Każda matka z dzieckiem z WWS z Ukrainy może liczyć na naszą pomoc!

Każda matka z dzieckiem z WWS z Ukrainy może liczyć na naszą pomoc!

Każda matka z dzieckiem z wrodzoną wadą serca z Ukrainy może liczyć na naszą pomoc! Fundacja Serce Dziecka apeluje o udostępnianie numeru telefonu +48 607 373 366


Fundacja Serca Dziecka od 17 lat pomaga leczyć dziecięce serca z WWS, wspiera rodziców chorych dzieci i pomaga im w dotarciu do specjalistów. W związku z zaistniałą sytuacją zaangażowała się w pomoc dla dzieci z Ukrainy. Na terenie województwa mazowieckiego jest już Tanja Jaschtchun, szefowa ukraińskiego odpowiednika Fundacji Serce Dziecka (Серце Дитини). Tanja Jaschtchun dyżuruje pod numerem telefonu +48 607 373 366 i każda matka dziecka z wadą serca uzyska od niej pomoc w kontakcie z lekarzami i załatwieniu koniecznych badań. Fundacja Serce Dziecka zobowiązała się do zakupu potrzebnych leków, wyżywania i opłacenia noclegu dla matki, gdy dziecko będzie operowane. 

Współpraca polsko-ukraińska na medycznym polu nie jest nowością. Polscy specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu jeździli do  Ukrainy, by tam operować małych Ukraińców, z kolei ukraińscy lekarze przyjeżdżali na szkolenia do Polski – mówi Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka i dodaje – w Ukrainie diagnostyka prenatalna nie jest tak zorganizowana jak u nas, możliwości leczenia nie są tak szerokie, dlatego dzieci z WWS często umierają po porodzie. Stąd np. syn Tanji był przez 10 lat leczony w Polsce, przeszedł tu operację jednokomorowego serca. Dzięki prof. Wandzie Kawalec nawiązaliśmy relację z Tanją Jaschtchun, która okazała się matką pragnącą zmienić sytuację dzieci z wadami serca w swoim kraju. W ten sposób powstała ukraińska fundacja na rzecz pomocy dzieciom z wadami serca. Jak do tej pory, dzieci z wadami serca były w Ukrainie leczone w dwóch miejscach, w Kijowie i we Lwowie. Dziś już wiemy, że w czwartek do Centrum Zdrowia Dziecka zostanie przyjętych dwoje dzieci, a w kolejce czekają kolejne podania o przejęcie – mówi Katarzyna Parafianowicz. 

Zdecydowaliśmy, by przekazywać pomoc celowaną. Współpracujemy z lekarzami ze Lwowa i kiedy otrzymujemy sygnał, że potrzebne są specjalistyczne leki dla dziecka operowanego we Lwowie, to szukamy ich i je wysyłamy. Dlatego apelujemy, pomóżcie nam pomagać, udostępniajcie numer telefonu, który pozwoli skutecznie pomóc ukraińskim dzieciom z wadami serca. 
 

 

W poszukiwaniu pracy dla ukraińców w Warszawie pomoże serwis rekrutacyjny Jooble.


Do góry