Nasza Córka Ania urodziła się 3 grudnia 2007 roku w Katowicach.

Dwa lata temu podczas rutynowego badania przed kolejnym bilansem i szczepieniem lekarz pediatra wysłuchał szmery w sercu i zasugerował wizytę u kardiologa. Po diagnozie, która odbyła się w Śląskim Centrum Serca Chorób Serca w Zabrzu, w sierpniu 2021 roku okazało się, że Nasza Ania ma wrodzoną wadę serca w postaci mnogich ubytków przegrody międzykomorowej. Ubytki i związany z nimi przeciek jest na tyle duży, że jest konieczność zamknięcia go implantem.

Taką diagnozą  byliśmy bardzo zaskoczeni i zszokowani. Ania była załamana, bo właśnie zdała do pierwszej klasy liceum na swój wymarzony kierunek mat-fiz-inf w dwóch językach. Po diagnozie zostaliśmy zakwalifikowani do operacji w Zabrzu w trybie pilnym na 3 października 2021r. Operacja zamknięcia ubytków miała się odbyć w najlepszym ośrodku w Polsce - Centrum Kardiologii, byliśmy więc pełni nadziei i optymistycznie nastawieni. Wszczepienie implantu w postaci parasola przedsionkowego odbyło się bez problemów, ale 6 godzin po zabiegu okazało się, że implantu nie ma w sercu bo odpłynął do aorty. Zostaliśmy z Mężem wezwani w trybie pilnym do szpitala. Ania była już przygotowywana do kolejnej operacji wyciągnięcia implantu. Zawiadomiono nas, że sytuacja jest bardzo poważna, implant łatwiej włożyć niż wyłowić. Na szczęście implant wyłowiono, a potem uświadomiono nas, że to szczęście, że wpadł do aorty, bo gdyby wplątał się w drobne naczynia krwionośne, to sytuacja byłaby nie do uratowania. Niestety Ania podczas wyciągania parasolki przez tętnicę udową straciła wiele krwi i nabawiła sie tętniaka rzekomego tętnicy udowej. Po trzech dniach pobytu okazało się, że trzeba ratować prawą nogę z powodu niedokrwienia i słabego tętna. Po tygodniu okazało się, że konieczna jest kolejna trzecia operacja pod narkozą w celu usunięcia tętniaka rzekomego. Po przewiezieniu na oddział naczyniowy Ania została kolejny raz zoperowana. Tętniak został usunięty i została długa na 11 szwów szrama na prawym udzie.

Po 2 tygodniach pobytu w szpitalu (pobytu, który miał trwać max. 3 dni) Ania wróciła do szkoły. Borykała się z wieloma trudami w nadrobieniu zaległości w szkole. Jest bardzo dzielna i pracowita dzięki temu wszystko nadrobiła. Sprawa serca jednak nie została rozwiązana i pozostaliśmy z nogą, która wymagała zdjęcia 11 szwów i ciągłej kontroli lekarza. Córka z tego powodu została zwolniona na cały rok z zajęć WF. Zaczęła też uskarżać się na kołatanie serca. Lekarze z Zabrza po nieudanym zabiegu obiecali ponownie spróbować zamknąć ubytki, ale po dwóch dniach dostaliśmy wypis, z którego jasno wynikało, że jednak nie podejmą się kolejnej interwencji i mamy szukać innego ośrodka.

Po wielu poszukiwaniach trafiliśmy do Profesora Edwarda Malca do Krakowa, który skierował nas do Centrum Matki Polki w Łodzi. To podobnie jak Zabrze wiodący ośrodek w Polsce w dziedzinie kardiologii. Do Łodzi trafiliśmy 4 lipca 2022 roku pod skrzydła Profesora Tomasza Moszura. Po zaznajomieniu się z wypisem z Zabrza lekarze podjęli się ponownego zamknięcia ubytku. Ale podczas echa serca oraz badania przezprzełykowego przed zabiegiem lekarze jednak nie zdecydowali się na operację. Konsultacje stwierdziły, że największy ubytek jeszcze się powiększył, jego brzegi się wystrzępiły i są niestabilne poprzez wyrwanie się implantu w Zabrzu. Zostaliśmy po tygodniowym pobycie w szpitalu poinformowani, że lekarze również nie podejmują się próby wszczepienia implantu. Zaproponowano nam, że w Polsce zostaje nam jedynie operacja kardiochirurgiczna wiążąca się z rozcięciem klatki piersiowej.

