Nasz wojownik  - ATONI
    
W oczekiwaniu na Atosia
Antoni urodził się w terminie. To był drugi z tych najszęśliwszych dni w naszym życiu. Pierwszym był dzień, w którym urodził się nasz pierwszy syn Jakub. Od tego czasu minęło 12 lat, bo tyle czasu czekaliśmy na nasz kolejny skarb, na naszego Antosia.

Pierwsze godziny Antosia na świecie
Ciąża przebiegała książkowo, żadnych sygnałów, żadnych śladów, żadnych podejrzeń, że z Antosiem może dziać się coś złego i tak dla niego niebezpiecznego. Wszystkie badania, wszystkie kontrole przebiegały prawidłowo i przez całe dziewięć miesięcy nie było najmniejszego powodu, żeby przypuszczać, że serduszko Antosia będzie tak bardzo potrzebowało pomocy. Pierwszego maja 2021 roku o godzinie  23;05 urodził się Antoś i w tym samym momencie zaczęła się natychmiastowa ogromna walka o Jego życie. Choć Antoś otrzymał 7 punktów w skali Apgar , to już od Jego pierwszego oddechu było wiadomo, że coś jest nie tak. Saturacja na poziomie 40 % wskazywała, że potrzebna jest natychmiastowa interwencja i pomoc. Po wykonaniu przez Panią neonatolog badania USG okazało się, że serduszko Antosia nie jest zbudowane tak, jak być zbudowane powinno. Podejrzenie przełożenia wielkich pni tętniczych i z tym powiązana ostra niewydolność oddechowa potwierdziło się po natychmiastowym przewiezieniu do Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, w którym znalazł się już w 4 godzinie swojego życia. Jeszcze przed transportem ze szpitala w Więcborku, w którym Antoś się urodził z powodu desaturacji został zaintubowany i wentylowany mechanicznie respiratorem.  W 15 godzinie już z kolei był w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie na Oddziale Intensywnej Terapii, gdyż tylko tam miał szansę na uzyskanie pomocy i swojej jedynej szansy na życie. Tam kolejne rozpoznanie potwierdziło przełożenie wielkich tętnic czyli tzw. TGA i  dodatkowo ubytek przegrody międzyprzedsionkowej i typ 1 odejścia tętnic wieńcowych oraz naczynia krążenia obocznego aortalno – płucnego. Do 11 doby trwała walka o utrzymanie Antosia w tak stabilnym stanie, który pozwoli mu na przetrwanie operacji. Operacja wielkie szczęście dla nas wszystkich odbyła się całkowicie pomyślnie 11 maja czyli właśnie w 11 dobie życia Antosia z ogromnym sukcesem i powodzeniem, a polegała na korekcji anatomicznej przełożenia wielkich tętnic i zamknięciu przegrody międzyprzedsionkowej szwem bezposrednim.

Nowe życie Antosia
W tym dniu Antoś dostał swoje życie po raz drugi. Mimo tego, że spędziliśmy jeszcze kilka długich tygodni na kolejnych oddziałach Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie a stan Antosia nadal wymagał ciągłego monitorowania podłączenia do tych wszystkich monitorów kabelków i rurek, to już najbardziej wyczekiwany moment mieliśmy za sobą. W badaniach pooperacyjnych stwierdzono powikłania nadkomorowego zaburzenia rytmu spowodowane widocznymi licznymi naczyniami krążenia obocznego aortalno – płucnego . Decyzja o interwencyjnym zamknięciu tych naczyń nadal wisi w powietrzu i uzależniona jest od objawów klinicznych z możliwością redukcji diuretyków.

Nasza codzienność po operacji
Oprócz kontroli kardiologicznych Antoś wymaga kontroli z zakresu m.in. Audiofonii i Foniatrii w celu wykluczenia innych zaburzeń układu nerwowego .
Naszą codziennością jest stała i regularna kontrola w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie a także w Poradniach Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Codziennością Antosia są też leki, które pozwalają utrzymać Jego i Jego serduszko w najlepszej formie. Codziennością jest także kontrola Antosia przez nas, rodziców stała obserwacja każdego czynnika Jego życia. Wyłapanie każdej inności w Jego zwykłej codzienności, gdyż to właśnie my, rodzice  jesteśmy w stanie zauważyć szybciej i zdecydowanie najszybciej jeśli cokolwiek złego zaczęłoby się dziać.  Po urodzeniu Antoś został objęty ustawą „Za życiem” Wymaga codziennej ciężkiej rehabilitacji na wielu poziomach, gdyż Antoś ma, stwierdzoną w badaniu fizykalnym, przewagę tonicznego odruchu błędnikowego wyprostnego tzw. TOB co skutkuje hipertonią mięśniową. Nieleczony TOB może prowadzić do zaburzeń równowagi statycznej i koordynacji ruchowej oraz zaburzeń oko-ruchowych. W związku z tym Antoni, zgodnie z opinią fizjoterapeuty, wymaga zintegrowania odruchu TOB oraz regularnej stymulacji prawidłowego rozwoju ruchowego.

Nadzieja na bezpieczna jutro
Dzisiaj Antoś ma skończony 7 miesiąc swojego życia. Nadal nieustannie biegamy po poradniach, przychodniach i rehabilitantach. Nadal jego życie wymaga stałej kontroli i wielu licznie i często powtarzanych badaniach. Nadal nie możemy poczuć się w pełni spokojni i bezpieczni o jego życie. Jednak tak samo nadal będziemy o to bezpieczne spokojne i perzde wszystkim zdrowe życie walczyć tak samo mocno, jak Antoś walczył o siebie i o każdy swój kolejny oddech. Dzisiaj mimo ciągłej walki i ciężkiej pracy, którą razem prowadzimy Antoś jest dzieckiem nadzyczaj pogodnym a swoim optymizmem, niespożyta energią i nieustającą wolą walki zaraża każdego, kogo choć na chwilę spotka na swojej mimo wszystko radosnej drodze życia.

 rodzice : Izabela i Krsytian
 starszy brat : Jakub

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Antoniego.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 8893 Antoni Napierski

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8893 Antoni Napierski


Do góry