Adaś urodził się w 42 tygodniu podczas ciężkiego porodu. W drugiej dobie życia stwierdzono zwężenie aorty, a w 4 dobie życia operowany był przez kardiochirurgów w Gdańsku.
W wieku 3 lat również w Gdańsku dokonano balonoplastyki zastawki aortalnej. W międzyczasie u Adasia stwierdzono niedosłuch obustronny, zaburzenia integracji sensorycznej, pojawiły się tiki nerwowe oraz podejrzenie autyzmu lub innych zaburzeń rozwojowych.
We wrześniu 2020 roku w bardzo ciężkim stanie, z ciężką niewydolnoscia oddechową, trafił na poznański oddział kardiochirurgiczny, tutaj odbyła się operacja ratującą życie podczas której zrobiono plastykę zastawki aortalnej. Na oddziale kardiologii spędziliśmy 2 miesiące, podczas tego pobytu przydarzył się Adasiowi zator z objawami niedowładu spastycznego lewych kończyn, który kilka tygodni później cofnął się całkowicie, a także kryzys związany z gwaltownymi spadkami ciśnienia i wzrostem tętna. Na marzec tego roku wyznaczono operacje wstawienia biologicznej zastawki aortalnej, która była niezbędna do dalszego prawidłowego funkcjonowania serca. 5 marca odbyła się operacja, po której w bardzo ciężkim stanie, że słabymi funkcjami serca trafił na oiom. Ekstubowany dopiero w 7 dobie po operacji, pojawił się też epizod arytmii. Aktualnie w tej chwili jeszcze jesteśmy na kardiochirurgii. Adaś jest w lepszej formie, chociaż jest bardzo osłabiony, tiki nerwowe się nasilają, Adaś walczy dzielnie, codziennie ćwiczy i nie poddaje się.
Adasiowi potrzebna jest rehabilitacja szeroko rozwinięta nie tylko blizny pooperacyjnej ale także klatki piersiowej, terapia słuchu, logopeda, zajęcia usprawniania integracji sensorycznej, oraz przede wszystkim pełna diagnoza zaburzeń rozwojowych.


[27.08.2021r.]

Obecnie (sierpień/wrzesień) Adaś zmaga się z powikłaniami, które pojawił się po operacji wstawienia biologicznej zastawki aortalnej (operacja odbyła się w marcu tego roku). 
Adaś cierpi na nawracający niedowład spastyczny lewej strony ciała, w obrazie rezonansu magnetycznego widoczne są zmiany zapalne w mózgu, na szczęście są to zmiany niewielkie, również widoczne są zmiany demielinizacyjne. Jednak Adaś ma duże trudności z codziennymi czynnościami, wymaga stałej pomocy drugiego opiekuna w ubieraniu się, myciu czy przyrządzaniu posiłków. Ma duże trudności z poruszaniem się, ma osłabione stawy, problem z pracą mięśni. Od kwietnia jest poddawany regularnej sterydoterapii immunosupresyjnej. Jest pod opieką poznańskiego oddziału neurologii. Po operacji serduszka, lewa komora serca nie regeneruje się tak szybko, jak lekarze przypuszczali, obecna sytuacja powikłań, również nie pomaga w tej regeneracji. Ale należy wspomnieć, że Adaś się nie poddaje, jest pełen radości, optymizmu i cierpliwości.
Aktualne bieżące informacje można również znaleźć na naszym funpage na Facebooku pod nazwą "Adaśkowe serducho"

Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Adama.

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa

Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW

koniecznie z dopiskiem: ZC 8826 Adam Sas

1% podatku prosimy przekazać w rozliczeniu rocznym PIT,
w którym należy podać:
KRS 0000266644
a w polu informacji dodatkowych: ZC 8826 Adam Sas


Do góry