Całe życie z wadą serca

Całe życie z wadą serca

Wspieraj młodych z WWS, a dzięki Tobie będą mogli żyć szczęśliwie i… długo

Bartosz, Nicola, Tomasz, Marta, Adam, Magda, Paulina to dorośli Podopieczni Fundacji Serce Dziecka, którzy żyją z wadą serca. Patrząc na nich, trudno sobie wyobraźić, jaką drogę już prześli.

Z czym mierzą się młodzi-dorośli z WWS?

U wielu z nich występują choroby współistniejące. Mają schorzenia innych organów np. nerek, wątroby czy płuc. Wstępują u nich zaburzenia rytmu, a ryzyko powstania powikłań układu naczyniowo-sercowego jest bardzo duże. Ponadto dorośli z wadami serca są bardziej narażeni na choroby cywilizacyjne, niż ich zdrowi rówieśnicy.

Nowe wyzwania w zakresie leczenia młodych dorosłych

Dużym problemem w tej chwili jest brak systemu, który by pozwolił na płynne przejście młodym ludziom z okresu dziecięcego w okres dorosły. W tej chwili są tak naprawdę trzy ośrodki, które mają oddziały wrodzonych wad serca, są to kliniki w Aninie, Krakowie i Łodzi, ale to jest niewystarczające. 

W Polsce żyje ponad 80 tysięcy dorosłych z WWS, około 25 proc. wymaga regularnej opieki

„Kiedy dziecko osiąga pełnoletność, dostaje ostateczny wpis ze szpitala i musi sobie poradzić samo. Nie ma płynnego przejścia ze szpitala dziecięcego do placówek dla dorosłych, które obejmą cię kompleksową opieką i dalszymi procedurami medycznymi związanymi z wadą serca. A wada serca nie zniknie. Zwykły kardiolog, dorosły kardiochirurg nie zna się na wadach serca” – mówi Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka. 

Wspieraj młodych z wadami serca! Pomóż teraz >> 
 

Od 18 lat Fundacja Serce Dziecka specjalizuje się w pomocy pacjentom z wadami serca, szczególnie tym najmłodszym. Zmieniamy standardy leczenia w naszym kraju, wspierając oddziały kardiologii i kardiochirurgii. Pod skrzydłami Fundacji wychowało się już pokolenie dzieci. Część z nich, to dziś młodzi dorośli. Wada serca jest z nimi przez całe życie, dlatego tak ważne jest otoczenie właściwą opieką również dorosłych z WWS.

 


Do góry