10.12.2019-30.12.2019
To kolejne  dni, które  spędziliśmy w szpitalu ale tym razem w Uniwersyteckim Szpitalu  Dziecięcym  w Krakowie  Prokocimiu. To tutaj 11 grudnia  Franio stoczył  swoją  kolejną  walkę  o życie. To w tym dniu  odbyła  się  trzecia  operacja serduszka w krążeniu  pozaustrojowym,  w pełnej hipotermii - III etap  w leczeniu  serca  jednokomorowego- operacja metodą  Fontana. Przy jej okazji wspaniali kardiochirurdzy na czele z Prof.Mroczkiem wykonali również  balonikowanie stentu w lewej tętnicy płycnej.
Biorąc pod uwagę, że zmienia się  całkowicie krążenie i jest to ogromna rewolucja dla organizmu to przebieg pooperacyjny u Frania przebiegł, jak to sami lekarze określili, lepiej niż się spodziewali. Determinacja Frania, jego chęć życia i wola walki pozwoliły z pokorą znosić wszystkie zabiegi: wielokrotnie zakładane dreny do bardzo unerwionych opłucnych, ciagłe zmiany wkłuć bo żyłki pękały, zastrzyki,  badania INR i wiele innych zabiegów. 
Po 20 dniach pobytu  w szpitalu dostaliśmy  wypis  i mogliśmy  przenieść  się  już wszyscy razem do hotelu na kilka dni by 2.01 wrócić  do szpitala  na ostateczną kontrolę serduszka i ściągnięcie szwów. Wszystko przebiegło  pomyślnie, serduszko pracowało bez zarzutów , więc dostaliśmy zielone światło do powrotu  do domku. Kolejna  kontrola serduszka 6.02.2020 w Łodzi.
Dzięki Państwa pomocy że środków zgromadzonych na naszym  subkoncie w fundacji mogliśmy zakupić  bardzo drogi aparat do pomiaru INR, który  Franio będzie miał  mierzony już do końca życia, mogliśmy opłacić  również hotel, w którym  się  zatrzymaliśmy.
Dziękujemy za wszelką  pomoc,dzięki której możemy finansować Frania leczenie, rehabilitację,  wizyty u specjalistów, terapie wczesnego wspomagania rozwoju,  koszty dojazdów,  noclegów i wszystkiego co dotyczy leczenia. Polecamy  się Państwa pamięci. 

12.03.2019-17.03.2019

Powyższe daty to czas, który spędziliśmy na oddziale kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W tym czasie Franio przeszedł kolejne, piąte już cewnikowanie serca. W tym przypadku był to zabieg konieczny...warunek Prof., który podejmie się zoperowania Frania i konieczny, aby jak najlepiej przygotować serce do tej bardzo ryzykownej operacji. 

W czasie zabiegu Franio miał ponownie doprężony stend w aorcie i stend w lewej tętnicy płucnej.

W/g naszej Pani Doktor kardiolog wykonany zabieg był "hardcorowy" a Franio zniósł go nezwykle dzielnie. Niestety rzeczywistość jest bardzo brutalna...Dzieci, które mają kłopoty ze zdrowiem, często przebywające w szpitalu, poddawane zabiegom, operacjom po prostu godzą się na to, dla nich to normalne....część ich życia....

Choć nie wiadomo jak byśmy się starali to życie pisze swoje scenariusze...Zdecydowaliśmy się na zmianę ośrodka, w którym Franio przejdzie III etap - operację Fontana i wybraliśmy Kraków. Od kwietnia  raz w tygodniu dzwonimy o termin operacji, który tak naprawdę nadal jest wielką niewiadomą. Czekamy cierpliwie ale wiemy, że organizm Frania nie funkcjonuje najlepiej. Wyniki badań pokazują znaczne zagęszczenie krwi, saturacje są coraz niższe, wydolność spada.

Zwykłe czynności pochłaniają ogromne zasoby energii. Franio nie chodzi na spacery o własnych nóżkach bo zaraz chce na ręce, zmęczenie jest zbyt duże, nadal używamy wózka. Ze względu na to, że operacja się opóźnia a Franio ma ogromne problemy rozwojowe spowodowane przede wszystkim dużą ilością narkoz chodzimy na zajęcia integracji sensorycznej, do logopedy, pedagoga i psychologa. Wszystkie terapie przynoszą poprawę i są dla nas rodziców ogromnym wsparciem. Franio nauczył się koncentracji, jest bardziej wyciszony, nauczył się korzystjąc z nocniczka, mowa poszła do przodu.

