały na beztroskich zabawach następnie nauce w szkole, chodzeniu po górach, jeździe na rowerze. Była szczęśliwą, zdrową dziewczynką, rozwijała się prawidłowo, jak rówieśnicy. Pod koniec szkoły podstawowej zaczęły się problemy. Brzuch zaczął się powiększać ? wizyta u kardiologa ? diagnoza: powikłania po operacjach metodą fontana, enteropatia wysiękowa, wodobrzusze, niski poziom białka i jonów.

Leżała 4 miesiące w szpitalu ? cewnikowanie serca ? leczenie bez widocznych rezultatów. Włączono sterydy. Po 2 miesiącach wróciła do szpitala z zakrzepicą naczyń a po roku nastąpiły kompensacyjne złamania kręgosłupa w wyniku wyniszczenia organizmu przez sterydy. Odstawiliśmy sterydy, po paru miesiącach stan kręgosłupa się poprawił. Białko nadal jest bardzo niskie i ogromne wodobrzusze. W październiku 2014r. - kolejny pobyt w szpitalu w Prokocimiu ? zmiana leczenia nie przyniosła żadnych efektów.

W styczniu 2015r. Oliwka planowana jest do 5-go już cewnikowania serca i próby drenażu. Oliwia mimo ciężkiej choroby jest bardzo pogodną nastolatką, kocha zwierzęta ? ma własnego maltańczyka. Obecnie jest uczennicą II klasy Liceum Ogólnokształcącego, ma nauczanie indywidualne w domu. Ma bardzo niską odporność dlatego unikamy odwiedzin większej ilości osób.

Oliwka przyjmuje duże ilości leków aby uzupeniać niedobory potasu, magnezu, wapnia, leki odwadniające, sildenafil na obniżenie ciśnienia płucnego, acenocumarol na zakrzepicę, leki osłonowe i witaminy. Przy diecie bogatobiałkowej dodatkowo uzupełniamy Protifar, olej MCT i nutridrinki proteinowe.

Oliwia potrzebuje dalszego leczenia, częstych wizyt w szpitalu i hospitalizacji oraz systematycznego przyjmowania kosztownych leków a także specjalistycznej diety. Miesięczny koszt leków to ok. 700 zł.

Serdecznie prosimy o pomoc w dalszym leczeniu Oliwii, za którą serdecznie dziękujemy. !

 
 

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Oliwii
 
Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Narbutta 27 lok.1, 02-536 Warszawa

Nr konta na wpłaty w euro PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272


SWIFT BIGBPLPW 
koniecznie z dopiskiem: ZC 6359 Oliwia Rojowska
 
1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
 KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 6359 Oliwia Rojowska