Powstaje pierwsze sztuczne serce. Planowane przeszczepy w 2028

Powstaje pierwsze sztuczne serce. Planowane przeszczepy w 2028

POWSTAJE PIERWSZE SZTUCZNE SERCE

Powstaje pierwsze na świecie miękkie sztuczne serce, które może uratować tysiące ludzi oczekujących na przeszczep.

„Serce hybrydowe” będzie pierwszym w historii wykonanym z miękkich sztucznych mięśni i czujników, a następnie pokryte ludzką tkanką wyhodowaną w laboratorium.

Pionierski holenderski chirurg współpracuje z British Heart Foundation. Celem jest przeprowadzenie pierwszego przeszczepu w 2028 r. Zespół, który stoi za tym projektem, twierdzi, że sukces projektu może zakończyć potrzebę przeszczepów od zmarłych osób i uratować tysiące, które umierają oczekując na całym świecie .na dawcę.

Profesor Jolanda Kluin z Uniwersytetu w Amsterdamie powiedziała: „Jedynym leczeniem w końcowej fazie niewydolności serca jest przeszczep. Tymczasem występuje ogromny niedobór narządów dawców, co jest dobre, bo każdy organ dawcy oznacza, że ​​gdzieś indziej zmarła młoda osoba."

„Hybrydowe serce może stworzyć pierwsze w historii rozwiązanie w końcowej fazie niewydolności serca.”

Serce będzie napędzane przez płyn lub powietrze i zasilane energią elektryczną. Energia elektryczna będzie przesyłana bezprzewodowo z bliskiego źródła zasilania noszonego w odzieży pacjenta.

Wszczepiona zostanie również mniejsza bateria wewnątrz pacjenta, która będzie zasilać serce „przez około godzinę, na czas wzięcia prysznica czy wizyty na basenie”.

Badania finansowane przez UE wykazały już, że technologia jest możliwa.

Zródło i foto: Mirror


Do góry