W oczekiwaniu na najważniejszą walkę życia staramy się w miarę żyć normalnie i dawać z siebie wszystko aby nie czuł się gorszy od rówieśników i miał cudowne dzieciństwo.

20.12.2018

4 września stawiliśmy się na oddziale kardiologii żeby zoperować Frania serduszko. Operacja Fontana czyli III etap leczenia operacyjnego w sercach jednokomorowych niestety się nie odbyła, ponieważ po czterech dniach pobytu w szpitalu wróciliśmy do domku z infekcją, na antybiotyku. Czas upływa a my nie mamy terminu....

Fioletowe paznokcie, sine usteczka, ogromne zmęczenie po najmniejszym nawet wysiłku- tak teraz wygląda nasz Franio. Widać po nim, że ta operacja jest mu już bardzo potrzebna. Serduszko a właściwie jego połowa powoli nie daje rady.... Choć będzie bardzo trudno a strach będzie tysiąc razy większy niż jest teraz to wiemy, że innej alternatywy nie ma.

Franio 2 grudnia skończył 3 latka. Wiele już przeszedł bólu, cierpienia, strachu...nie tak powinno wyglądać beztroskie dzieciństwo. Jednak my cieszymy się z każdego dnia, każdego wypowiedzianego słowa, choć jest ich jeszcze tak niewiele. Franio musi nadrobić duże opóźnienia rozwojowe przede wszystkim pracą z logopedą i psychologiem. Prosimy o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Frania, wizyty u specjalistów i pokrycie kosztów pobytów w szpitalu. Prosimy o Twój 1% wpisując KRS 0000 2 666 44 koniecznie z dopiskiem ZC 6919 Franciszek Leszko oraz dowolne wpłaty. Dziękujemy z całego serca, Franio z rodzicami.

13.04.2018-19.04.2018

Powyższe daty to czas naszego kolejnego pobytu na oddziale kardiologii ICZMP w Łodzi, w czasie którego Franio przeszedł czwarte cewnikowanie serduszka. W trakcie zabiegu okazało się, że lewa tętnica płucna się zwężyła i trzeba było zaimplantować stent jednocześnie go doprężając. Niestety ciśnienia płucne są za wysokie dlatego czeka nas kolejna zmiana leczenia farmakologicznego a kwalifikacja do kolejnego, trzeciego etapu operacyjnego stoi pod znakiem zapytania.

Za kilka miesięcy kolejne cewnikowanie serduszka żeby sprawdzić czy leki zadziałały. Wierzymy, że kuracja się powiedzie i przejdziemy pomyślnie kwalifikację. Na razie cieszymy się pobytem w domku.

29.09.2017

Dwa tygodnie temu, zgodnie z zaleceniami naszej pani doktor kardiolog, pojechaliśmy choć na weekend nad morze, żeby Frania wzmocnić morską bryzą. Pogoda nam dopisała, spacerowaliśmy kilka godzin dziennie w pięknym słońcu. Franio pierwszy raz widział morze i był zachwycony, ciągle pokazywał paluszkiem :). Niestety po powrocie załapaliśmy paskudną infekcję, pani doktor zapisała antybiotyk. Zdarzyło się nawet tak, że jego śluzówki były sine i trzeba było zastosować tlenoterapię. Na szczęście mamy koncentrator tlenu, wypożyczony z hospicjum, do którego należymy. Teraz idzie ku dobremu- antybiotyk do niedzieli. Pozdrawiamy serdecznie.

11.04.2017

Jesteśmy już w domku po kolejnym pobycie na kardiologii w ICZMP w Łodzi gdzie Franio przeszedł już trzecie w swoim krótkim życiu cewnikowanie serduszka. Był to zabieg interwencyjny polegający na rozszerzeniu specjalnym balonem stentu umieszczonego w aorcie. Udało się stent doprężyć - pytanie tylko na jak długo to wystarczy...

Problemem jest zarosnięcie stentu jego własną tkanką co zdarza się niezwykle rzadko.W takiej sytuacji stent nie spełnia do końca swojej funkcji. 22 czerwca kontrola w poradni i wtedy zobaczymy jak serduszko się sprawuje. Tymczasem cieszymy się wiosną i każdym dniem.

