Na naszych konferencjach ,,Akademia Serca"
zbieramy całą wiedzę dla Ciebie

Tu rodzice z pierwszej ręki – od lekarzy - dowiadują się jakie są najnowsze postęp w leczeniu WWS. Tu dostają konkretne fachowe rady na temat codziennych wyzwań. Każdego roku gromadzimy dziesiątki specjalistów i setki słuchaczy – rodzin i dzieci z WWS. W każdym roku mamy nowy temat przewodni. Profesjonalna wiedza z pierwszej ręki i praktyka – to motto każdej konferencji.


Zdjęcie główne

Esencja, czyli Akademia Serca 2017 w skróciePoznaliśmy nowatorskie metody zewnętrznego wspomagania pracy serca

Poznaliśmy nowatorskie metody zewnętrznego wspomagania pracy serca

,,Co nowego w leczeniu zabiegowym wad serca" czekaliśmy na ten wykład. Ważna informacja dotyczyła nowatorskich metod zewnętrznego wspomagania serca u pacjentów z niewydolnością serca. Prof. Mroczek, jako kardiochirurg uczestniczy w zespole badawczym firmy Medtronic. Pracują nad konstrukcją mobilnych pomp wspomagających pracę serca. Umożliwią one pacjentom funkcjonowanie poza szpitalem. Już teraz jest możliwe. Profesor przedstawił nam przykład Konrada. Chłopiec dzięki pompie i mimo choroby, ma możliwość chodzić do szkoły, a nawet jeździć rowerem. Pompa wspomagająca prace jego serca mieści się w plecaku, ale zespół pracuje by pompy wspomagające były jak najmniejsze.

Zobaczyliśmy wyniki leczenia wad serca.

Zobaczyliśmy wyniki leczenia wad serca.

Leczenie chirurgiczne daje wielką szansę pacjentom, ale jest możliwe dzięki współpracy zespołu lekarzy kardiochirurgów i kardiologów. To konieczne w kompleksowej opiece nad dzieckiem z wadą serca. Bowiem zarówno przed jak i po operacji dzieckiem opiekuje się kardiolog, który czuwa nad jego kondycją. Jak układa się współpraca i jak wygląda potem kondycja małych pacjentów po operacjach serca w znakomitym i pełnym humoru wykładzie ,,Jakie są odległe wyniki leczenia wad serca" opowiedział Profesor Lesław Szydłowski.


Lekarze, pielęgniarki i rodzice - czego oczekujemy od siebie!

Lekarze, pielęgniarki i rodzice - czego oczekujemy od siebie!

Taka dyskusja była bardzo potrzebna. O współpracy pomiędzy rodzicem, lekarzem i pielęgniarką dla dobra dziecka rozmawialiśmy otwarcie. Katarzyna Parafianowicz przedstawiła spojrzenie rodzica, sygnalizując problemy zgłaszane przez rodziców na jakie napotykają w trakcie hospitalizacji dziecka i opieki poszpitalnej. O roli pielęgniarki, funkcjonowaniu oddziałów i skomplikowanym systemie opieki na pacjentem kardiologicznym mówiła Pani Agnieszka Walecka. Spojrzenie lekarza przedstawiła Pani Profesor Grażyna Brzezińska-Rajszys.

Czy szczepić dzieci z WWS na grypę?

Czy szczepić dzieci z WWS na grypę?

To pytanie wzbudziło bardzo dużo emocji. ,,Czy dzieci z wadami serca trzeba szczepić przeciwko grypie" epidemiolog - Pani Profesor Lidii Brydak zaprezentowała stanowisko w tej sprawie. Dzieci z WWS są bardziej podatne na zakażenia układu oddechowego. Dlatego priorytetem powinno stać się zapobieganie takim infekcjom u dzieci. Dlatego tak ważne staje się szczepienie ochronne przeciwko groźnemu wirusowi grypy - tłumaczyła Profesor Brydak. Uczulała, że profilaktyka szczepienna, która powinna objąć nie tylko dziecko ale także rodziców, rodzeństwo a także dziadków i opiekunów jest najlepszym zabezpieczeniem przed tym groźnym schorzeniem.


Jak się ma genetyka do wad serca?

Jak się ma genetyka do wad serca?

Dr n. med. Paweł Własienko podsumował najnowszy stan wiedzy na temat wykorzystania wiedzy o genach przy wrodzonych wadach serca. Wytłumaczył nam jak genetyka może być pomocna w diagnozowaniu oraz dziedziczeniu chorób i wad serca. Dziękujemy za fascynujący i bardzo przystępny wykład.

Nie ma dziwnych pytań - odpowiadamy na wszystkie!

Nie ma dziwnych pytań - odpowiadamy na wszystkie!

W drugim dniu część dnia poświęciliśmy na rozwianie pytań rodziców. Eksperci radzili, rozwiewali wątpliwości. Od genetyki , przed zewnętrzne pomocy, do grypy. Dyskusja była bardzo owocna. Do grona ekspertów z dnia pierwszego dołączyły ekspertki Pani dr Lidii Ziółkowskiej, dr Łucji Mrowiec i dr Anny Mazurek-Kula. Wiemy, że już że lubicie ten punkt konferencji szczególnie.


Wachlarz warsztatów - od operacji Fontana po suplementacje w diecie.

Wachlarz warsztatów - od operacji Fontana po suplementacje w diecie.

Warsztaty przygotowane w odpowiedzi na potrzeby rodziców poruszały teoretycznie odległe ale ważne tematy. ,,Problemy dzieci po operacjach Fontana", o których mówiła dr Anna Mazurek-Kula, ,,Interpretacja wyników badań krwi dziecka i dobór odpowiedniej diety" przedstawione przez mgr Natalię Palmowską i mgr Emilię Cesarek z poradni medycyny żywienia MedFood. ,,Uwaga na interakcje: leki, suplementy, żywność! Jak chcąc pomóc, nie zaszkodzić" mówił mgr farmacji Artur Rakowski z Radioklinika.pl.

Było też zbieraniu 1% na potrzeby Dzieci - niezależna ekspertka - Aleksandra Kiełczewska, przestawiła prawne aspekty pozyskiwania darowizn i 1% podatku.

Z całego serca dziękujemy sponsorom i partnerom konferencjiPartnerzy
Partoni medialni

Do góry