Chomerski Oliwier

Oliwier ChomerskiTetralogia Fallota

 

 

Oliwier jest wesołym, uśmiechniętym, pełnym energii chłopcem. Z pozoru nie wygląda, by cokolwiek mu dolegało, jednak zmaga się z ogromnym problemem – siniczą wrodzoną wadą serca. O wadzie serca dowiedzieliśmy się podczas badań prenatalnych w 22 tygodniu ciąży. Kilkukrotnie powtarzane badanie echa serca płodu potwierdziło diagnozę.

Oliwier urodził się 16.05.2017r. w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Szpital od domu rodzinnego dzieli aż 242 km, mimo wszystko wybraliśmy leczenie w  jednym z najlepszych ośrodków w Polsce. Po urodzeniu padła pełna diagnoza – wada serca pod postacią Tetralogii Fallota z atrezją zastawki tętnicy płucnej i początkowego odcinka pnia płucnego. W serduszku Oliwiera aorta przesunięta jest w prawą stronę nad przegrodę międzykomorową, występuje spory ubytek w przegrodzie międzykomorowej, przerost prawej komory oraz zwężenie drogi odpływu z prawej komory. Dodatkowo zastawka tętnicy płucnej jest zarośnięta.

Przez pierwsze 23 doby życia Oliwier przyjmował lek Prostin w stałym wlewie dożylnym, który umożliwił zachowanie krążenia płodowego, aby mógł przeżyć. 07.06.2017r. zespół kardiochirurgów przeprowadził pierwszą paliatywną operację – tzw. zespolenie systemowo – płucne prawostronne. Podczas kontrolnych badań na Oddziale Kardiologii ICZMP w wieku 6 miesięcy wykryto kolejne nieprawidłowości. Echo serca wykazało, że początki tętnic płucnych są zwężone. Kardiochirurdzy zmienili plan leczenia Oliwiera i zdecydowali o kolejnej operacji. 28.11.2017r. Oliwier przeszedł drugą operację – tzw. zespolenie systemowo – płucne pomiędzy prawą komorą, a tętnicą płucną (centralne). Zabieg był wykonany na otwartym sercu z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego.

Aktualnie czekamy na termin badań kontrolnych i szczegółową diagnostykę  oraz informacje o dalszym planie leczenia Oliwiera. Ze względu na słaby rozwój tętnic płucnych wykonanie pełnej korekty wady w najbliższym czasie nie będzie możliwe i Oliwier przejdzie kolejne paliatywne operacje.

Korzystamy z porad wielu specjalistów refundowanych przez NFZ oraz gabinetów prywatnych. Jesteśmy pod opieką Poradni Kardiologicznej ICZMP w Łodzi, prywatnego kardiologa w Łodzi i Rybniku oraz neurologa z NFZ i prywatnego. W ramach NFZ korzystamy również z konsultacji okulisty, logopedy, psychologa. Ze względu na przebyte operacje uczęszczamy raz w tygodniu na rehabilitację refundowaną w ramach NFZ. Niestety, po każdej operacji potrzebujemy dodatkowych godzin rehabilitacji, która jest usługą prywatną. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia uczęszczamy do pediatry, lecz w większości interwencji musimy konsultować diagnozę z prywatnym specjalistą, gdyż nawet najmniejsze przeziębienie kończy się wypisaniem skierowania do szpitala, ze względu na strach, który budzi dziecko z wadą serca. Każdy pobyt Oliwiera w szpitalu w ICZMP w Łodzi wynosi ok. miesiąca, co jest dla nas kosztowne. Opłata za łóżko to 15zł/doba na Oddziale Kardiologii. Oddział Kardiochirurgii nie posiada łóżek dla rodziców, wtedy jesteśmy zmuszeni do  korzystania  z Hotelu Matek znajdującego się na terenie szpitala, gdzie doba to koszt 29zł.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc oraz przekazanie 1% podatku. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane  na wizyty u prywatnych specjalistów, dodatkową prywatną rehabilitację oraz opłacenie kosztu pobytu rodzica w szpitalu.

 

 Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Oliwiera.
 
Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Narbutta 27 lok.1, 02-536 Warszawa

Nr konta na wpłaty w euro PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272

SWIFT BIGBPLPW 
 
koniecznie z dopiskiem: ZC 8463 Oliwier Chomerski
 
1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
 KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8463 Oliwier Chomerski