Diagnostyka w czasie ciąży
może zdecydować o życiu dziecka


Dzięki postępoowi w diagnostyce prenatalnej coraz więcej dzieci jest diagnozowanych w trakcie życia płodowego, coraz więcej ośrodków i lekarzy wykonuje takie badania, a to dzięki rutynowym badaniom USG przeprowadzanym w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Dzięki USG lekarz może ocenić rozwój dziecka, ilość wód płodowych, budowę macicy, położenie łożyska i wiele innych bardzo istotnych parametrów. Daje mu to możliwość wychwycenia ewentualnych powikłań i zagrożeń. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w rozwoju budowy serca dziecka lekarz powinien skierować ciężarną na badanie ECHO serca płodu w referencyjnym ośrodku.

Wiele przyszłych Matek, ale też część lekarzy położników nie są w pełni świadomi, że często należy wykonać dodatkowe badania. Część Kobiet nie poddaje się badaniom prenatalnym, bo niesłusznie utożsamia je ze zgodą na aborcję. Czasami decydują również względy finansowe.

Jesteś w ciąży? Wykonaj koniecznie genetyczne badanie USG pierwszego trymestru ok 12 tygodnia ciąży oraz drugiego trymestru ok. 20 tygodnia ciąży i zapytaj wprost o wskazania do dodatkowych badań prenatalnych np. Echo serca płodu

Dlaczego warto pytać lekarza wprost o ewentualne wady serca? Wielu ginekologów pracuje na przestarzałym sprzęcie, a badania są zbyt krótkie i powierzchowne. Zdarza się również, że lekarz nie jest wystarczająco przeszkolony, by wykryć wady rozwojowe płodu, w tym wady serca. Dlatego pytaj, pytaj bez strachu, a ginekolog stwierdzający chociażby cień prawdopodobieństwa nieprawidłowej budowy serca płodu, powinien bezzwłocznie skierować ciężarną na specjalistyczne badanie.

Specjalistyczne badanie Echo serca płodu.

Badania specjalistyczne w tym przypadku echo serca płodu, wykonuje specjalista kardiolog. Lekarz w badaniu USG dokładnie poznaje obraz i strukturę serca oraz wnikliwie przygląda się jak serce funkcjonuje. Wtedy ma możliwość postawienia najbardziej prawidłowej diagnozy. To daje szansę na określenie prognozy na przyszłe życie dziecka. W trakcie kontroli kardiolog powinien poinformować rodziców o możliwości korekcji wady serca lub o wskazaniu do przerwania ciąży.

Czasami pojawia się dodatkowe wskazanie do przeprowadzenia dodatkowych badań np. amiopunkcji (pobranie wód płodowych) lub kordocentezy (pobranie krwi z pępowiny), aby wykluczyć inne genetyczne wady dziecka.

Diagnoza prenatalna - dużo zmienia!

Gdy kobieta dowiaduje się o wadzie serca płodu i decyduje się na kontynuowanie ciąży, zyskuje wiele! Może zaplanować miejsce porodu, może wybrać sposób rozwiązania ciąży. Razem z lekarzami mogą przygotować dokładnie postępowania bezpośrednio po porodzie. W sytuacji, gdy na dziecko oczekuje przygotowany zespół specjalistów, którzy od pierwszych chwil życia otaczają je najlepszą opieką - jego szanse na przeżycie znacznie wzrastają.

Rodzice dzieci, u których wady serca zdiagnozowane zostały prenatalnie, podkreślają jak wielkie znaczenie miało to dla nich samych. Mimo ogromnego bólu jaki odczuwają, dowiadując się, że ich dziecko ma wadę serca, zyskali czas na psychiczne i organizacyjne przygotowanie się do jego narodzin. Wiele matek, za radą lekarzy, przeniosło się na ostatnie dni ciąży w pobliże ośrodków kardiochirurgii dziecięcej, by ich dzieci przyszły na świat właśnie w tych ośrodkach lub w ich najbliższym sąsiedztwie. By po prostu mogły żyć!

To są bezwzględne wskazania,
do wykonania badania Echo serca płodu:

  1. Podejrzenie wady serca płodu przez położnika.
  2. Kolejna ciąża, gdy poprzednie dziecko było obciążone wadą serca.
  3. U Matki: cukrzyca ciążowa, nadczynność tarczycy, epilepsja,
    choroby serca oraz leczenie z powodu niepłodności.

Diagnostyka po porodzie

Do góry