Gracjan urodził się 18 lutego 2021 roku w Szpitalu Powiatowym w Więcborku w terminie. W 39 tygodniu ciąży witaliśmy na świecie naszego synka. Pierwsze nasze wspólne chwile to wszechobecne szczęście, radość i wielka miłość. Niestety nie trwały one zbyt długo. Gracjan otrzymał całe 10 punktów w skali Apgar i nic zupełnie nie wskazywało na to, że Jego życie jest tak bardzo kruche i niepewne i, że aż tak bardzo będziemy musieli walczyć o Jego każdy kolejny dzień. Obserwując swoje dziecko, już od samego początku coś mi jako matce nie dawało spokoju. Niepokoił mnie dziwny oddech Gracjana jednak będąc pod opieką lekarzy i ufając im w pełni na chwilę obecną nie drążyłam tematu.
W trzeciej dobie wróciliśmy do domu i jak się szybko okazało ten dziwny niespokojny oddech zwiastował ogromne wady serduszka z którymi urodził się Gracjan, a które nie zostały wykryte ani w czasie ciąży, ani zaraz po porodzie. Jako zdrowe dziecko synek został wypisany do domu. Niepokój jednak nie znikał i sama postanowiłam sprawdzić, czy z moim synkiem i jego zdrowiem jest wszystko dobrze. Po konsultacji z naszym lekarzem pediatrą, zostaliśmy skierowani na dalszą szczegółową diagnostykę.
W dniu 1 marca z powodu zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej Gracjan trafił na Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydgiera w Toruniu. To właśnie w tym miejscu usłyszeliśmy to czego nigdy usłyszeć nie chcieliśmy. Z rozpoznaną złożoną wadą serca Gracjan został przekazany na Oddział Kardiochirurgii. Wyrok, który wtedy usłyszeliśmy to złożona wada serca pod postacią rozległego ubytku międzykomorowego - hemodynamicznie wspólnej komory serca oraz zwężenie cieśni aorty, hipoplazja łuku aorty i niewydolności serca. W trybie pilnym Gracjan został skierowany na Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Św. Wojciecha COPERNICUS PL w Gdańsku. W chwili przekazania na oddział stan syna był na tyle poważny, że wymagał zaintubowana i wentylowania mechanicznego w trybie wspomaganym. W dniu 11 marca 2021r. Gracjan przeszedł operację z dostępu przez torakotomię lewostronną wykonano plastykę łuku aorty i banding aorty z zespoleniem metodą " extender end - to - end" oraz banding pnia tętnicy płucnej z podwiązaniem PDA. Operacja się udała, jednak ani nie wyleczyła serduszka Gracjana ani nie była ostatnią. Koniecznością są wykonywane niejednokrotne cewnikowania, które znacznie osłabiają stan zdrowia Gracjana a codziennością jest stała regularna i wymagająca rehabilitacja, która ma na celu wyrównanie znacznie osłabionego napięcia mięśniowego. Na chwilę obecna Gracjan zbliża się do swoich pierwszych
urodzinek a już przeszedł 2 operacje a w kolejce czeka jeszcze kolejna. Każda kolejna ingerencja to wielkie ryzyko i obciążenie dla tego malutkiego serduszka. To też wielka szansa na to, że Gracjan będzie z nami i będzie mógł się rozwijać tak jak rozwijać powinno się każde dziecko. Wada, którą ma nasze dziecko nie jest wyleczalna, a każdy kolejny dzień jest wielką niewiadomą. Gracjan jest dzieckiem pełnym chęci do życia, pogodnym i uśmiechniętym. Dzielnie walczy o swoje lepsze jutro a my, walczymy o niego i Jego każdy kolejny zdrowy i przed wszystkim bezpieczny oddech.
Gracjan ma nas, swoją kochającą rodzinę a my zrobimy wszystko, żebyśmy Gracjana mieli ze sobą zawsze i żeby to każde jego jutro po prostu było. 

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Gracjana.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW
Nr konta na wpłaty w USD PL 81 1160 2202 0000 0004 9113 6148 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 8900 Gracjan Węgierski

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8900 Gracjan Węgierski


Do góry