25.10.2016 ...Franek ma blisko 11 miesięcy....ale po kolei....

23 czerwca stawilismy sie na odziale kardiologii ICZMP w Łodzi gdzie po kilku dniach wykonano cewnikowanie serduszka z implantacją stentu do zwężonej aorty. Zabiegł się powiódł, gradient spadł do zera. Zostalismy zakwalifikowani do drugiego etapu w trzyetapowym leczeniu wady, która ma synek a mianowicie do operacji Glenna, która odbyła się 5 lipca. Cofając się wstecz, na czas pooperacyjny po pierwszej interwencji chirurgicznej, byliśmy przygotowani na długie dni na sali pooperacyjnej, na ojomie gdzie za Frania oddychałby respirator. Ale synek nas zaskoczył...Ten kochany Żuczek już po niespełna trzech godzinach oddychał samodzielnie a po niecałych dwóch dobach po operacji trafił na oddział kardiochirurgii żeby po tygodniu pobytu wrócić do domku. Od tego czasu mineły już blisko 4 miesiące. Pobyty w szpitalu nie służą rozwojowi ruchowemu. Franek nie siedzi jeszcze samodzielnie, nie czworakuje pomimo rehabilitacji, która odbywa się dwa razy w tygodniu. Potrzebuje więcej czasu niz jego zdrowi równieśnicy a także kontynuacji leczenia i rehabilitacji. 

W tej chwili zbieramy pieniążki na poddanie go bardzo kosztownej terapii podania leku Sinagis, przeciwciał przeciwko groźnemu dla zdrowia i życia Frania wirusowi RSV. Dla serduszkowych dzieci terapia ta nie jest refundowana przez NFZ dlatego my rodzice musimy zbierać fundusze sami. Koszt ogromny bo jedna dawka 100 mg kosztuje blisko 4800 zł a trzeba podać mu ich pięć (15 mg/kg masy ciała a synek waży już ponad 9 kg), więc kwota ogromna. Prosimy więc o pomoc w zbieraniu funduszy na dalsze leczenie i rehabilitację synka dziękując jednocześnie za okazaną nam pomoc.

Rodzice.


Franuś jutro skończy 6 miesięcy. Wczoraj wróciliśmy z Łodzi po dwutygodniowym pobycie w szpitalu ICZMP gdzie przeszedł zabieg cewnikowania serduszka z angioplastyką aorty, która niestety nie powiodła się.Po zabiegu wystąpiły zaburzenia w wyczuwalności tętna na nóżce, przez którą odbyło się cewnikowanie.Zastosowane maści, okłady I gimnastyka pozwoliły  na szybki jej powrót do sprawności. Wypisano nas do domu ale ze względu na gorsze samopoczucie, częstsze sinienie, pocenie się, męczenie przy jedzeniu I niskie saturacje poproszono nas abyśmy byli w pobliżu, na miejscu, w Łodzi w razie "w".I tak też zrobiliśmy aż do wczoraj.Ze względu na bardzo wysokie koszty wynajmu mieszkania kiedy postanowiliśmy raz jeszcze odbyć kontrolną wizytę.Wykonano echo, które pokazało, że serduszko troszkę się zregenerowało i może, już w domku, poczekać na kolejną hospitalizację w trakcie której odbędzie się druga  operacja. Wracamy na oddzial 23 czerwca na operacje Glenna.Trzymajcie kciuki za Małego Wojownika..Pamiętajcie o wsparciu dla nas.

DZIĘKUJEMY :)


Franuś ma już 10 tygodni?..Tak to już ponad dwa miesiące, kiedy nasza kruszynka daje nam radość?

Ale od początku?.. Franuś to nasz drugi syn. Kacper w tym roku skończy 15 lat. Decyzję o drugim dziecku podjęliśmy z mężem po długiej przerwie i dlatego do macierzyństwa przygotowywałam się bardzo solidnie. Sprawdziłam dokładnie stan swojego zdrowia, robiąc wszelkie badania, przez pół roku przed planowanym poczęciem przyjmowałam kwas foliowy. Kiedy zaszłam w upragnioną ciążę cała nasza trójka była szczęśliwa. Najbardziej uradowany był nasz syn. On całe życie chciał mieć rodzeństwo no i w końcu się doczekał.

