Fundacja Serce Dziecka obchodzi swój 20-letni jubileusz

Fundacja Serce Dziecka obchodzi swój 20-letni jubileusz

Julka – córka Katarzyny Parafianowicz urodziła się 23 lata temu z wrodzoną wadą serca. Wtedy trudno było znaleźć informację na temat wad serca, możliwości ich leczenia i miejsc, gdzie można się udać. Trudno było znaleźć innych rodziców w podobnej sytuacji, czy grupy wsparcia. To właśnie wtedy powstał pomysł, by stworzyć miejsce, do którego rodzice dzieci z wrodzonymi wadami serca będą mogli zgłosić się po pomoc. Tak powstała Fundacja Serce Dziecka, która dziś obchodzi swoje 20-lecie. 

 – Gdy urodziłam moją córkę byłam przerażona i poszukiwałam informacji o wrodzonych wadach serca i możliwościach leczenia. Na swojej drodze spotkałam Beatę Kuleszę, która miała już córkę Anię i Dinę Radziwiłł, która czekała na Szymona. Byłyśmy dla siebie ogromnym wsparciem, bo wszystkie szukałyśmy informacji, jak leczyć nasze dzieci. Spotkałyśmy również innych rodziców dzieci z wadami serca i postanowiliśmy założyć Fundację Serce Dziecka. Można powiedzieć, że połączyły nas serca naszych dzieci – mówi Katarzyna Parafianowicz, założycielka i prezes Fundacji Serce Dziecka.
Przez 20 lat Fundacja niezmiennie edukuje i wspiera rodziców dzieci z wadami serca, przygotowuje materiały edukacyjne o wadach serca – poradniki, broszury, wspiera emocjonalnie i finansowo, wypożycza sprzęt medyczny, a także organizuje turnusy rehabilitacyjne dla swoich podopiecznych. Fundacja zorganizowała już 11 turnusów, w których wzięło udział ponad 580 rodzin. Fundacja dzieli się wiedzą, organizując warsztaty i szkolenia. Od 2012 roku odbywają się konferencje kardiologiczne w ramach  „Akademia Serca”, gdzie lekarze specjaliści spotykają się z rodzicami. Akademia Serca to ponad 120 godzin wykładów prowadzonych przed 145 prelegentów, w których uczestniczyło już ponad 1500 osób. Przez 20 lat działalności Fundacja przeznaczyła 84 miliony złotych na leczenie i rehabilitacje dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Jednym z obszarów działań Fundacji Serce Dziecka jest pomoc ośrodkom kardiologicznym oraz szkolenie lekarzy specjalistów, bo nowoczesna kardiologia i kardiochirurgia dziecięca to przede wszystkim nowoczesny sprzęt i najlepiej wykwalifikowany personel medyczny. Fundacja przekazała ponad 4 miliony złotych na wsparcie i specjalistyczny sprzęt dla szpitali. 

– Dzięki wsparciu Fundacji jesteśmy w stanie wykonywać coraz bardziej skomplikowane zabiegi operacyjne zarówno kardiochirurgiczne, jak i w zakresie kardiologii interwencyjnej – podkreśla dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. 
– Zawsze możemy liczyć na pomoc dla lekarzy w podnoszeniu ich kwalifikacji. To co dla mnie jest bardzo ważne, to możliwość zapraszania kardiochirurgów z innych krajów, aby u nas wykonywali operacje, co ma duże znaczenie i poprawia jakość leczenia w naszym ośrodku – podkreśla prof. hab. n. med. Andrzej Kansy, kierownik Kliniki Kardiochirurgii CZD. 
Najnowszym projektem Fundacji jest projekt „InteliCARDIO”, który łączy wiedzę ekspertów i sztuczną inteligencję. 
– Od początku stawiałam na współpracę i budowanie mosty pomiędzy różnymi środowiskami. Wierzę, że to najlepszy sposób, aby osiągać znaczące rezultaty na rzecz dzieci z wadami serca. Nasz najnowszy projekt InteliCardio jest efektem dobrej współpracy ze środowiskiem medycznym i biznesem, Jego głównym celem jest rozwój kompetencji i wiedzy dla pracowników służby zdrowia w zakresie diagnostyki wrodzonych wad serca. Pomaga nam w tym sztuczna inteligencja – podkreśla Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka.
W ubiegłym tygodniu odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu Fundacji, podczas której wręczone zostały wyróżnienia i podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które w znaczący sposób wpłynęły na działalność Fundacji. Była to grafika specjalnie przygotowana na tę okazję przez Pana Andrzeja Pągowskiego – wybitnego polskiego grafika i plakacistę.
Wyróżnienia otrzymali:
•    Prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys
•    Dr Małgorzata Żuk dla Kliniki Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka
•    Prof. Bohdan Maruszewski
•    Prof. Andrzej Kansy dla Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka
•    Dr Marek Migdał dla Centrum Zdrowia Dziecka
•    Prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel
•    Prof. Bożena Werner dla Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
•    Prof. Mariusz Kuśmierczyk dla Kliniki Kardiochirurgii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
•    Prof. Janusz Skalski
•    Prof. Katarzyna Januszewska dla Kliniki Kardiochirurgii ICZMP w Łodzi
•    Prof. Edward Malec
•    Prof. Tomasz Moszura dla Kliniki Kardiologii Centrum Matki Polki w Łodzi
•    Dr Anna Mazurek-Kula
•    Prof. Jadwiga i Jacek Moll

•    Prof. Maria Respondek-Liberska dla Zakładu Kardiologii Prenatalnej Centrum Matki Polki w Łodzi
•    Prof. Joanna Kwiatkowska dla Kliniki Kardiologii UCK w Gdańsku
•    Prof. Jacek Kusa dla Kliniki Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
•    Prof. Ireneusz Haponiuk dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP

Podziękowania otrzymali również Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka, Koalicja dla Wcześniaka oraz Partnerzy Biznesowi Fundacji tj. firmy Media Markt, Jacek Dziuba Kancelaria Doradztwa Podatkowego i Finansowego, Fermy Woźniak, TRUMPF Huettinger, LEGO Polska.

Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka złożyła wyrazy podziękowania aktorowi Panu Tomaszowi Ciachorowskiemu za wsparcie projektów na rzecz dzieci z wadami serca, wręczając nominację na Ambasadora Fundacji Serce Dziecka

– Zakładając Fundację 20 lat temu nie przypuszczaliśmy, że osiągniemy tak wiele. Dużo się zmieniło i cały czas się zmienia. Nie bylibyśmy w tym miejscu, gdyby nie cała nasza serduszkowa społeczność, czyli nasi podopieczni i ich rodziny, a także wybitni eksperci medyczni, z którymi współpracujemy od wielu lat. Nie byłoby nas bez naszych darczyńców, wolontariuszy, pracowników, Wszystkim bardzo dziękujemy i życzymy sobie kolejnych 20 lat – dodaje Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka. 


 


Do góry