Antosia przyszła na świat niespodziewanie. Podczas rutynowej kontroli ginekologicznej w 33 tygodniu ciąży okazało się, że tętno dziecka jest bardzo niskie. Lekarze szybko podjęli decyzję o przerwaniu ciąży. Antosia urodziła się przez cesarskie cięcie 9 października 2014 roku w Śląskim Instytucie Matki i Noworodka w Chorzowie. Otrzymała 9 punktów w skali Apgar, ale jej serce biło zaledwie 47 uderzeń na minutę. Trafiła na Odział Noworodkowy pod opiekę Prof. Janusza Świetlińskiego. U naszej córki zdiagnozowano blok przedsionkowo-komorowy III stopnia (zupełny). Już w chwilę po porodzie było oczywiste, że jak najszybciej będzie musiała być skierowana do specjalistycznego ośrodka.

Na drugi dzień po porodzie została przewieziona do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na Oddziale Kardiochirurgii przeprowadzono operację ratującą jej życie ? implantację układu stymulującego nasierdziowego VVI. Następnie została przewieziona cztery piętra niżej, do Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.Rokowania były niepewne ? najbliższe godziny miały pokazać, czy dwukilogramowy organizm poradzi sobie z tak poważną ingerencją.  W trzeciej dobie życia, na drugi dzień po operacji, Antosia została ochrzczona. Zaczęła nabierać sił.

Dzięki stymulatorowi można było zwiększyć puls do odpowiedniego dla jej wieku, czyli około 120 ? 160 uderzeń na minutę. I tu pojawiły się kolejne problemy. Okazało się, że odstęp QT w zapisie EKG wydłuża się aż do 0,8 sekundy (prawidłowy powinien być prawie o połowę mniejszy). Przez to też Antosia nie mogła otrzymać niektórych leków. Jednak stopniowo następowała stabilizacja jej stanu zdrowia. W szóstej dobie życia Antosia mogła już zacząć kolejną walkę. Jako wcześniak musiała nauczyć się odpowiednio trawić. Na początek była karmiona przez sondę, zaczynała od 2 mililitrów mleka mamy. Po tygodniu podjęliśmy próbę karmienia butelką. Radziła sobie dobrze, zjadła coraz więcej i pomału zaczynała przybierać na wadze.

Ze szpitala wyszliśmy prawie po miesiącu. Antosia jest pod stałą opieką kardiologów z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Praca serca z powodu stymulacji musi być często kontrolowana specjalistycznym sprzętem. Z powodu Zespołu wydłużonego QT oraz kardiomiopatii rozstrzeniowej, Antosia przyjmuje trzy razy dziennie leki. Wymaga także rehabilitacji. Zebrane środki ułatwią nam finansowanie leczenia, rehabilitacji oraz codziennego funkcjonowania dziecka.


Zdjęcie 0 Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4


 1.2018r.

Od maja 2017 Antosia uczęszcza na zajęcia z neurologopedą. Córka ćwiczy na zajęciach jak i w domu z nami. Od tego czasu zrobiła duże postępy w mówieniu. We wrześniu 2017 córka zaczęła chodzić do przedszkola integracyjnego. Bardzo lubi spędzać czas na zabawie z rówieśnikami. My zaś obserwujemy pozytywny wpływ przedszkola na jej rozwój, kondycję fizyczną i psychiczną. Antosia jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, neurologa, rehabilitanta oraz okulisty. Pod względem kardiologicznym jej stan zdrowia jest stabilny, ale wymaga częstych wizyt kontrolnych. A w przyszłości będzie potrzebna wymiana stymulatora serca. 


Zdjęcie 0 Zdjęcie 1


 1.2019r.

Antosia nadal kontynuuje terapię neurologopedyczną. Przez ostatni rok jej mowa bardzo się rozwinęła. Konstruuje zdania, umie wyrazić wszystkie swoje potrzeby słowami oraz ma coraz mniejsze problemy z poprawnością wymowy. Pod względem kardiologicznym jej stan jest stabilny, kontynuuje regularne wizyty u kardiologów celem stałej kontroli serca oraz monitorowania prawidłowości działania stymulatora serca, bez którego nie mogła by żyć. Otrzymane za pośrednictwem Fundacji wparcie finansowe z 1% oraz darowizn pozwala nam na zapewnienie córce uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, wykonywaniu badań, które niejednokrotnie trzeba wykonać prywatnie przed wizytą u specjalisty oraz wizyt u neurologopedy. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy. Natalia i Marcin Kawkowie, rodzice Antosi.  


Zdjęcie 0 Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Antoniny.


Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa
 
Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW
 
koniecznie z dopiskiem: Antonina Kawka ZC 6795
 
1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: Antonina Kawka ZC 6795

Do góry