Samuel Jerzy ma dzisiaj 13 lat , kiedy się urodził ważył 1140g i mierzył 37cm, dostał osiem punktów w skali Apgar . Poród odbył się w 37 tygodniu jego życia przez cesarskie cięcie. Po urodzeniu podejrzewano, że pochodzi z ciąży hipotroficznej oraz, że pępowina była dwunaczyniowa, miał jeść i rosnąć. Tak się jednak nie stało. Cały ten czas przebywał w inkubatorze, miał problemy z przyjmowaniem i połykaniem jedzenia, był w stanie przyjmować tylko kilka kropli matczynego mleka, był wiotki I słaby, miał takie usteczka jak rybka łapiąca oddech. Dźwięczące alarmy sugerowały, że z dzieckiem nie jest tak jak być powinno, jednak personel uważał, że to problemy techniczne inkubatora. Aż któregoś dnia doszło do niewydolności krążeniowo-oddechowej i wówczas dopiero zaczęto podejrzewać, że problemem jest nie tylko przyjmowanie pokarmu. Ponieważ Samuel urodził się w zwykłym szpitalu powiatowym, przewieziono go do szpitala wojewódzkiego na badania diagnostyczne. Okazało się, że Samuel ma ,,jakiś’’ problem z sercem, najprawdopodobniej ubytek, który z pewnością da się zoperować. Taka była diagnoza. Rozpoczęło się leczenie Samuela, trafia do GCZDiM w Katowicach gdzie dokonano pełnej diagnostyki (tak w tedy się wydawało) z rozpoznaniem Wrodzona wada serca: pojedyncza komora z hipoplazją lewej komory I ubytkiem międzykomorowym I międzyprzedsionkowym. Nieprawidłowy spływ systemowy- obecna przetrwała lewa żyła głowna.
Z każdym rokiem choroba główna obciąża coraz bardziej cały organizm,oraz inne organy. Mamy problem dzisiaj z żylakami przełyku, nadciśnieniem wrotnym I bardzo dużą wątrobą, zespołem Gilberta, problemami z nerkami, układem moczowym i odpornościowym, diagnozowaniem alergii.Leczymy wątrobę w szpitalu Jana Pawła II w Poradni Hepatologicznej. Ponadto w ubiegłym roku w czasie standardowego cewnikowania nastąpiły bardzo poważne komplikacje, doszło do krwawienia do dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, zatrzymania krążenia i zespołu preekscytacji. Obecnie stan Samuela jest ciężki ponieważ ma duże przetoki żylno-żylne w górnym płacie prawego płuca oraz liczne przetoki tętniczo żylne w płacie górnym lewego płuca,ze znaczną desaturacją płucną I cechami podwyższonego ciśnienia płucnego, ciężką anoksemię, ciężką niedomykalność zastawki neo-aortalnej(Matrix).W rozpoznaniu jest dyskretne zwężenie proksymalne prawej żyły głównej górnej i dyskretna hipoplazja proksymalna lewej tętnicy płucnej, drożna niewielka fenestracja agenezja proksymalna prawej tętnicy podobojczykowej z krążeniem obocznym przez tt. kręgowe. Przewlekła policytemia, leuko-trombocytopenia, przewlekła niewydolność serca, dysfunkcje rozkurczową obu komór serca.
Tak wygląda Samuel od strony diagnostyki medycznej. Na dzisiaj mimo tych operacji Samuel ma niską saturację - nie przekracza 80 % w związku z tym ogromnie się męczy, ponadto ruch utrudnia mu duszność oraz kaszel, przy najmnejszym wysiłku. Chodzenie, przemieszczanie się jest dla niego ogromnym wyzwaniem. Korzysta z tlenu w nocy, a w dzień wtedy, kiedy sam uznaje, że jest mu to potrzebne . A jaki jest Samuel? niewysoki jak na swój wiek (139cm) ma typowy dla swojej wady wygląd: drobną buzię i kończyny. Ma przepiękne niebieskie oczy z długimi rzęsami, ciemne blond włosy. Jest chłopcem o przeuroczym uśmiechu, uśmiechu,który
znaczy coś więcej niż radość . Nigdy nie chodził do szkoły, cały czas, od przedszkola ma nauczanie indywidualne. Z nauką sobie nie radzi, kompletnie nie wykształciło się u niego myślenie arytmetyczne, abstrakcyjne, przyczynowo-skutkowe. Nie rozumie dłuższych wypowiedzi, czytanych tekstów, aluzji czy też ukrytych znaczeń, jest leworęczny, ma problemy z pisaniem, jego paluszki są sine, pałeczkowate a problem dodatkowo nasila kłucie ich każdego dnia lancetami do pomiaru INR. Całym jego światem jest trójka szalonego rodzeństwa, ich życie I ich problemy. Jest radosny, pogodny, łatwo nawiązuje kontakty, kocha piłkę nożną I interesuje się wszystkim co z futbolem związane. Ulubionym jego klubem jest Fc Barcelona I Manchester United, a idolami są Leo Messi I Paulo Dybala. Oprócz bycia zdrowym marzy o PlayStation 5 oraz FIFA 21. Tak zwyczajnie.

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Samuela.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW
Nr konta na wpłaty w USD PL 81 1160 2202 0000 0004 9113 6148 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 6140 Samuel Jerzy Strzałka

1,5% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 6140 Samuel Jerzy Strzałka

Możesz skorzystać z numeru konta:
PLN: 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
EUR: PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272
Z dopiskiem ZC 6140 Samuel Jerzy Strzałka

Program e-pity by e-file.
Program dedykowany Fundacji Serce Dziecka ze wskazaniem celu szczegółowego dotyczącego konkretnego Podopiecznego, nie umożliwia dokonania swobodnego wyboru i przekazania 1,5% podatku innej organizacji pożytku publicznego/innemu Podopiecznemu Fundacji.

Do góry