Nowe grupy dzieci objęte profilaktyką RSV

Nowe grupy dzieci objęte profilaktyką RSV

Osiem organizacji rodzicielskich i środowisko medyczne dziękuje Ministerstwu Zdrowia i cieszy się z decyzji dotyczącej rozszerzenia programu profilaktyki zakażeń RSV. Do bezpłatnej ochrony przed wirusem RS zostaną włączone wcześniaki urodzone w wieku ciążowym ≤ 35 tygodni oraz małą masą urodzeniową ≤ 1500 g, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną do 24. m-ca życia dziecka oraz dzieci z wybranymi wrodzonymi wadami serca, spełniające kryteria wejścia do programu. W bieżącym sezonie z profilaktyki skorzystają dzieci spełniające kryteria wejścia do programu, a zatem nie tylko kryteria medyczne, ale i czasowe – czyli te, które otrzymają pierwszą dawkę jeszcze w lutym z niezależnego źródła. Wdrożenie programu zawsze trwa, pełną parą ruszy on w sezonie jesiennym – uprzedza krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich. Wirus RS to plaga ostatnich kilku miesięcy i powód hospitalizacji tysięcy dzieci w całej Polsce, nie tylko wcześniaków.  Tym bardziej cieszy decyzja MZ, bo większa ochrona przed RSV przełoży się na zdrowie dzieci i zmniejszenie kosztów wynikających z leczenia powikłań i kosztów pośrednich, np. związanych z opieką nad chorym dzieckiem. W związku z widoczną tendencją do wcześniejszego występowania wirusa i zachorowań bardzo cenna jest decyzja umożliwiająca wcześniejsze rozpoczęcie immunoprofilaktyki. Od nowego sezonu zakażeń będzie można podawać ją już we wrześniu, a nie jak to było do tej pory w październiku.

Wirus RS to syncytialny wirus nabłonka oddechowego, który atakuje drogi oddechowe wywołując groźne infekcje – zapalenie oskrzelików, zapalenie oskrzeli i płuc. Jest szczególnie groźny dla najmniejszych dzieci do 2. roku życia i dzieci z chorobami współistniejącymi. Infekcja może prowadzić do niewydolności oddechowej i niedotlenienia, a leczenie często musi być prowadzone na oddziale intensywnej terapii z wykorzystaniem mechanicznej wentylacji. W październiku 2022 roku eksperci wskazali grupy dzieci, które powinny być zabezpieczane przed wirusem RS. To dzieci z wrodzonymi wadami serca, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną i wcześniaki urodzone w wieku ciążowym ≤ 35 tygodni oraz małą masą urodzeniową ≤ 1500 gramów. Dziś mamy dla nich dobrą wiadomość – zostały włączone do bezpłatnego programu profilaktyki zakażeń RSV. A Polska zyskała jeden z najlepszych programów ochrony przed RSV w Europie. 

Ogromnie cieszę się z decyzji Ministerstwa Zdrowia i bardzo za nią dziękuję. Do programu lekowego będą kwalifikowane dzieci z hemodynamicznie istotną wada serca, z jawną niewydolnością serca, utrzymującą się pomimo leczenia farmakologicznego lub z umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym lub dzieci z siniczymi wadami serca, z przezskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującej się poniżej 90%. To wspaniała wiadomość. Wirus RS był dla nich realnym zagrożeniem, zwłaszcza dla tych dzieci, które czekały na zabieg kardiochirurgiczny, często ratujący życie. Każdy dzień opóźnienia wynikający z infekcji źle wpływał na ogólny stan zdrowia. Na szczęście, dzięki tej decyzji będziemy mogli chronić dzieci przed zakażeniem wirusem RS – powiedziała dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.

Na tę decyzję czekaliśmy kilka lat, a nasza Fundacja od dawna włączała się w działania na rzecz rozszerzenia programu immunoprofilaktyki RSV. Cieszę się, że będziemy mogli przekazać rodzicom naszych podopiecznych dobre wiadomości. Zabezpieczenie przed RSV jest dla dzieci z wrodzonymi wadami serca bardzo ważne. Przez ostatnie lata prowadziliśmy zbiórki na zakup leku. Teraz każde dziecko spełniające kryteria będzie mogło go otrzymać bezpłatnie – powiedziała Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka. 

Szersze zabezpieczenie przed wirusem RS otrzymały również wcześniaki urodzone w wieku ciążowym ≤ 35 tygodni oraz małą masą urodzeniową ≤ 1500 gramów. Bezpłatna ochrona będzie również zapewniona dzieciom z dysplazją oskrzelowo-płucną w 2. sezonie zakażeń.

Dysplazja oskrzelowo-płucna to poważna, przewlekła choroba płuc, która charakteryzuje się nieprawidłowym rozwojem pęcherzyków płucnych, a przez to nieprawidłowym wzrastaniem płuc. 
W przypadku dzieci z ciężką postacią tej choroby, wirus RS jest bardzo groźny również w późniejszych latach, a do tej pory były one przed nim zabezpieczane tylko w 1. sezonie zakażeń. Naszym celem było rozszerzenie immunoprofilaktyki do 24. miesiąca życia dziecka należącego do tej grupy, tak, aby otrzymało ochronę również w 2. sezonie zakażeń. Cieszę się, że dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia będzie to możliwe – powiedziała prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii i dodała – W bieżącym sezonie z profilaktyki skorzystają dzieci spełniające kryteria wejścia do programu, a zatem nie tylko kryteria medyczne, ale i czasowe – czyli te, które otrzymają pierwszą dawkę jeszcze w lutym z niezależnego źródła. Wdrożenie programu zawsze trwa, pełną parą ruszy on w sezonie jesiennym. 


