Apel o zmianę przepisów

Apel o zmianę przepisów

Wspieramy apel Fundacji Koalicja dla wcześniaka oraz pozostałych organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla wcześniaków o wydłużenie urlopu macierzyńskiego o czas pobytu dziecka po urodzeniu w szpitalu. Pierwsze tygodnie po narodzinach chorego dziecka to szczególnie stresujący i wymagający czas. Nierzadko rodzice zmuszeni są do przejścia na urlop, a niekiedy nawet do całkowitej rezygnacji z pracy zarobkowej, by móc zaopiekować się nowonarodzonym chorym dzieckiem, zmiana w przepisach mogłaby ograniczyć liczbę takich przypadków.

W myśl obowiązującego prawa urlop macierzyński matki zaczyna się w momencie urodzenia dziecka, a skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego z powodu hospitalizacji potomstwa, możliwe jest dost dopiero po 8 tygodniach od narodzin. Proponowana zmiana w przepisach, ma umożliwić przedłużenie urlopu macierzyńskiego o czas, który rodzic spędził z dzieckiem zaraz po urodzeniu. W przypadku tych cieżko chorych, w tym tych z wrodzoną wadą serca, nawet o kilkadziesiąt dni, co może okazać się kluczowe dla ich zdrowia i dobrobytu.

Wspólnie mamy realną szansę na zmianę na lepsze.

Wejdź w link i podpisz petycję o wprowadzenie pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego dla rodziców dzieci hospitalizowanych po urodzeniu!

Petycja 


Do góry