Wady serca są najczęściej występującymi wadami wrodzonymi. Niektóre mają podłoże genetyczne, inne powstają w trakcie rozwoju serca z niewyjaśnionych dotąd powodów. Obecnie, dzięki ogromnemu postępowi w diagnostyce prenatalnej i kardiochirurgii, możemy ratować dzieci obciążone nawet bardzo złożonymi wadami serca – co było prawie niemożliwe jeszcze kilkanaście lat temu.
Powodzenie leczenia zależy jednak w bardzo dużym stopniu od tego, kiedy wada serca zostanie zdiagnozowana i w jakim stanie dziecko dotrze do ośrodka specjalistycznego.
Dzięki postępoowi w diagnostyce prenatalnej coraz więcej dzieci jest diagnozowanych w trakcie życia płodowego, coraz więcej ośrodków i lekarzy wykonuje takie badania, a to dzięki rutynowym badaniom USG przeprowadzanym w drugim i trzecim trymestrze ciąży. W Polsce badania te nie są obowiązkowe, jednak my zachęcamy do ich wykonania bo diagnostyka prenatalna może decydować o przyszłym życiu dziecka.
Więcej >Wiele dzieci z wadą serca zostaje niestety zdiagnozowane dopiero po urodzeniu. Zazwyczaj w trakcie badań bezpośrednio po porodzie lub rutynowych badań pediatrycznych, czasem zbyt późno. Czasem wcale! Diagnostyka po urodzeniu jest tym trudniejsza, że w chwili urodzenia dzieci z wieloma, nawet bardzo złożonymi wadami serca sprawiają ogólnie bardzo dobre wrażenie: są różowiutkie, dostają 10/10 punktów w skali Apgar.
Więcej >