Nikodem urodził się 26 sierpnia 2011 roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jest naszym pierwszym dzieckiem - bardzo ukochanym i wyczekiwanym. O wadzie Syna dowiedzieliśmy się, kiedy jeszcze nosiłam go pod swoim sercem - dokładnie w 20 tygodniu życia płodowego podczas rutynowego badania USG przez ginekologa, pod którego byłam opieką. Toruńskich lekarzy zaniepokoił obraz USG, jaki dostrzegli w strukturze serca Naszego Maluszka. Wstępnie zdiagnozowali Tetralogię Fallota. Tego samego również dnia usłyszeliśmy, że będziemy mieć Syna - tak bardzo upragnionego. Dostaliśmy skierowanie do Zakładu Wad Wrodzonych ICZMP w Łodzi celem dalszej diagnostyki. Trafiliśmy pod opiekę prof. Respondek - Liberskiej. Pani Doktor potwierdziła wadę, którą ostatecznie zdiagnozowała jako Tetralogię Fallota z atrezją zastawki tętnicy płucnej. Od tej chwili jeździliśmy na regularne wizyty kontrolne. 

26 sierpnia trafiliśmy do szpitala ICZMP w Łodzi i tegoż dnia drogą cięcia cesarskiego na świat przyszedł Nasz Najukochańszy Syn - Nikodem. Ważył 3400 g i mierzył 56 cm oraz uzyskał 8 punktów w skali Apgar. Najważniejszy i najpiękniejszy był jego pierwszy krzyk - cudowne uczucie. Niestety ze względu na wadę nie mogłam go przytulić, jedynie na chwilkę lekarz mi go pokazał.
Nikodem trafił do Kliniki Neonatologii ICZMP. W 11 dobie życia zostaliśmy przeniesieni do Kliniki Kardiologii. 13 września wykonano u Naszego Synka cewnikowanie serduszka mające na celu potwierdzenie wady. Nikodem jest bardzo silnym chłopcem, dlatego bardzo szybko po zabiegu doszedł do pełni sił. Już tego samego dnia wróciliśmy na oddział kardiologii. Po kilku dniach od cewnikowania Nikuś dostał temperaturę. Okazało się, że była to infekcja bakterią E. coli. Termin operacji został odłożony do czasu całkowitego wyleczenia. 
27 września prof. J. Moll przeprowadził operację serduszka Naszego Synka polegającą na zespoleniu systemowo-płucnym prawostronnym tzw. "shunt-cie". Operacja trwała długie 3,5 godziny. Na drugi dzień po operacji zostaliśmy przeniesieni do Kliniki Kardiochirurgii. Z wielką nadzieją czekaliśmy na upragniony powrót do domu. Prof. Moll zadecydował, że 4 października możemy opuścić oddział i jechać do Torunia. Po 40 dniach pobytu w szpitalu jesteśmy w końcu w domku.
Obecnie Nikodem rozwija się bardzo dobrze. Jest karmiony piersią, ładnie przybiera na wadze, ten kto nie wie, nigdy by nie powiedział, że ma wadę serduszka. Jesteśmy pod stałą opieką dr Czarneckiego w Toruniu, jak i pod opieką dr Sysy-Dedecjus w Łodzi. Zdajemy sobie sprawę, że Nikosia czekają jeszcze kolejne zabiegi, ale wierzymy w to, ze będzie miał bardzo dużo sił, aby przezwyciężyć cierpienie, którego może doświadczać. Całym sercem będziemy wspierać Naszego Syna, aby czuł, jak bardzo go kochamy. Zrobimy wszystko, aby wrócił do pełni zdrowia.
 

[11.12.2014r.]

 

23 kwietnia 2012 roku Nikodem przeszedł kolejną operację na swoim serduszku. Należało wprowadzić kolejne zespolenie systemowo-płucne i taką decyzję podjęli lekarze. Po operacji Nikuś szybko dochodził do siebie, jednak po powrocie do Torunia (zaledwie w tydzień po operacji) musieliśmy ponownie przebywać w szpitalu, bo okazało sie że Nikuś miał śródmiąższowe zapalenie płuc. Spędziliśmy w nim 16 dni, podczas których synek dostawał dożylnie antybiotyk. W końcu po kilku tygodniach wróciliśmy na dłużej do domku.
Przez następne miesiące Nikuś czekał na narodziny swojej siostrzyczki Natalki, ktora na świat przyszla 26 lutego 2013 roku.
Rok 2013 okazał sie kolejnym w etapie leczenia naszego Syna. Zespolenie systemowo-płucne założone w pierwszym miesiącu życia Nikodema przestało funkcjonować i Nikuś został zakwalifikowany do kolejnej, niestety nieplanowanej operacji serduszka.
Lekarze podjęli decyzję, że tym razem będzie to operacja, w której wykonają zespolenie centralne. Została ona wykonana na otwartym sercu w krążeniu pozaustrojowym.. Operacja się udała, jednak po dwóch dniach Nikuś musiał być podłączony do respiratora, bo nie dawał rady samodzielnie oddychać.
Dzięki Bogu odzyskał siły i mógł  wrócić do pełnej sprawności.Uczyliśmy go na nowo chodzić, rehabilitowaliśmy mostek i staraliśmy się, aby powrócił do pełni sił. We wrześniu 2014 roku Nikodem rozpoczął swoją edukację przedszkolna. Obecnie czekamy na decyzję w sprawie korekcji całkowitej. 13 stycznia 2015 roku jedziemy do ICZMP Łódź na cewnikowanie serca, podczas którego ma zapaść decyzja, kiedy odbędzie sie korekcja calkowita serduszka naszego Synka. Będzie to wielogodzinna operacja, po której nasz Syn na pewno będzie  potrzebował rehabilitacji i odpowiedniego leczenia.


[6.05.2018r.]

W styczniu 2015 roku podczas cewnikowania serduszka Nikodema lekarze podjęli decyzję że można już u naszego synka przeprowadzić korekcję całkowitą jego wady. Zabieg został kilkukrotnie przekładany jednak udało sie go jeszcze zaplanować na 2015 roku.

2 września 2015 roku odbyła się wielogodzinna operacja serca Nikosia przeprowadzona na otwartym sercu w krazeniu pozaustrojowym.Lekarze wszczepili Naszemu Synkowi zastawkę biologiczna która ma mu służyć przez długie lata. Nikodem bardzo szybko doszedł do siebie i po kilku dniach pobytu w Klinice Kardiochirurgii mogliśmy wrócić do domu. Nadal regularnie jeździmy do ICZMP w Łodzi na wizyty kontrolne,przyjmujemy na stałe leki.

Obecnie Nikodem przygotowuje się do nowej przygody swojego życia.. od września zostanie Pierwszoklasista. Jest bardzo  zdolnym i umuzykalnionym chłopcem, wielkim miłośnikiem piłki nożnej i wszelkich sportów. Aby mógł się zdrowo rozwijać musimy dbać o jego zdrowie i rehabilitację.

Z góry dziekujemy za okazaną pomoc dla Naszego Synka Nikosia. Rodzice Nikodema

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Nikodema.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 6316 Nikodem Pawlak

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 6316 Nikodem Pawlak


Do góry