Stefanek urodził się 12.09.2017 r., ale o jego życie i zdrowie walczyliśmy już dużo wcześniej.

17.05.2017r, 24 tydzień ciąży, termin kolejnego kontrolnego usg. Szczęśliwa wchodzę do gabinetu mojej pani ginekolog, zaczynamy badanie. Na usg widać powiększone serce, płyn w osierdziu, w opłucnej, wodobrzusze. Są to objawy niewydolności serca maluszka, życie Stefanka jest zagrożone. Jestem przerażona, dlaczego? Jak? Skąd to się wzięło? Przecież do tej pory wszystko było w porządku...

Ginekolog kieruje nas na Agatową w Warszawie, na echo serduszka synka. 19.05.2017 r. mamy badanie, następnie rozmawiamy z prof. Dangel. Przyczyną takiego stanu Stefanka jest krytyczna stenoza aortalna (SA), czyli zwężenie zastawki aortalnej. Efektem wady jest przerost lewej komory i fibroelastoza (zwłóknienia) jej wsierdzia, komora jest niewydolna czynnościowo. Całe serduszko również jest powiększone. Do tego obrzęk uogólniony. Nasz synek umierał. Jeszcze nie zdążyliśmy go poznać a już mogliśmy go stracić. Na szczęście pojawiła się nadzieja, Pani profesor zaproponowała nam przeprowadzenie balonowej plastyki zastawki jeszcze w ciąży. Bez wahania zgodziliśmy się na zabieg; był naszą jedyną szansą, był jedyną szansą Stefanka.

22.05.2017 r. - dzień zabiegu, TEN dzień. Prof. Dangel, dr Dębska i dr Koleśnik dokonali cudu, udało im się poszerzyć zwężoną zastawkę. Obrzęki u Stefanka zaczęły ustępować, wiedzieliśmy że lekarze uratowali mu życie. Przed nami był bój o lewą komorę, o to czy zacznie prawidłowo pracować, czy zachowamy serce dwukomorowe.

Do końca ciąży przyjmowałam leki, które miały poprawić czynność serduszka naszego synka.

Urodziłam w szpitalu na Karowej, gdzie Stefanek miał zagwarantowaną odpowiednią opiekę neonatologiczną. Zaraz po porodzie musiał dostać wlew z Prostinu, bez niego nie dał by rady sam funkcjonować. Mimo tego, stan naszego dziecka się pogarszał, w drugiej dobie życia został przetransportowany do CZD. Badania potwierdziły diagnozę z ciąży. Dodatkowo wykazały wysokie nadciśnienie płucne, które jest wynikiem wady pierwotnej. Stefanek ma też niedomykalność zastawki mitralnej.

Pierwsze dwa tygodnie spędziliśmy na Oddziale Intensywnej Terapii, Stefcio nie radził sobie z samodzielnym oddychaniem, był niewydolny krążeniowo. Udało się go ustabilizować farmakologicznie, nie powiodła się za to próba odstawienia Prostinu. Przeszliśmy na oddział Kardiologii, gdzie przebywaliśmy kolejne 6 tygodni pod czujnym okiem dr Brodzikowkiej. W tym czasie Stefanek przeszedł 3 cewnikowania serduszka podczas których miał wykonane kolejno: zabieg Rashkinda, wstawienie stentu do przewodu tętniczego (co pozwoliło na odłączenie Prostinu) oraz poszerzenie komunikacji międzyprzedsionkowej. Stan lewej komory poprawia się z tygodnia na tydzień.

Obecnie po zabiegach i dzięki zażywanym lekom stan Stefanka jest dobry, od 9.11.2017 jesteśmy w domu i cieszymy się każdą wspólną chwilą.

Niedługo wracamy na oddział Kardiologii na badania kontrolne, trzymajcie kciuki! 

 

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Stefana.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 8345 Stefan Zgiep

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8345 Stefan Zgiep


Do góry