Wsparcie psychologiczne

Właśnie dowiedziałeś się, że twoje dziecko ma wadę serca. Jesteś w rozpaczy i panice co robić. Płacz, strach i kłębiące się obawy co dalej będzie, jak sobie poradzisz, to normalna reakcja. Jesteśmy po to by wesprzeć Cię emocjonalne w tej trudnej chwili.

Pojawienie się choroby jest momentem kryzysu zarówno dla dziecka, jak i całej jego rodziny. Diagnoza w jednej chwili wywraca całe życie rodziny do góry nogami, burzy dotychczasowy spokój, rujnuje wszystko. Nic już nie jest takie samo i nigdy nie będzie. Choroba najczęściej przychodzi znienacka. Każdy rodzic chce  cieszyć się zdrowym, uśmiechniętym dzieckiem. Kiedy okazuje się, że u naszego upragnionego i wyczekiwanego dziecka wykryto wadę serca, trudno odnaleźć się w nowej i zupełnie niespodziewanej sytuacji. Pogodzenie się z tym, co przyniósł nam los wymaga czasu, wsparcia, a czasem nawet fachowej pomocy.

Diagnoza ciężkiej choroby jest dla dziecka i całej jego rodziny momentem kryzysu. Dla dziecka jest to szczególnie trudny moment. Nagle i niespodziewanie zostaje wyrwane ze swojego spokojnego świata i przekracza próg szpitala. U dzieci i rodziców pojawia się wiele nowych emocji i zachowań, które początkowo mogą być trudne do zrozumienia i zaakceptowania.  Przytłoczeni ciężarem zmian jakie spadają na nich w krótkim czasie, nie są w stanie zrozumieć tego, co się z nim dzieje. Zarówno chore dziecko jak i jego bliscy potrzebują wtedy wsparcia.

Jesteśmy, aby towarzyszyć Tobie na każdym z kolejnych etapów leczenia:  po uzyskaniu diagnozy i przekazaniu informacji o niej, a następnie w trakcie adaptowania się do nowo zaistniałej sytuacji. Pomożemy  Ci w zrozumieniu wady serca i przekażemy informacje o możliwości jej leczenia. Będziemy Ci towarzyszyć, byś mógł dobrze przygotować siebie i dziecko do pobytu w szpitalu, zabiegów i operacji.
Jesteśmy po to aby dać wsparcie emocjonalne i konkretne wskazówki, jak zorganizować opiekę nad dzieckiem z wadą serca i życie rodzinne, jak włączyć członków rodziny w pomoc, jak otoczyć opieką rodzeństwo. Podzielimy się swoim doświadczeniem, bo sami jesteśmy rodzicami dzieci, które przeszły operacje kardiochirurgiczne i wielokrotnie były w szpitalu.  

Możemy Cię wesprzeć jeżeli:

•    jesteś rodzicem dziecka z wadą serca
•    odczuwasz lęk o życie i zdrowie dziecka
•    jesteś bezradny wobec choroby dziecka
•    doświadczasz silnego stresu w związku z chorobą twojego dziecka
•    chcesz lepiej wspierać swoje chore dziecko
•    chcesz dowiedzieć się jak pomóc w przeżywaniu choroby rodzeństwa swoim zdrowym dzieciom
•    chcesz lepiej psychicznie przygotować się do operacji dziecka
•    masz wiele pytań i nie masz z kim o tym porozmawiać

Skontaktuj się z nami i rozmawiaj, razem będzie łatwiej.

Katarzyna Parafianowicz – psycholog, mama dziecka z wadą serca jest po to, aby Ci pomóc. Skontaktuj się telefonicznie pod numerem: 601401101 lub mailowo pomoc@sercedziecka.org.pl
Możliwe jest również spotkanie indywidualne, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Do góry