Wiktoria rodzi się jako zdrowe dziecko w 39 tygodniu ciąży. W 22 dobie życia trafia do szpitala św.Rodziny w Warszawie na oddział neonatologiczny z powodu odwodnienia i dużego spadku masy. W badaniach stwierdzono hipernatermię, cholestazę, hiperglikemię. Z uwagi na podejrzenie niedrożności układu pokarmowego włączono odżywianie pozajelitowe. Na podstawie badania Echo stwierdzono wadę serca pod postacią ubytku międzykomorowego i w celu dalszej diagnostyki nasza córka została przekazana do Oddziału Patologii Noworodka IP CZD w Międzylesiu.

Po przyjściu kontynuowano antybiotykoterapię, gdyż zaobserwowano narastanie wykładników stanu zapalnego. Wikusia przechodzi sepsę i musi być leczona sześcioma bardzo silnymi antybiotykami. Jej stan określono jako bardzo ciężki. Ponadto stwierdzono ubytek międzykomorowy, niedomykalność zastawki trójdzielnej I/II stopnia, niedomykalność zastawki aortalnej.Z uwagi na skośne szpary powiekowe, krótkogłowe, bruzdę zgięciową, obniżone napięcie mięśniowe podejrzewano u Wiktorki wady genetyczne, w tym zespół Downa. Po przebadaniu kariotypu wykluczono wady genetyczne i metaboliczne. Podejrzewano też po tak ciężkim odwodnieniu hipernatremicznym głębokie uszkodzenie mózgu. Rezonans magnetyczny nie potwierdził tego. Posiada jednak nieprawidłowości w istocie białej mózgu dlatego musi być pod stałą opieką neurologiczną i rehabilitacyjną.

Kolejne pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło w 4 miesiącu. Wiktoria trafia do szpitala we Włodawie (podczas urlopu u babci), a następnie z podejrzeniem częstoskurczu nadkomorowego zostaje przewieziona do Kliniki Kardiologii w Lublinie. Stan Wiktorii znów jest bardzo ciężki z cechami niewydolności krążeniowo-oddechowej. W wykonanym w trybie pilnym badaniu Echo zwróciła uwagę znacznie powiększona lewa komora i globalnie obniżona jej kurczliwość (SF 11,5%), cechy nadciśnienia płucnego, IP I stopnia, IM I stopnia i IAo I/II stopnia. Wówczas to rozpoznano u córeczki kardiomiopatię rozstrzeniową. To był dla nas ogromny cios. Lekarze sugerują przeszczep serca. W związku z powyższym założono córeczce CCZ typu Arrow i rozpoczęto podaż wlewu stałego Corotropu z Dopaminą. Następnie została przetransportowana ponownie do Kliniki Kardiologii IP CZD w Międzylesiu z powodu narastania niewydolności serca. Tutaj dołączono jej wiele leków na poprawę pracy serduszka. Wyniki leczenia zostały omówienie na konsylium kardiologiczno-kardiochirurgicznym. Wobec nieskuteczności leczenia farmakologicznego została zakwalifikowana do zabiegu o charakterze paliatywnym, wspomagającym-bandingu pnia płucnego celem usztywnienia przegrody międzykomorowej i uniknięcia konieczności mechanicznego wspomagania krążenia tj. podłączenia sztucznej komory. Operacja choć bardzo ryzykowna przebiegła bez powikłań. Po operacji obserwowano nieznaczny wzrost frakcji wyrzutowej lewej komory.

Aktualnie stan Wiktorii jest dobry. Córeczka jest pogodnym, ruchliwym dzieckiem. Powoli przybiera na wadze. Jest rehabilitowana w domu. Jest w Polsce pierwszym dzieckiem z taką wadą i po takim zabiegu. Nie wiemy, więc jak dalej potoczy się jej życie. Lekarze też nie wiedzą?.. Dla nas rodziców każdy dzień z Wiktorią to cud i wierzymy, że będzie zawsze z nami. Nie bez znaczenia jej starsza siostra Weronika wybrała dla niej imię Wiktoria-to znaczy zwycięstwo. Wiki ma ogromną wolę walki-pomimo przerażających diagnoz chce żyć. Jeszcze długa droga przed nią (być może przeszczep serca), ale kiedy patrzymy na nią to wierzymy, że przejdziemy ją razem. Wierzymy, że medycyna może zdziałać cuda i z bożą pomocą Wiki dostanie szansę na normalne życie.

Serdecznie prosimy ludzi o dobrym i wrażliwym sercu o wsparcie finansowe na dalsze leczenie i rehabilitację naszej kochanej Wiktorii

Daniel i Joanna- rodzic 


Rok po założeniu bandingu stan serca Wikusi diametralnie się pogorszył. Uszkodzeniu uległa zdrowa dotąd prawa komora. Próbowano różnych zabiegów, aby poprawić pracę serca, ale niestety nie poprawiły one jego funkcjonowania. Przeszczep serca stał się bardzo realny. Zdecydowaliśmy się kierując się dobrem naszej kochanej córeczki, aby odbyło się to w Zabrzu, w ośrodku, które ma bardzo duże doświadczenie w tym zakresie. Niestety z przeszczepami w Polsce u tak małych dzieci jest bardzo ciężko. Brakuje dawców. Serce Wiki jest w bardzo złym stanie i jadąc na pierwszą wizytę do Zabrza baliśmy się, że zostanie podłączona do sztucznej komory. Od razu trafiła na listę do Poltransplantu. Po badaniu rezonansem magnetycznym stwierdzono fibroelastozę wsierdzia  lewej komory, czyli cechy rozległego okrężnego zwłóknienia wsierdzia wszystkich segmentów lewej komory. Wobec tego Wikusia została zakwalifikowana do pilnego przeszczepu. Lekarze robią co mogą, aby Wiki doczekała przeszczepu. Bierze całą masę leków na niewydolność/ poprawę przepływu w naczyniach, moczopędnych, suplementów, probiotyków. Wiele dzieci z tą wadą w jej wieku niestety nie doczekało się nowego serca. Wierzymy, że naszej Wikusi się uda.

Częste wizyty, w Zabrzu to duży wydatek, a nasze środki na subkoncie fundacji topnieją w zatrważającym tempie. Bardzo prosimy o wsparcie Wiktorii w dalszym leczeniu, bo bez Waszego wsparcia nie zaszlibyśmy tak daleko. Drogie ciocie i drodzy wujkowie liczymy na Waszą pomoc. Wiki jest całym naszym światem, nie wyobrażamy sobie życia bez naszej kruszynki, a zwłaszcza jej starsze rodzeństwo Weronika i Oliwier. Gdy Wiki jest w szpitalu, to nie potrafią się skupić na niczym , tylko dzwonią i pytają, jak się czuje i kiedy wróci do domu.


Zdjęcie 0 Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6

 

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Wiktorii.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 8159 Wiktoria Pieniak

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8159 Wiktoria Pieniak


Do góry