Mateusz urodził się 19 września 2022 r. z syndromem hipoplastycznej lewej komory serca (HLHS). O wadzie dowiedzieliśmy się w połowie ciąży, podczas rutynowej kontroli, gdzie, w trakcie badania USG, lekarzowi "nie spodobała" się zbytnio powiększona lewa komora. Po diagnozie sprawy potoczyły się dla nas bardzo szybko, przy okazji burząc cały nasz uporządkowany świat.

14 dni po diagnozie, jeszcze w łonie mamy, Mati przeszedł pierwszą operację. Jego serduszko było wówczas wielkości pięciogroszówki. Dzięki tej operacji miał w ogóle szansę na dożycie do porodu. Zaraz po narodzinach został zabrany na dalsze badania, a my zamiast tulić nasze nowo narodzone dziecko, z bólem serca czekaliśmy na informację o jego stanie zdrowia. Badania te niestety potwierdziły diagnozę postawioną w trakcie ciąży. Dzień po porodzie przeszedł cewnikowanie serca. Następnie, w czwartej dobie życia Mateusz przeszedł pierwszą operację na otwartym sercu, która, przynajmniej na tamten czas, ustabilizowała jego stan zdrowia i pozwalała mu prawidłowo się rozwijać. Po miesiącu nasz synek w końcu mógł wyjść ze szpitala i poznać swój dom, oraz rodzeństwo, które z wytęsknieniem na niego oczekiwało.
Drugą operację na otwartym sercu (operację Glenna) Mateusz przeszedł tydzień przed swoimi pierwszymi urodzinami. Nie obyło się bez komplikacji: krwawienie pooperacyjne, które wymagało rewizji klatki piersiowej, potem "zespół żyły głównej górnej", niskie, niestabilne saturacje. W efekcie, w swoje pierwsze urodziny miał kolejne cewnikowanie serca oraz wstawiono mu stent do lewej tętnicy płucnej. Na szczęście po tych interwencjach stan Mateuszka się ustabilizował i już wkrótce wyszliśmy do domu. Od tego momentu Mati zaczął nadrabiać ruchowe "zaległości". W zasadzie, gdyby nie wizyty w szpitalu początkowo co 6 tygodni, a obecnie co 3 miesiące, oraz zdeformowany po rozcięciu mostek, można by powiedzieć, że Mateusz jest zupełnie zdrowym dzieckiem.

Podczas drugiej operacji lekarze zadecydowali, że nie będą podejmować próby ratowania lewej komory, tym samym ustalając drogę leczenia w kierunku serca jednokomorowego. My jednak, równolegle do leczenia w Polsce, rozpoczęliśmy konsultacje z lekarzami w Stanach Zjednoczonych, gdzie przesyłaliśmy wszystkie badania, opisy zabiegów i operacji, które Mateusz przeszedł. 20 marca otrzymaliśmy informację, że amerykańscy lekarze zdecydowanie widzą szansę na uratowanie lewej komory. Ponieważ Mati ma już jednak 18 miesięcy, działania prowadzące do rehabilitacji lewej komory muszą zostać podjęte w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Dlatego też chcielibyśmy Was prosić o wsparcie finansowe naszej zbiórki na operację w Bostonie lub po prostu o rozpowszechnianie informacji o naszym synku. Niech ta informacja dotrze do jak najszerszej liczby Waszych Przyjaciół, Znajomych – wszak w zasięgach jest ogromna moc. Czas nieubłaganie ucieka, a my rozpoczynamy dramatyczną walkę o uratowanie serduszka naszego małego dzielnego chłopca. Bardzo Was wszystkich prosimy o pomoc!


AKTUALIZACJA (17.04.2024):
Drodzy, w dniu dzisiejszym dostaliśmy kosztorys z Kliniki w Bostonie. Jest to 400 tysięcy dolarów! Jest to kwota związana tylko i wyłącznie ze świadczeniami medycznymi na rzecz Matiego. W jej ramach lekarze planują wykonać następujące czynności: szereg badań mających pomóc w ocenie serca przed cewnikowaniem i operacją, rezonans magnetyczny serduszka, wykonanie modelu 3D serca, by móc dokładnie ocenić jego budowę oraz wybrać najlepszą metodę operacji, konsultacje lekarskie, cewnikowanie serduszka w celu poszerzenia tętnic i zmniejszenia ciśnienia płucnego, operacja kardiochirurgiczna, dzięki której m.in. zostanie usunięte zwłóknienie z wsierdzia, pobyt w szpitalu i opieka przez cały niezbędny okres oraz wszelkie powiązane usługi medyczne w czasie pobytu w szpitalu.

Kwota, jaką musimy ponieść by nasz synek miał szansę na zdrowe serduszko jest jednak kompletnie poza naszym zasięgiem. W najbliższych dniach będziemy na pewno uruchamiać zbiórkę dla Mateuszka. Bardzo bardzo Was prosimy o wszelką możliwą pomoc!

AKTUALIZACJA (29.04.2024):
Kochani, w piątek po południu uruchomiliśmy zbiórkę na Siepomaga. Przesyłamy link do niej: https://www.siepomaga.pl/warchol-mateusz. Serdecznie zapraszamy do rozpowszechniania tej informacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Uruchomiliśmy również grupę na FB, gdzie prowadzone są licytacje na rzecz Mateuszka. Zapraszamy: https://www.facebook.com/groups/1194149985300947. Dołączajcie!


Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Mateusza.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW
Nr konta na wpłaty w USD PL 81 1160 2202 0000 0004 9113 6148 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 7249 Mateusz Warchoł

1,5% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 7249 Mateusz Warchoł

Możesz skorzystać z numeru konta:
PLN: 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
EUR: PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272
Z dopiskiem ZC 7249 Mateusz Warchoł

Program e-pity by e-file.
Program dedykowany Fundacji Serce Dziecka ze wskazaniem celu szczegółowego dotyczącego konkretnego Podopiecznego, nie umożliwia dokonania swobodnego wyboru i przekazania 1,5% podatku innej organizacji pożytku publicznego/innemu Podopiecznemu Fundacji.

Do góry