Franek urodził się 4 czerwca 2011 roku w Warszawie, ze stwierdzoną, w trakcie ciąży, wadą serca pod postacią krytycznej stenozy zastawki aortalnej, koartacji aorty, patologią zastawki spadochronowej, ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej oraz HLHS. W siedemnastej dobie życia przeszedł, pierwszą z trzech, operację na otwartym sercu - operacja Norwooda. We wrześniu 2012 roku odbył się drugi etap operacji, zwany podwójnym zespoleniem Glena. Niestety, po pół roku od operacji Franek zaczął słabnąć i gorzej się czuć, co w konsekwencji spowodowało niewydolność krążenia oraz osłabienie prawej komory serca. Właśnie wtedy były prowadzone przygotowania do transportu Franka z CZD do USD w Krakowie, gdzie miała mu zostać wszczepiona sztuczna komora serca oraz miał być przygotowywany pod kontem przeszczepu serca. Wtedy także pojawiły się nowe wady serca. Na szczęście, dzięki wspaniałej kadrze lekarzy z CZD oraz dużemu zaparciu nas - rodziców udało się ustabilizować stan zdrowia Franka, dzięki czemu, po ponad dwumiesięcznej hospitalizacji wyszedł do domu z bardzo dużą ilością zalecanych lekarstw.
Obecnie Franek oczekuj na przeszczepienie serca. Zmaga się także z wadami urodzeniowymi i tymi, powstałymi w trakcie życia, tj.: zwężeniem zastawki dwudzielnej, krytyczną stenozą zastawki aortalnej, ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej typu ASD II, koartacją aorty, niedomykalnością zastawki trójdzielnej III /IV stopnia, niedomykalnością zastawki dwudzielnej II/III stopnia, fibroelastozą lewej komory serca, złą kurczliwością prawej komory serca, niewydolnością serca i układu krążenia oraz HLHS (wada główna). 
Na konsylium lekarskim w 2014 roku Franek został zakwalifikowany do trzeciego etapu operacji - Fontana. Następnie miał mieć operację naprawy oraz wszczepienia sztucznych zastawek. Termin operacji nie został ustalony. Operacja było odwlekana w czasie, co miało działać na korzyść Franka, gdyż na tamten moment był zbyt drobny. Po długim oczekiwaniu na wyznaczenie terminu, jako rodzice podjęliśmy decyzję o konsultacji Franka z Prof. Malcem. Po wielomiesięcznych rozmowach, pod koniec października 2015 roku, Franek został zakwalifikowany do operacji, która miała się odbyć w Münster. Na ten cel, została zorganizowana zbiórka poprzez portal siepomaga i udało się uzbierać wymaganą kwotę. Niestety, w między czasie stan kurczliwości serca Franka się pogorszył, przez co nadal nie została ona wykonana. Przez kilka lat istniała nadzieja, że stan serca Franka poprawi się na tyle, aby można było przeprowadzić trzeci etap operacyjnego leczenia serca, szczególnie, że już raz się tak zdarzyło. Niestety, nie było lepiej. Tym razem czas na nas nie poczekał, przegraliśmy z nim nierówną bitwę, ale nie wojnę. Walczymy nadal.
Mimo wielu konsultacji stanu zdrowia Franka z wybitnymi specjalistami kardiochirurgii, zarówno w Polsce jak i za granicą, szukania możliwości naprawy jego serduszka i chociażby samego wspomagania już tak słabego serca, nie udało się niestety znaleźć nikogo, kto chciałby podjąć się operacji serca w tak ciężkim stanie. Podczas kolejnej kontroli u lekarza kardiologa zaproponowano wykonanie badań pod kontem przeszczepienia serca, jako jedynej nadziei na ratowanie życia, gdyż jakakolwiek operacja naprawcza serca nie mogła być wykonana, ze względu na zbyt duże ryzyko śmierci. W grudniu 2019 roku Franek został przyjęty na oddział kardiochirurgii Śląskiego Centrum Chorób Serca, gdzie zostały wykonane wszystkie badania potrzebne do kwalifikacji do transplantacji. Od tego dnia jest też pod opieką lekarzy specjalistów z kliniki kardiochirurgii SCCS. Wyniki badań nie pozostawiały złudzeń, serce jest w złym stanie i to już był ten czas, kiedy bez żadnych przeciwwskazań można było wpisać Franka na listę biorców. Z dniem 28.01.2020 roku Franek został oficjalnie wpisany na krajową listę Poltransplant i obecnie oczekuje na przeszczepienie serca.
Głęboko wierzymy w to, że nasz syn dostanie od losu najcenniejszy dar jaki tylko można dostać - dar życia, i będzie w końcu mógł się cieszyć dobrym zdrowiem.
Dzięki uprzejmości Fundacji Serce Dziecka, pieniądze zgromadzone na operację, są zabezpieczone na subkoncie Franka w Fundacji. Chcielibyśmy skorzystać z nich w przyszłości, gdy Franek będzie już po przeszczepieniu serca i będzie wymagał przyjmowania m.in. leków immunosupresyjnych, które w przypadku dzieci, niestety nie są refundowane i bardzo drogie. Pieniądze przekazane z 1% podatku oraz wpłat indywidualnych, na chwilę obecną, zostaną przeznaczone na zakup leków,które obecnie Franek przyjmuje oraz na regularne kontrole kardiologiczne, bardzo ważne w prawidłowym monitorowaniu stanu serca do przeszczepienia. Za wszelkie wpłaty serdecznie dziękujemy. Rodzice i Franciszek.

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Franciszka.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 6238 Franciszek Chmielewski

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 6238 Franciszek Chmielewski


Do góry