Z racji wieku zostałam objęta programem badań prenatalnych i na jednym z nich w 19 tygodniu ciąży  okazało się, że podczas badania usg obraz serduszka naszego  jeszcze nienarodzony synusia jest nieprawidłowy. Lekarz ginekolog postawił diagnozę: HLHS i natychmiast skierował na badania diagnostyczne do Zakładu Kardiologii Prenatalnej pod kierownictwem pani profesor Marii Respondek-Liberskiej mieszczącym się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Lodzi. O porodzie w Bydgoszczy, naszym rodzinnym mieście, mogłam tylko pomarzyć. Franek musiał urodzić się w specjalistycznym ośrodku pod opieką najlepszych lekarzy. Konsultacje w ICZMP a było ich do końca ciąży aż pięć, można powiedzieć potwierdziły diagnozę, choć nie jest to typowy HLHS tylko złożona wada serduszka ? niedorozwój jego lewej części z częściowym nieprawidłowym spływem żył płucnych.

Franuś przyszedł na świat 02.12.2015 roku w Łodzi drogą cesarskiego cięcia ze względu na to, że musiał otrzymać natychmiastową pomoc lekarską. Poród naturalny zmniejszyłby jego szanse na przeżycie. Otrzymał 6/4/5/8 pkt. W skali Apgar. W trzeciej minucie życia czynność serduszka wynosiła 0?..Od razu po urodzeniu musiał dostać lek podtrzymujący życie Prostin.

To były pierwsze trudne dla nas chwile. Ja zobaczyłam synka dopiero po dwóch dniach ale tata czuwał przy nim cały czas. On to czuł i dlatego od samego początku walczył. Od drugiej doby życia  został  odłączony od CEPAP i pozostał na własnym oddechu. W czasie pobytu na oddziale Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych, w trzeciej dobie życia poprosiliśmy ojca Mariusza aby ochrzcił Frania, by Bóg dał mu siłę do walki i miał go w swojej opiece.W 9 dobie życia został przeniesiony na oddział kardiologii gdzie został zakwalifikowany do operacji NORWOOD, której datę wyznaczono na 16 grudnia. Przez cały okres oczekiwania karmiony był sondą, przy karmieniu okropnie się męczył a przecież do operacji musiał być silny?.

I nadszedł ten dzień??Operacja trwała bardzo długo?.Dopiero przed godziną 16 rozmawialiśmy z prof. Mollem o jej przebiegu?.Nie było łatwo. To operacja w krążeniu pozaustrojowym i w pełnej hipotermii. Miało miejsce krwawienie pooperacyjne?.. Po ośmiu dniach pobytu na sali pooperacyjnej, pod respiratorem został przeniesiony na tzw. OJOM, gdzie powoli był wybudzany by w końcu zostać odłączonym od respiratora. Poradził sobie Żuczek i w szóstym dniu trafiliśmy już na oddział kardiochirurgii. To taki ?przedpokój? w drodze do domku choć zawsze może się coś zdarzyć. Proces dochodzenia do siebie nie był łatwy?.Początkowo Franuś zjadał po 5 ml jedzenia a reszta podawana była sondą. Przez dwa dni wymiotował ale z każdym dniem widać było postępy. Siedzieliśmy przy jego łóżeczku całymi dniami i wspólnie pokonywaliśmy wszelkie przeszkody.

Udało się! W końcu nadszedł ten upragniony dzień i 11 stycznia 2016 roku po 40 dniach walki wróciliśmy do domku. Dopiero w domu widać postępy w jego rozwoju. Jest radosny, uśmiecha się ale widać też u niego, że gdzieś w pamięci tkwią traumatyczne przeżycia. Dużo czasu zajęło nam aby kąpiel była dla niego przyjemnością- bardzo na początku płakał. Do teraz nie lubi czyszczenia noska co zapewne kojarzy mu się z wkładaniem do noska sondy.

Jesteśmy pod opieką domowego hospicjum dla dzieci, poradni kardiologicznej a 1 marca wybieramy się na kontrolę do Łodzi. Jakby tego wszystkiego było mało to jeszcze doszła nam ?skaza białkowa? L.Kolejne etapy leczenia przed nami?.operacje, zabiegi?.ale wierzymy wszyscy, że sobie poradzimy bo przez to jak wiele przeszedł w swym króciutkim życiu udowodnił jak wielką ma w sobie wolę walki i chęć do życia a my będziemy mu pomagać i z całych sił go w tym wspierać.

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Franciszka.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 6919 Franciszek Leszko

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 6919 Franciszek Leszko


Do góry