Wirus RS jest najgroźniejszy dla najmniejszych dzieci, których układ oddechowy nie jest w pełni dojrzały. Bezpłatną ochronę otrzymywały do tej pory najbardziej niedojrzałe wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. Zdarza się, że dzieci urodzone między 33. a 35. tygodniem ciąży rodzą się z bardzo małą masą urodzeniową, a to jeden z czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażeń wywoływanych wirusem RS.

Mała masa urodzeniowa ma niekorzystny wpływ na rozwój poszczególnych układów organizmu dziecka, w tym przede wszystkim na układ oddechowy. Im wcześniej zakończona ciąża, tym masa urodzeniowa dziecka jest mniejsza, ale zdarza się, że nawet w 3. trymestrze ciąży rodzą się dzieci z małą masą urodzeniową poniżej 1500 gramów. Cieszę się, że teraz dzieci urodzone w wieku ciążowym ≤35 tygodni oraz małą masą urodzeniową ≤1500 gramów będą otrzymywały immunoprofilaktykę. To niezwykle ważna i bardzo dobra decyzja Ministerstwa Zdrowia – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Przedstawiciele organizacji rodzicielskich zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Razem dla wcześniaków nie kryją zadowolenia z decyzji Ministerstwa Zdrowia dotyczącej rozszerzenia profilaktyki zakażeń wirusem RS.

RSV budzi strach wśród wielu rodziców, zwłaszcza wcześniaków i dzieci z obniżoną odpornością. Cieszymy się, że kolejna grupa dzieci zostanie objęta profilaktyką przeciwko wirusowi RS. Dzięki temu będą mogły w bezpieczny sposób rozwijać się i walczyć o swoją codzienność. Dziękujemy za wysłuchanie głosu środowiska rodziców wcześniaków i liczymy na owocną współpracę również 
w innych tematach dotyczących naszych dzieci – mówi Sylwia Wesołowska, prezeska Fundacji Mali Wojownicy z Białegostoku.


Kiedy klika miesięcy temu padła propozycja rozszerzenia immunoprofilaktyki RSV - pojawiła się wielka nadzieja. Dziś, po decyzji Ministerstwa Zdrowia, nam oraz wszystkim zaangażowanym organizacjom, a przede wszystkim rodzicom, towarzyszy ogromna radość! Udało się! Rozszerzenie refundacji w programie immunoprofilaktyki RSV stało się faktem! Dziękujemy! – cieszy się Robert Leśniak, członek zarządu Stowarzyszenia „Za wcześnie” z Rybnika. 

Cieszymy się, że wspólny głos środowiska medycznego i rodziców wcześniaków został zauważony oraz wysłuchany. Rozszerzenie refundacji w programie immunoprofilaktyki RSV o kolejne grupy wcześniaków to dla nas - rodziców wielka radość i ulga. Ta decyzja napawa optymizmem na dalszą współpracę, która będzie owocować lepszym zdrowiem naszych dzieci, a tym samym mniejszym obciążeniem placówek medycznych. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Ministrowi – komentuje decyzję MZ dr n. chem. Katarzyna Dyńska-Kukulska, prezeska Fundacji MatkoweLove z Łodzi.

Nasza fundacja zaangażowana jest w dialog z decydentami od 10 lat. Na naszych oczach i przy potężnym zaangażowaniu neonatologów, program profilaktyki zakażeń RSV rozszerzał się od bardzo skromnego, ograniczającego dostęp, do takiego, którym możemy poszczycić się na tle innych krajów europejskich. Cieszę się, że dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną otrzymają ochronę w drugim sezonie, ponieważ co roku rozmawiam z mamami wcześniaków w 2. roku życia, które z przerażeniem rozpoczynają sezon jesienno-zimowy. Ostatnie miesiące pokazały, jak wiele dzieci zachorowało i jak wiele z nich musiało przebywać w szpitalu. I choć wcześniaki są najbliższe naszemu sercu, to widzieliśmy, że również dzieci urodzone o czasie zapadały na ciężkie infekcje i musiały przebywać na oddziałach intensywnej terapii. Bardzo dziękujemy Panu Ministrowi za tę decyzję. Im szersza profilaktyka, tym mniejsza transmisja wirusa – podkreśla Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji Koalicja dla wcześniaka, rzeczniczka Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla wcześniaków.

Od 1 marca 2023 roku z bezpłatnej immunoprofilaktyki w ramach programu lekowego będą mogły skorzystać dzieci, które:
•    w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i urodziły się w wieku ciążowym poniżej 28. tygodni,
•    w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia i mają dysplazję oskrzelowo-płucną,
•    w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły drugiego roku życia – dzieci z hemodynamicznie istotną wadą serca z:
‒    jawną niewydolnością serca, utrzymującą się pomimo leczenia farmakologicznego
lub
‒    umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym
lub
‒    siniczymi wadami serca, z przezskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującej się <90%,
•    w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają kryterium:
‒    wiek ciążowy 29 - 32 tygodni
lub
‒    wiek ciążowy ≤ 35 tygodni oraz mała masa urodzeniowa ≤ 1500 g.

Profilaktyka polega na podaniu od 3 do 5 dawek leku w miesięcznych odstępach w sezonie zwiększonej zachorowalności, a więc od września do kwietnia. 

Więcej informacji o wirusie RS oraz listę ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV można znaleźć na stronie: https://www.koalicjadlawczesniaka.pl/edukacja/osrodki-realizujace-program-profilaktyki-zakazen-rsv 
 


Do góry