Dlaczego warto złożyć wniosek o przekazanie 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT?

Dlaczego warto złożyć wniosek o przekazanie 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT?

Odpisu 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) dla Fundacji Serce Dziecka można dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym. W części PIT „wniosek o przekazanie 1,5% podatku” należy wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego, w tym przypadku: KRS 0000 2 666 44. Dalej, podatnik wpisuję kwotę, którą chce przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Odpisu 1,5% podatku można dokonać na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Emeryci i renciści mogą również przekazać 1,5% podatku, Wystarczy, że złożą PIT-OP w terminie do 2 maja br.

Dlaczego warto dokonywać odpisów 1,5% podatku? 

Wprowadzone zmiany podatkowe na początku 2022 roku spowodowały ogromne zamieszanie u podatników, a podwyższenie kwoty wolnej od podatku dotknęło mocno trzeci sektor. „Nasza Fundacja ma pod opieką dzieci z wadami serca z rodzin, których nie stać na ich leczenie i rehabilitację. Możliwość pozyskiwania funduszy z odpisu % podatku dla rodziców naszych Podopiecznych to ogromna pomoc”  – mówi Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka. „Dlatego nasza reakcja na zmiany podatkowe musiała być natychmiastowa. Fundacja Serce Dziecka była z jednym z inicjatorów podwyższenia odpisu z 1% do 1,5%. Cieszę się ogromnie, że rząd zaakceptował tę rekompensatę” – dodaje Katarzyna Parafianowicz.

Czy moja „złotówka” z 1,5% podatku naprawdę komuś pomoże?

Wiele osób rezygnuje z dokonywania odpisu 1,5% podatku, bo ich zdaniem drobne kwoty i tak nic nie zmienią. Oczywiście, pojedyncze wpłaty mogą nie wystarczyć na zakup leku dla dziecka z wadą serca, ale jeśli już 100 osób przekaże swój % podatku to taka pomoc ma konkretne znaczenie. „Sytuacja polityczno-gospodarcza dotyka mocno dotychczasowe źródła finansowania organizacji pożytku publicznego. Ciągle rosnące koszty życia ograniczają nasze możliwości dzielenia się z potrzebującymi. Dlatego tak ważna jest ta przysłowiowa złotówka. Korzystajmy z możliwości przekazywania 1,5% podatku i pomagajmy dzieciom z wadami serca” – zachęca Katarzyna Parafianowicz.

Każdego dnia w Polsce rodzi się 10 dzieci z wrodzoną wadą serca. Większość małych pacjentów musi przejść szereg zabiegów operacyjnych we wczesnym okresie życia. Wiele z nich musi być przeprowadzonych niezwłocznie. Niektóre dzieci wymagają zagranicznego leczenia, a to są już ogromne kwoty, które można zebrać tylko dzięki wrażliwym sercom tysięcy ludzi. Podopieczni Fundacji Serce Dziecka to kilkumiesięczna Łucja, która walczy o życie, o każdy oddech. Nina, która skończy w tym roku 7 lat, a ma już za sobą aż 4 operacje na otwartym sercu. Julia, dziś 10-latka wymagająca skomplikowanej operacji serca, którą można przeprowadzić jedynie w klinice w Bostonie. Nicola, nasza młoda-dorosła Podopieczna, która potrzebuje co miesiąc leku za kilkaset złotych, a który nie jest refundowany przez NFZ. Fundacja Serce Dziecka pomaga wszystkim potrzebującym dzieciom i młodym z wadą serca. Pomóż i Ty! Przekazuję 1,5% podatku dzieciom z wadami serca >>

Jak Fundacja Serce Dziecka wykorzystuje zebrane fundusze?

Dzięki funduszom z 1,5% podatku oraz z dobrowolnych wpłat Fundacja Serce Dziecka 
przeznaczyła ponad 8 ml zł na leczenie i rehabilitację Podopiecznych w zeszłym roku. W 2022 roku przekazała również ponad 460 tys. zł dla szpitali na zakup specjalistycznego sprzętu, sfinansowanie prac modernizacyjnych oraz szkolenie personelu medycznego.

Nie zwlekaj i już dziś przekaż swój 1,5% dla dzieci z wadami serca. Pomóż nam je uratować. Dziękujemy. 
Fundacja Serce Dziecka KRS 0000 2 666 44

www.sercedziecka.org.pl/1_5procent.php


 


Do góry