Gracjan urodził się 18 lutego 2021 roku w Szpitalu Powiatowym w Więcborku w terminie. W 39 tygodniu ciąży witaliśmy na świecie naszego synka. Pierwsze nasze wspólne chwile to wszechobecne szczęście, radość i wielka miłość. Niestety nie trwały one zbyt długo. Gracjan otrzymał całe 10 punktów w skali Apgar i nic zupełnie nie wskazywało na to, że Jego życie jest tak bardzo kruche i niepewne i, że aż tak bardzo będziemy musieli walczyć o Jego każdy kolejny dzień. 
Obserwując swoje dziecko, już od samego początku coś mi jako matce nie dawało spokoju. Niepokoił mnie dziwny oddech Gracjana jednak będąc pod opieką lekarzy i ufając im w pełni na chwilę obecną nie drążyłam tematu. W trzeciej dobie wróciliśmy do domu i jak się szybko okazało ten dziwny niespokojny oddech zwiastował ogromne wady serduszka z którymi urodził się Gracjan, a które nie zostały wykryte ani w czasie ciąży, ani zaraz po porodzie. 
Jako zdrowe dziecko synek został wypisany do domu. Niepokój jednak nie znikał i sama postanowiłam sprawdzić, czy z moim synkiem i jego zdrowiem jest wszystko dobrze. Po konsultacji z naszym lekarzem pediatrą, zostaliśmy skierowani na dalszą szczegółową diagnostykę.
W dniu 1 marca z powodu zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej Gracjan trafił na Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydgiera w Toruniu. To właśnie w tym miejscu usłyszeliśmy to czego nigdy usłyszeć nie chcieliśmy. Z rozpoznaną złożoną wadą serca Gracjan został przekazany na Oddział Kardiochirurgii. Wyrok, który wtedy usłyszeliśmy to złożona wada serca pod postacią rozległego ubytku międzykomorowego - hemodynamicznie wspólnej komory serca oraz zwężenie cieśni aorty, hipoplazja łuku aorty i niewydolności serca. W trybie pilnym Gracjan został skierowany na Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Św. Wojciecha COPERNICUS PL w Gdańsku. W chwili przekazania na oddział stan syna był na tyle poważny, że wymagał zaintubowana i wentylowania mechanicznego w trybie wspomaganym. W dniu 11 marca 2021r. Gracjan przeszedł operację z dostępu przez torakotomię lewostronną wykonano plastykę łuku aorty i banding aorty z zespoleniem metodą " extender end - to - end" oraz banding pnia tętnicy płucnej z podwiązaniem PDA. Operacja się udała, jednak ani nie wyleczyła serduszka Gracjana ani nie była ostatnią.  Koniecznością są wykonywane niejednokrotne cewnikowania, które znacznie osłabiają stan zdrowia Gracjana a codziennością jest stała regularna i wymagająca rehabilitacja, która ma na celu wyrównanie znacznie osłabionego napięcia mięśniowego. 
Na chwilę obecna Gracjan zbliża się do swoich pierwszych 
urodzinek a już przeszedł 2 operacje a w kolejce czeka jeszcze kolejna. Każda kolejna ingerencja to wielkie ryzyko i obciążenie dla tego malutkiego serduszka. To też wielka szansa na to, że Gracjan będzie z nami i będzie mógł się rozwijać tak jak rozwijać powinno się każde dziecko. Wada, którą ma nasze dziecko nie jest wyleczalna, a każdy kolejny dzień jest wielką niewiadomą. 
Gracjan jest dzieckiem pełnym chęci do życia, pogodnym i uśmiechniętym. Dzielnie walczy o swoje lepsze 
jutro a my, walczymy o niego i Jego każdy kolejny zdrowy i przed wszystkim bezpieczny oddech. 
Gracjan ma nas, swoją kochającą rodzinę a my zrobimy wszystko, żebyśmy Gracjana mieli ze sobą zawsze i żeby to każde jego jutro po prostu było. 
W dniu 18 lutego 2021 roku urodził się nasz syn Gracjan. Już w pierwszych dniach Jego życia rozpoznano złożoną wadę serca pod postacią rozległego ubytku międzykomorowego - hemodynamicznie wspólnej komory serca oraz zwężenie cieśni aorty, hipoplazja łuku aorty i niewydolność serca. W trybie pilnym Gracjan został skierowany na Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Św. Wojciecha COPERNICUS PL w Gdańsku, gdzie w dniu 11 marca przeszedł operację z dostępu przez torakotomię lewostronną wykonano plastykę łuku aorty i banding aorty z zespoleniem metodą " extender end - to - end" oraz banding pnia tętnicy płucnej z podwiązaniem PDA. Koniecznością są też wykonywane cewnikowania, które znacznie osłabiają stan zdrowia Gracjana a naszą wspólną codziennością jest stała regularna i wymagająca rehabilitacja, która ma na celu wyrównanie znacznie osłabionego napięcia mięśniowego. Wyjazdy na zabiegi, codzienne rehabilitacje, badania kontrolne to wszystko generuje poważne koszty, które są niezbędne, aby nasze dziecko mogło żyć. Jeżeli więc chcesz i możesz to Z głębi naszych serduszek prosimy o Twój 1 % z rozliczenia rocznego. Dla Ciebie to tylko wpis w rozliczeniu a dla nas i naszego dziecka to szansa na to, żeby jutro w ogóle było. Już teraz dziękujemy i liczymy na to, że i Ty będziesz pamiętał o serduszku.

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Gracjana.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 8900 Gracjan Węgierski

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8900 Gracjan Węgierski


Do góry