Sienkiewicz Kacper

Kacper SienkiewiczAtrezja zastawki trójdzielnej.

 

 

 

Nigdy nie zapomnę dwóch kresek na teście i słów ginekolog "potwierdzam, jest ciąża żywa". Był szósty tydzień ciąży i na ekranie monitora podczas USG zobaczyłam pulsującą kropeczkę - bijące serduszko. Nie mogłam powstrzymać łez wzruszenia. Ogromna radość. Będę mamą :) Pierwsze badania prenatalne wykluczyły wady wrodzone. Na kolejne pojechaliśmy razem z mężem. Nie mogłam się doczekać, aż w obrazie 3D zobaczy nasz największy skarb. Jednak nasza radość została nieoczekiwanie przerwana. Lekarz długo wpatrywał się w ekran i milczał, a my...po chwili wyczuwaliśmy, że coś jest nie tak. Wreszcie oznajmił, że widzi nieprawidłowy obraz serca. Nie byłam na taką informację przygotowana. Ścisnęło mnie w gardle i tylko zdążyłam zapytać co dalej..dostaliśmy wskazówki, żeby zgłosić się na dalszą diagnostykę prenatalną. Trafiłam do docent Agaty Włoch. Gdzieś w głębi serca miałam jeszcze nadzieję, że wykluczy wadę serca. Ale rzeczywistość okazała się inna. Diagnoza brzmiała: Wada serca złożona - atrezja zastawki trójdzielnej. Nie miałam pojęcia co to oznacza. Jest XXI wiek i podobno większość wad serca jest do wyleczenia. Niestety w przypadku naszego dziecka wada okazała się nieuleczalna. Ma tylko jedną komorę serca. Gdyby nie współczesna medycyna dzieci z taką wadą żyją do roku... stosuje się jedynie wieloetapowe leczenie operacyjne; operacje paliatywne mają za zadanie poprawić komfort życia pacjentów. I choć rodzina wierzyła, że może obędzie się bez operacji, to kolejne wizyty w 23, 29, 35 tygodniu ciąży nie pozostawiły złudzeń; oczekiwaliśmy dziecka z wadą serca. Z taką świadomością żyłam przez pół ciąży. Ze względu na fakt, że często przy wadach serca są inne wady współistniejące zasugerowano, żebyśmy zdecydowali się na amniopunkcję. Jednak nie zgodziłam się, ryzyko straty ciąży wynosiło 0,5% a ja przecież czułam ruchy swojego dziecka... Zaopatrzyliśmy się w książkę "Dziecko z Wadą Serca" – poradnik dla rodziców, gdzie znajdują się opisy wszystkich wad serca, proces leczenia, opieka nad dzieckiem. 

Przed narodzeniem nikt nie umiał nam powiedzieć jak dziecko zareaguje, jak sobie poradzi z taką wadą serca przy pierwszym oddechu. Ostatecznie KACPEREK urodził się siłami natury w 40-tym tygodniu ciąży i dostał 9 pkt w skali APGAR. Lekarze byli zdumieni jak sobie dobrze radzi, ale na wszelki wypadek trafił na obserwację na OIOM.  Przez dwa tygodnie byliśmy w szpitalu, za wszelką cenę chciałam karmić piersią, udało się. W końcu wypisali nas do domu z rozpiską leków i z zaleceniami, żeby za tydzień stawić się na kontrolę w poradni kardiologicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ciągle nie było wiadomo kiedy będzie konieczna operacja. I tak co dwa, potem co trzy tygodnie jeździliśmy na kontrole. Cztery razy dziennie podawaliśmy Kacperkowi po dwa różne leki. Cudem udało się uniknąć pierwszej operacji. Ale wiedzieliśmy, że prędzej czy później będzie konieczna. 11 października 2017 roku Kacperek przeszedł pierwszą operację, w krążeniu pozaustrojowym, głębokiej hipotermii z zatrzymaniem krążenia. Sama operacja niosła za sobą szereg zagrożeń, jednak Kacper błyskawicznie zaczął dochodzić do siebie i ładnie przybierał na wadze. Dziś ma prawie rok i gabarytowo nie odstaje od rówieśników. Choć rozwój fizyczny jest troszkę opóźniony, inne dzieci już stawiają pierwsze kroki, Kacperek dopiero zaczyna pomału raczkować. Jest bardzo pogodnym, wesołym, uśmiechniętym i kontaktowym dzieckiem, a ja co rano kocham go bardziej, zastanawiając się czy to możliwe. Jego uśmiech i radość są bezcenne. Ma w sobie taką ogromną wolę życia. Odsunęłam od siebie myśl, że cierpi na wadę serca, gdzie ryzyko nagłego zgonu będzie istniało zawsze.

Kacperka czeka kolejna operacja...Nie umiem sobie wyobrazić jak przeżyjemy to kolejny raz... Przyjęcie na oddział kardiochirurgii, zaniesienie Kacperka na blok operacyjny, co najmniej dwie doby na OIOMie po operacji, gdzie znowu będzie sam, bez nas..Dziś nikt też nie powie nam jak będzie rozwijał się Kacper, jak będzie tolerował wysiłek fizyczny, jak będzie na co dzień radził sobie z wadą, czy w przyszłości będzie konieczny przeszczep serca. Przy złożonej wadzie serca to kwestia bardzo indywidualna. Wierzymy jednak w to, że będziemy mogli w miarę normalnie żyć, starając się zaszczepiać w Kacperku różne pasje. Obiecaliśmy sobie dawać mu tyle radości ile będziemy w stanie.

Cieszymy się, że trafiliśmy tutaj, do Fundacji. Już sam fakt, że są tu rodzice, którzy przeżywają taki sam DRAMAT jest swego rodzaju wsparciem. My rozumiemy się bez słów co oznacza "najukochańsza blizna". Z tego miejsca również chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy nam dobrze życzą, za modlitwę i wsparcie. Dziękujemy Pani docent Agacie Włoch za serce wkładane w wykonywaną pracę; dziękujemy lekarzom i całemu personelowi Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej GCZD w Katowicach za ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę, empatię i podejście do rodziców, dzięki któremu łatwiej przejść przez cały trudny proces leczenia związany z operacjami dziecka; dziękujemy Paniom doktor Więcek  - Włodarskiej i Zdąbłasz z Poradni Kardiologicznej GCZD  w Katowicach, za cierpliwość podczas każdej konsultacji i udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania; dziękujemy naszej pediatrze Pani Katarzynie Bielak - Szcześniak za profesjonalną opiekę, zaangażowanie, empatię i indywidualne podejście; dziękujemy farmaceutom z naszej apteki, którzy zawsze bez problemu przygotowują leki dla Kacperka na czas.

Z góry dziękujemy za środki  przekazywane w formie darowizny na podane numery kont w złotych i w Euro oraz za środki przekazywane w ramach 1% podatku. Pieniążki te chcemy przeznaczyć na leki, niezbędne konsultacje i rehabilitację. Dziękujemy!

 

 
 Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Kacpra.
 
Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Narbutta 27 lok.1, 02-536 Warszawa

Nr konta na wpłaty w euro PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272

SWIFT BIGBPLPW 
 
koniecznie z dopiskiem: ZC 8376 Kacper Sienkiewicz
 
1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
 KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8376 Kacper Sienkiewicz


Facebook Slider

F

o

r

u

m

Facebook Slider