Pierwszy raz udało się przeszczepić serce u niemowlęcia

Pierwszy raz udało się przeszczepić serce u niemowlęcia

„Życie dwumiesięcznej hiszpańskiej dziewczynki zostało uratowane dzięki pionierskiej operacji, w której lekarze przeszczepili małe serce. Przeszczepu dokonano od dawcy z inną grupą krwi.” - powiedział dyrektor szpitala w Madrycie Gregorio Maranon.

„To była podwójna magia” - powiedział Juan Miguel Gil Jaurena, dyrektor kardiochirurgii dziecięcej wyjaśniając, że jeszcze trzy lata temu nie istniały techniki umożliwiające przeszczep serca u tak małych dzieci.  

Sukces operacji otwiera drogę do uratowania większej liczby niemowląt, które potrzebują przeszczepu serca i są zbyt młode, aby korzystać z urządzeń wspomagających komorę, dopóki nie otrzymają zgodnego dawcy.

Operacja była skomplikowana, ponieważ dawca przebywał w szpitalu w innym regionie Hiszpanii, a serce przestało bić na kilka minut, co wymagało procedury przywrócenia jego pracy. Szpital nie ujawnił szczegółów dawcy.

Dziewczynka, Naiara, została zdiagnozowana z wrodzoną wadą serca jeszcze przed urodzeniem i podczas operacji ważyła zaledwie 3,2 kilograma.

„Jest najmniejszym dzieckiem, jakie mieliśmy po przeszczepie serca, a 24 godziny przed operacją jej stan bardzo się pogorszył. Gdyby nie przeszczepiono jej serca, prawdopodobnie by jej tu nie było” - powiedziała Manuela Camino, szefowa oddziału przeszczepu serca dla dzieci.

Naiara dochodzi do siebie w szpitalu.

Według globalnej bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącej dawstwa i przeszczepów Hiszpania w zeszłym roku z 37,4 dawcami na milion mieszkańców była światowym liderem w dziedzinie przeszczepów.

 


Do góry