Jesteśmy z Mężem załamani i zarazem zdesperowani w szukaniu innego sposobu ratowania Córki. Zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy wyjazd i konsultację Córki do USA do New York Presbyterian Columbia Hospital. Kardiolodzy zapewnili, że podejmą się z powodzeniem zabiegu przez cewnikowanie czyli nie otwierając klatki piersiowej. Koszt zabiegu wynosi 55 000 $ - jest ogromny, przewyższający nasze możliwości finansowe. Pomimo tej ogromnej kwoty zawitał do naszego domu mały promyk nadziei, że jednak jest ktoś kto potrafi uszczelnić serce Ani.

Szukamy nadal tańszego rozwiązania naszego problemu w Europie. Jesteśmy w kontakcie z lekarzem z Frankfurtu nad Menem, który praktykował 7 lat w Nowym Jorku. Jesteśmy w kontakcie z Prof. Horst Sievert i umówieni z nim na konsultacje 26 czerwca 2023.

W międzyczasie zdecydowaliśmy się zgłosić  do fundacji celem zebrania funduszy na operację, która jest konieczna i nieunikniona. Zwracamy się bardzo serdecznie do Państwa o pomoc w zbiórce funduszy. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc, aby nasza Córka odetchnęła pełną piersią i mogła żyć bez obaw jak jej rówieśnicy.

Bardzo dziękujemy za hojność i otwarte serce Ola i Darek Metryka


Kochani,

Mamy bardzo dobrą nowinę do przekazania. Pod koniec czerwca nasza córka Ania, we Frankfurcie nad Menem, przeszła z powodzeniem zbieg cewnikowania serca. Operacja przeszła bez powikłań i tym samym stało się możliwe to, co w Zabrzu i Łodzi musiałoby być zrobione kardiochirurgiczne.    Cudu dokonał Prof. Dr. med. H.Sievert wraz ze swoim zespołem. Chcieliśmy jeszcze raz podziękować za ich pełny profesjonalizm oraz empatię. Jednak to Wszystko nie mogłoby się wydarzyć bez Waszego zaangażowania finansowego oraz wszelkiej pomocy. Dziękujemy bardzo serdecznie Wszystkim Darczyńcom oraz ludziom dobrej woli, którzy nieustannie nas wspierali. Bez pomocy, którą od Was otrzymaliśmy ten zabieg nie mógł by się odbyć. Polecamy z całą odpowiedzialnością profesora Sieverta wraz z Jego zespołem. Jesteśmy gotowi nieść wszelką pomoc i radę ludziom borykającym się z podobnymi doświadczeniami. W razie próby kontaktu z profesorem jesteśmy do pełnej dyspozycji. 

Dziękujemy i Życzymy zdrowych i spokojnych wakacji Ola i Darek Metryka wraz z córką Anią

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Anny.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW
Nr konta na wpłaty w USD PL 81 1160 2202 0000 0004 9113 6148 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 7129 Anna Metryka

1,5% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 7129 Anna Metryka

Możesz skorzystać z numeru konta:
PLN: 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
EUR: PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272
Z dopiskiem ZC 7129 Anna Metryka

Program e-pity by e-file.
Program dedykowany Fundacji Serce Dziecka ze wskazaniem celu szczegółowego dotyczącego konkretnego Podopiecznego, nie umożliwia dokonania swobodnego wyboru i przekazania 1,5% podatku innej organizacji pożytku publicznego/innemu Podopiecznemu Fundacji.

Do góry