Co robić w przypadku COVID -19?

Co robić w przypadku COVID -19?

Czas pandemii, to czas dużego stresu i obaw o bezpieczeństwo dzieci z wadami serca. Tymczasem dla dzieci z kardiologicznymi problemami nie ma żadnych szczególnych zaleceń, które świadczyłyby o wyjątkowym ryzyku związanym z wirusem i chorobą COVID – 19. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych u dzieci, należy stosować się do ogólnie obowiązujących zasad i instrukcji ogłaszanych przez Głównego Inspektowa Sanitarnego (GIS). To ważne, aby pamiętać, że w przypadku niepokojących objawów zgłaszamy się do regionalnych stacji SANEPID (telefonicznie), a nie przyjeżdżamy do sprawujących stale opiekę nad naszymi dziećmi oddziałów kardiologii. Szczególnie, że w części z nich już zostały chwilowo wstrzymane przyjęcia. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie w pozostałych szpitalach zostanie zastosowana ta sama praktyka.

Co więc robić, aby zachować jak najlepsze standardy bezpieczeństwa? Dokładnie to o czym piszą i mówią wszystkie media w uzgodnieniu z państwowymi ośrodkami epidemiologicznymi:

  1. Zadbać, aby dzieci pozostały w domu. Niech nie spotykają się w tym czasie z rówieśnikami ani obcymi osobami. Nie zabierajmy dzieci na zakupy czy na plac zabaw. Spacer jest wskazany, ale w miejscu gdzie nie ma skupisk ludzkich.
  2. Często myć ręce. Dokładnie w zgodzie z obowiązującymi zaleceniami. Często, dokładnie, przez minimum 30 sek. Wirus nie lubi mydła, dlatego warto z tego korzystać. Szczególnie ważne, aby dokładnie umyć ręce po każdym powrocie do domu, czy wejściu do budynku w zewnątrz – o ile już bezwzględnie musimy z dziećmi gdzieś wyjść.
  3. Nie dotykać twarzy. Wytłumaczyć dzieciom, że częste dotykanie twarzy wiąże się z ryzykiem przeniesienia choroby. Szczególnie poza domem, gdzie mogliśmy mieć styczność z wirusem.
  4. Unikać skupisk ludzkich. Unikać więc środków transportu publicznego, sklepów, galerii handlowych. Jeśli już musimy wyjść, to należy trzymać się z dala od innych osób. Zalecany jest minimum metrowy odstęp oraz niedopuszczenie do tego, aby inne osoby na nas „dmuchały”. Pamiętajmy, że groźny nie musi być tylko kaszel drugiej osoby, ale też zwykłe mówienia do nas z bliska. Wirus przenosi się drogą kropelkową.

 

Zachowajmy zasady bezpieczeństwa u dzieci i u siebie. Znacząco zwiększymy wtedy szansę na zdrowe przetrwanie tego trudnego dla wszystkich czasu. Dbajmy o siebie nawzajem!

 

 


Do góry