Moje niezwykłe serce - historia Jasia

Moje niezwykłe serce - historia Jasia

W lutym 2020 roku w trakcie rutynowego badania USG okazało się, że nienarodzony jeszcze synek Natalii i Piotra Nepelskich umiera. Wielowodzie, postępująca niewydolność sercowo-krążeniowai kurczliwość lewej komory na znikomym poziomie, to większość informacji, jakie wówczas zapamiętali rodzice Jasia. Jeszcze tego samego dnia zapadła szokująca diagnoza: krytyczna stenoza aortalna, dysfunkcja lewej komory serca, wada zastawki mitralnej, liczna fibroelastoza. 

Dalej nastąpiła natychmiastowa hospitalizacja, próba farmakologicznego leczenia. Dzięki heroicznej postawie lekarzy Jaś został zakwalifikowany do innowacyjnego zabiegu: wewnątrzmacicznego poszerzenia krytycznie zawężającej się zastawki aortalnej. Uprzedzano ich, że synek może nie przeżyć zabiegu, że jest tylko jedna szansa – mówią rodzice.

Pomoc lekarzy okazała się decydująca

Poród w dobie pandemii jest trudny, nasz był tym trudniejszy, że musiał się odbyć w szpitalu referencyjnym, przy asyście sztabu lekarzy – wspomina Natalia Nepelska. Janek ku uciesze wszystkich przyszedł jednak na świat w pełni wydolny oddechowy, silny, bez chorób współistniejących. Niestety w drugiej dobie życia jego stan drastycznie się pogorszył. W trybie natychmiastowym został więc przetransportowany do Centrum Zdrowia Dziecka, żeby kolejny raz poszerzyć krytycznie zawężającą się zastawkę aortalną. Po zabiegu jego stan określano jako ciężki. Podłączony do respiratora pozostawał przez ponad dwa tygodnie, a kolejne cztery tygodnie upłynęły pod znakiem walki o każdy dzień, którą wygrał. Dziś Janek jest pogodnym, przeuroczym chłopcem, który rozwija się książkowo.

Choroba nie wybiera

„Moje niezwykłe serce” to kampania informacyjna, której celem jest przypomnienie, że wrodzona wada serca może dotknąć każdą rodzinę i że są organizacje, takie jak Fundacja Serce Dziecka, które są w stanie efektywnie wspierać rodziców na drodze do zwyczajnego życia, pomimo wielu zdrowotnych wyzwań, ich dziecka. Historia Jasia jest jedną z nich. 
 

Moje niezwykłe serce


Do góry