Pierwsze transplantacje serca w UCK WUM 

Pierwsze transplantacje serca w UCK WUM 

29 lipca z ciężką niewydolnością serca trafił do UCK WUM 16-letni pacjent. Okazało się, że cierpi na - kardiomiopatię rozstrzeniową - rodzaj schorzenia genetycznego. Natychmiast został zgłoszony go do pilnego przeszczepienia serca. Zabieg odbył się 2 sierpnia w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, cztery dni po diagnozie. Kilka dni później lekarze przeszczepili serce kolejnemu młodemu pacjentowi. 

Choroba, na którą cierpiał 16-latek, rozwijała się niezauważalnie i stopniowo przez wiele lat. - Chłopiec adaptował się do jej objawów, nie mając pojęcia, że choruje. Dlatego ta diagnoza była zarówno dla niego, jak i dla jego rodziny sporym zaskoczeniem - wyjaśnia prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM.   

Stan zdrowia chłopca załamał się w ciągu kilkunastu dni. Gdy trafił do UCK WUM lekarze podali mu leki dożylne wspomagające serce, by utrzymać go przy życiu. Kwalifikacja do przeszczepienia była natychmiastowa. Szczęśliwie już po trzech dniach zgłoszono dawcę narządu.   

Serce zostało przetransportowane policyjnym helikopterem, dzięki czemu dotarło do UCK WUM w niespełna 1,5 godziny. To niezwykle ważne, bo maksymalny czas tzw. „zimnego niedokrwienia” serca wynosi cztery godziny. Potem ryzyko, że zabieg się nie uda rośnie. Oczekując na serce, zespół lekarzy przygotował klatkę piersiową pacjenta do zabiegu. Serce dotarło na salę operacyjną w idealnym momencie.  

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu na stronie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego >> tutaj

 

Źródło: Wszystkie informacje i zdjęcie zawarte w tej aktualności pochodzi ze strony UCK WUM https://uckwum.pl/pierwsze-transplantacje-serca-w-uck-wum/


Do góry