Gabrysia przyszła na świat 06.11.2012r, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Poród odbył się poprzez cesarskie cięcie. Widziałam córcię tylko przez chwilę, ponieważ wymagała czynności resuscytacyjnych a po ustabilizowaniu oddechu przewieziono ją na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka.

Już od 14 tygodnia ciąży podejrzewano, że z serduszkiem dzidziusia jest coś nie tak. Potwierdziło się to w 18 tygodniu, kiedy po wykonaniu echa serca płodu stwierdzono ubytek międzykomorowy. Z tą diagnozą dotrwaliśmy do porodu?

Niestety, echo serca, które po urodzeniu Gabrysi, wykonał dr Kordon wykazało, oprócz ubytku międzykomorowego, ubytek międzyprzedsionkowy, przetrwały przewód tętniczy Botalla i częściowy nieprawidłowy spływ żył płucnych. Zapadła decyzja o przewiezieniu córki na oddział kardiologii do ?Prokocimia?. Musieliśmy jednak na to zaczekać trzy tygodnie w związku z infekcją dróg moczowych i antybiotykoterapią oraz koniecznością przetaczania krwi.

Po konsultacji kardiochirurgicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, wstępnie odroczono leczenie operacyjne na kilka miesięcy i kiedy wydawało się, że na operację będziemy czekać w domu, zaczęły się u Gabrysi tzw. epizody bezdechu, czyli dziecko z niewiadomych przyczyn przestawało oddychać, dwukrotnie doszło do zatrzymania krążenia. Uruchomiło to machinę diagnostyczną. Córcia w ciągu następnych dwóch miesięcy przeszła m.in.: punkcję lędźwiową, szczegółową diagnostykę metaboliczną i genetyczną, badanie EEG, rezonans magnetyczny główki, liczne konsultacje specjalistów, w tym neurologiczne.

Pragniemy w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania dla pani dr Elżbiety Siara, która dołożyła wszelkich starań, aby niczego w stanie córki nie przeoczyć oraz, w natłoku codziennych obowiązków, znajdowała czas na dodające otuchy rozmowy z nami.

Po szczegółowych badaniach, stwierdzono u Gabrysi: podejrzenie padaczki, dysmorfię, małogłowie, osłabione napięcie mięśniowe, opóźnienie rozwoju psycho-motorycznego, wdrożono leki przeciwpadaczkowe.

W połowie stycznia, po kontrolnym RTG klatki piersiowej okazało się, że stan kardiologiczny się pogarsza i zakwalifikowano córkę do cewnikowania serca, które odbyło się 25.01.2013. Wyniki badania były złe i już pięć dni później Gabrysia przeszła operację podwiązania przetrwałego przewodu tętniczego i założenia opaski na tętnicę płucną. Zoperowanie wszystkich elementów wady, okazało się na tamten moment zbyt ryzykowne     i prof. Skalski podjął decyzję o rozłożeniu leczenia kardiochirurgicznego na dwa etapy.

14.02.2013 - 15 dni po operacji mogliśmy wreszcie zabrać córę do domu. Szczęście nie trwało jednak długo ? 19.02 byliśmy z powrotem na oddziale, a z powodu pogarszającego się stanu ? 22.02 dziecko trafiło na intensywną terapię. Diagnoza: pooperacyjne porażenie lewej kopuły przepony, zapalenie płuc, niedodma płuca lewego i górnego płata płuca prawego, ostra niewydolność oddechowa. Gabrysia na intensywnej terapii spędziła równo miesiąc (w tym 12 dni pod respiratorem), tam też została ochrzczona. 22.03.2013 przeniesiono córkę znów na kardiologię, skąd po tygodniu wyszliśmy do domu.

Pojawienie się Gabrysi postawiło nasze dotychczasowe życie na głowie i zmusiło do przewartościowania celów życiowych. Cieszymy się każdym dniem z naszą córką. Dzisiaj Gabrysia ma 13 miesięcy i sporo zaległości rozwojowych w stosunku do rówieśników. Od wyjścia ze szpitala poddajemy ją intensywnej, codziennej rehabilitacji. W najbliższym czasie czeka nas powrót do szpitala na kolejne cewnikowanie serca, po którym zapadnie decyzja o terminie drugiej operacji.

Będziemy wdzięczni za nawet najmniejsze wpłaty i przekazywanie 1% podatku. Niezmiernie nam to pomoże w zapewnieniu naszemu dziecku niezbędnych leków i rehabilitacji, która po drugiej operacji będzie jeszcze bardziej potrzebna.

Rodzice Gabrysi

Lucyna i Piotr Janik

 

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Gabrieli.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 6521 Gabriela Janik

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 6521 Gabriela Janik


Do góry